Boulevard Haussmann

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Boulevard Haussmann

Boulevard Haussmann (Haussmannov bulvár) je bulvár v Paríži. Nachádza sa v 8. a 9. obvode. Patrí k najvýstavnejším parížskym bulvárom, ktoré vznikli v 19. storočí pri prestavbe Paríža počas Druhého cisárstva a je pomenované po parížskom prefektovi barónovi Haussmannovi, ktorý túto operáciu riadil. Nachádzajú sa tu sídla veľkých bank ako Société générale, Crédit du Nord, Royal Bank of Scotland, Swiss Life i obchodné domy Galeries Lafayette alebo Printemps.

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Bulvár vedie od križovatky s ulicami Rue Drouot, Boulevard des Italiens a Boulevard Montmartre a končí pri križovatke s Rue du Faubourg-Saint-Honoré a Avenue de Friedland. Ulica je orientovaná z východu na západ. Smerom na východ pokračuje Boulevard Montmartre a na západe na bulvár nadväzuje Avenue de Friedland.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

V rámci prestavby mesta za Druhého cisárstva nariadil prefekt Haussmann vytvoriť spojovaciu os medzi veľkými bulvármi a bývalými hradbami. Z tohto dôvodu museli byť zbúrané domy na rohu ulice Rue du Faubourg-Saint-Honoré. Bulvár bol však definitívne dokončený až po osemdesiatich rokoch, dlho po jeho smrti, v roku 1926, kedy bol pripojený na Boulevard des Italiens a zanikla Passage de l'Opéra. Bulvár bol stavaný postupne po častiach:

Významné stavby[upraviť | upraviť zdroj]

Vianočná výzdoba na bulvári

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Boulevard Haussmann na českej Wikipédii.