Brómtymolová modrá

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brómtymolová modrá
Brómtymolová modrá
Brómtymolová modrá
Všeobecné vlastnosti
Sumárny vzorec C27H28Br2O5S
Fyzikálne vlastnosti
Molárna hmotnosť 624,38 g·mol−1
Teplota varu 202 °C
Hustota 1,25 g·cm-3
Bezpečnosť
NFPA 704
NFPA 704.svg
1
2
0
Pokiaľ je to možné a bežné, používame jednotky sústavy SI.
Ak nie je hore uvedené inak, údaje sú za normálnych podmienok.

Brómtymolová modrá je organická zlúčenina používaná ako pH indikátor. Zväčša sa používa na meranie pH v rozmedzí 6 – 7,6, kedy so zvyšujúcim sa pH prechádza zo žltej na modrú. V silno kyslých roztokoch má fialovú farbu.

Štruktúra a chemické vlastnosti[upraviť | upraviť kód]

Zmena štruktúry brómtymolovej modrej pri zmene pH

Brómtymolová modrá sa v roztoku správa ako slabá kyselina, čo znamená, že môže byť protónovaný aj deprotónovaný, čo je taktiež zodpovedné za jeho farebnú zmenu pri zmene pH. V neutrálnom roztoku má zelenomodrú farbu, za čo môže medziprodukt pri jeho deprotonácii.[1]

V kyslých roztokoch jeho protónovaná forma pohlcuje najviac svetla v okolí 427 nm (fialové svetlo), a preto sa od neho odráža viac žltého svetla, čim nadobudne pri kyslom pH žltú farbu. Naopak, v zásaditých roztokoch jeho deprotónovaná forma pohlcuje najviac svetla v okolí 602 nm (oranžové svetlo), a preto je pri takomto pH modrý.[2]

Svojou uhlíkovou štruktúrou sa takisto podobá niektorým iným pH indikátorom, ako napríklad chlórfenolová červeň, tymolová modrá či brómkrezolová zeleň.

Za jeho aktívne rozmedzie (pH 6 – 7,6) sú zodpovedná jeho stredne elektrón akceptorná skupina – atómy brómu a jeho elektrón donorná skupina – alkylové substituenty.

Referencie[upraviť | upraviť kód]

  1. Substituent effects on absorption spectra of pH indicators: An experimental and computational study of sulfonphthaleine dyes [online]. Dyes and Pigments, Volume 102, marec 2014, [cit. 2019-02-25]. Dostupné online.
  2. https://link.springer.com/journal/40089