Burzenland

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Pohľad na jednu časť Burzenlandu. Napravo je Ghimbav (nem. Weidenbach), naľavo Cristian (Neustadt) a pri vrchu Zeidener Berg v ďialke možno rozoznať Codlea (Zeiden).

Burzenland (lat. terra Borza, rum. Țara Bârsei, maď. Barcaság) je nemecký názov historického územia na juhovýchode Sedmohradska (ležiaceho dnes v Rumunsku), s Brašovom (nem. Kronstadt) ako najdôležitejším mestom.

Geografia[upraviť | upraviť zdroj]

Burzenland sa nachádza v kotline, ležiacej v karpatskom oblúku (v Južných Karpatoch). Dá sa približne ohraničiť sídlami Feldioara (Marienburg) na severe, Râșnov (Rosenau) na juhozápade a Prejmer (Tartlau) na juhovýchode. Územie je pomenované podľa rieky Burzen (rum. Bârsa), ktorá sa vlieva do Oltu (Alt), pravostranného prítoku Dunaja.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Mapa Burzenlandu (1959)

V roku 1211 daroval uhorský kráľ Ondrej II. územie Burzenlandu rádu nemeckých rytierov, aby ho kolonizovali a zároveň pomohli Uhorsku proti prenikajúcim Kumánom. Rád nemeckých rytierov tu postavil viacero hradov a pozýval na územie nemeckých kolonistov. Osadníci sa regrutovali predovšetkým z radov sedmohradských Sasov, ktorí žili v susednom území okolo mesta Sibiu (Hermannstadt) (Sieben Stühle), ale boli medzi nimi aj osadníci priamo z Nemecka. O necelých 14 rokov (1225) bol rád nemeckých rytierov z územia vyhnaný, pretože mal v pláne zriadiť na území rádový štát nezávislý od uhorského kráľa.

Nemeckí kolonisti v Burzenlande ale zostali a preukázali vysoký stupeň organizácie, čo vyústilo do autonómie trvajúcej od roku 1224 až do 19. storočia v rámci tzv. Kráľovej zeme (nem. Königsboden, lat. Fundus Regius, maď. Királyföld). V roku 1876 bol Burzenland v rámci veľkej administratívnej reformy Sedmohradska začlenený do uhorskej brašovskej župy. Potom, čo sa Sedmohradsko stalo v roku 1920 súčasťou Rumunska, zostal Burzenland súčasťou rumunskej brašovskej župy.

Sídla[upraviť | upraviť zdroj]

Oblasť osídlenia sedmohradských Sasov. Burzenland sa nachádza na juhovýchode mapy

Prvý uvádzaný názov je v nemčine, v zátvorkách sú rumunské názvy:

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Burzenland

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Burzenland na nemeckej Wikipédii.