Canva

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Canva je bezplatná webová platforma určená na tvorbu grafického materiálu, ktorá bola založená v roku 2012. Je prístupná pre všetkých, bez potreby grafických programov. Užívatelia môžu pracovať s databázou fotografií a ľahko modifikovateľných predlôh (šablóny), ktoré môžu upravovať.[1] Platforma je voľne použiteľná ale ponúka aj platené predplatné, ako napríklad Canva Pro a Canva for Enterprise na získanie ďalších funkcií. Grafika v Canve sa dá vytvárať aj bez registrácie, avšak súbor nie je bez registrácie možné uložiť v Canve, ani ho stiahnuť do počítača. Jedným z podporovaných jazykov je aj slovenčina alebo čeština.[2] V roku 2022 bola bezplatnosť po registrácii limitovaná na 30 dní. V roku 2021 Canva spustila nástroj na úpravu videa. Používatelia môžu objednať aj fyzické produkty, ktoré Canva vytlačí a odošle.

V júni 2020 trhová kapitalizácia Canvy bola 6 miliárd austrálskych dolárov, čo bol takmer dvojnásobok z roku 2019. V septembri 2021 Canva získala ďalších 200 miliónov USD venture kapitálu a oznámila, že jej hodnota dosiahla 40 miliárd USD, čo jej v roku 2022 umožnilo kúpiť britskú vizualizačnú firmu Flourish.[3]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Spoločnosť bola založená 16. júla 2012 a jej zakladateľkou je Melanie Perkinsová. Myšlienka pre Canvu vznikla na univerzite, kde Melanie vyučovala. Spolu s Cliffom Obrechtom vytvorili online dizajnový nástroj, ktorý uľahčil študentom a učiteľom vytvorenie vlastných ročeniek. Uvedomili si, že technológia, ktorú vyvinuli, by sa dala použiť omnoho lepšie a spolu s technickým spoluzakladateľom Cameronom Adamsom vytvorili Canvu.

1. januára 2014 dosiahli miľník 150 000 používateľov. Do existujúceho tímu sa v apríli 2014 pridal aj bývalý hlavný evanjelista Apple, Guy Kawasaki. Ešte v tom samom roku spustili aplikáciu pre iPad, dosiahli hranicu 1 milión používateľov či spustili dizajnérsku školu. Dnes pre Canvu pracuje viac ako 100 členov z 12 rôznych krajín, nájdete tu viac ako 100 miliónov vytvorených návrhov.

Registrácia[upraviť | upraviť zdroj]

Registrácia na webovú platformu je bezplatná. Registrovať sa môžete pomocou sociálnej siete Facebook alebo cez Google. Pokiaľ nemáte účet na Facebooku alebo Googli môžete sa registrovať cez svoj e-mail a vytvoríte si vlastné heslo. [4]

Funkcie a nástroje[upraviť | upraviť zdroj]

Canva naozaj ponúka množstvo typov obsahu, ktoré môžete upravovať. Medzi najpoužívanejšie patria:

Kolekcia obsahu spoločnosti Canva stále rastie. Canva ponúka funkciu ťahaj a pusti.

Po kliknutí na danú položku sa nám otvorí prázdna pracovná plocha. Na ľavej strane vidíte rôzne šablóny daného typu obsahov, ktorý ste si zvolili a s ktorými môžeme ďalej pracovať. V bezplatnej verzii môžete pracovať len so šablóny, pri ktorých vidíte v pravom dolnom rohu napísané free. Pri zakúpení prémiovej služby Canva, môžete využívať kompletnú kolekciu šablón a fotografií. [5] Zoznámte sa s pracovnou plochou:

 1. Karta vyhľadávanie - tu môžete nájsť obrázky, ikony, grafy a ďalšie možnosti používania;
 2. Karta rozloženia - Canva ponúka niekoľko rozložení pripravených na použitie pre váš obrázok. Je to obrovský časový šetrič, hlavne ak sa chcete rýchlo pohybovať;
 3. Karta text - tu nájdete textové prvky, predformátované štýly a text v obrázkoch, ako sú balóniky reči a ďalšie;
 4. Karta pozadie - ak nepoužívate rozloženie (tj. od začiatku), môžete použiť jednu z mnohých farieb pozadia a obrázkov, ktoré sa tu nachádzajú;
 5. Karta nahrávky - služba Canva umožňuje nahrávať a používať vlastné prvky, ako sú obrázky a logá;
 6. Ovládanie priblíženia - používajte to na zväčšenie alebo zmenšenie pracovného priestoru;
 7. Vyhľadávací formulár - na vyhľadávanie použite tento vyhľadávací formulár;
 8. Plátno - tu vytvoríte svoje majstrovské dielo;
 9. Pridať novú stránku - mnoho typov obsahu môže obsahovať viac stránok, to je miesto, kde ich pridáte.
 10. Ovládacie prvky stránky - ak máte viac ako jednu stránku, použite toto tlačidlo na navigáciu medzi nimi, potom ich skopírujte, odstráňte ich a samozrejme zistite, na ktorej stránke momentálne ste;
 11. Design name - zmeňte názov vášho dizajnu;
 12. Tlačidlo zdieľania - zdieľanie vášho dizajnu;
 13. Tlačidlo na prevzatie - stiahnutie obrázka;
 14. Tlačidlo vytvoriť verejné - slúži na zdieľanie vášho dizajnu v Canva "stream". [6]

Vytváranie dizajnu[upraviť | upraviť zdroj]

Vyberte si dizajn, ktorý sa vám páči a editujte každý jeden prvok na ňom. Pozadie, obrázky, farby či text. Všetky tieto prvky môžete vymazať alebo nahradiť. Na ľavej strane vidíte jednoduchý editor, kde máte k dispozícií rôzne ikonky, rámčeky, fotografie, kresby, geometrické tvary a grafy. Vyberte si tú svoju, kliknite na ňu a jednoducho ju podržaním ľavého tlačítka preneste na plagát. Môžete meniť jej veľkosť, rotovať ňou, farbiť ju, stačí len skúšať. Variabilita, ktorú tento grafický nástroj ponúka, je nesmiernym plus. Podobne to funguje s textom a pozadím (Background). Prvky sa dajú jednoducho kopírovať pomocou Ctrl+C a Ctrl+V, o krok späť sa vrátite stlačením Undo v ľavom hornom rohu. Ak ste už so svojím dizajnom spokojní, môžete si ho uložiť (File→Save v ľavom hornom rohu) alebo priamo stiahnuť (Download v pravom hornom rohu).

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

 1. The Canva Story. About Canva. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 2. Recenzia: CANVA - pútavá grafika jednoducho a rýchlo [online]. 2021-10-05, [cit. 2022-02-08]. Dostupné online.
 3. Canva acquires Flourish in mission to tell better stories with data [online]. [Cit. 2022-02-08]. Dostupné online. (po anglicky)
 4. Logging in to Canva - Canva Help Center. Canva Help Center, 2016-10-17. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 5. Purchase premium elements - Canva Help Center. Canva Help Center, 2016-08-31. Dostupné online [cit. 2018-04-18]. (po anglicky)
 6. What is Canva and How Do I Use It For My Business? - Small Business Trends [online]. smallbiztrends.com, [cit. 2018-04-18]. Dostupné online. (po anglicky)