Carlingford (Írsko)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Carlingford (ír. Cairlinn) je mesto v Írsku, v grófstve Louth. Žije tu 1045 obyvateľov (2011).

Poloha[upraviť | upraviť zdroj]

Leží na brehu lagúnového jazera Carlingford Lough, na polostrove Cooley 25 km VSV od Dundalku. Západne od obce sa vypínajú vrchu Slieve Foye (588 m n. m.) a Carlingford Mountain (579 m n. m.). Obec je rozložená popri ceste R173 (Dundalk - Carlingford - Newry), z ktorej v obci odbočuje cesta R176 do susednej obce Greenore. Najbližším mestom je 20 km na severozápad vzdialené Newry v Severnom Írsku, hranica Severného Írska prechádza 12 km od obce.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Carlingford bol založený približne pred 800 rokmi normanským rytierom Hughom de Lacy potom, ako bol nad obcou vybudovaný hrad. V 14.storočí mestečko prosperovalo vďaka výhodnej polohe a prístavu. V roku 1388 ho škótske vojská vypálili. Carlingford obdržal 5 rôznych práv a privilégií, prvé v r. 1326 od Eduarda II., kým posledné v r. 1619 od Jakuba I. Rebélia v r. 1640 a následné vojny williamitov v 90. rokoch 17. storočia mestečko ekonomicky oslabili, posledným klincom do rakvy bolo zatvorenie miestnych lodeníc na začiatku 18. storočia.

Súčasnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Obec si zachovala svoj stredoveký charakter a v súčasnosti je významným strediskom cestovného ruchu. K najvýznamnejším pozoruhodnostiam obce patrí hrad Carligford Castle (nazývaný aj King John’s Castle, čiže Hrad kráľa Jána), hrad Taaffe’s Castle, bývalá mestská brána The Tholsel, budova mincovne, dominikánsky kláštor, mestské hradby, budova tzv. Ghan House z r. 1722, kostol sv. Trojice a stredoveké námestie Market Square.

Cez Carlingford prechádza turistická trasa The Táin Way, nachádza sa tu lodenica Carlingford Marina a prístav. Severovýchodne od centra obce vybieha do mora mys Carlingford Point.