Charles Babbage

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Charles Babbage
Charles Babbage
anglický matematik, filozof a informatik

Narodenie 26. december 1791
Londýn, Anglicko
Úmrtie 18. október 1871 (79 rokov)
Londýn, Anglicko
On the economy of machinery and manufactures, 1835

Charles Babbage (* 26. december 1791, Londýn – † 18. október 1871, Londýn) bol anglický matematik, filozof a informatik.Ako prvý vymyslel programovateľný počítač[1]< a pokúšal sa ho aj zostrojiť, ale nepodarilo sa mu dielo dokončiť.

Diferenčný stroj

Diferenčný stroj dostal konkrétne črty v roku 1821. Vtedy sa Babbage stretol s astronómom Johnom Herschelom a po tom, čo dlho preverovali zložité a nesprávne výpočty, Babbage zvolal: „Preboha, kiež by bol býval tieto kalkulácie robil parný stroj!“ O dva roky začal svoju myšlienku stvárňovať. Najskôr načrtol plán Diferenčného stroja I.Bol to však zložitý a drahý projekt, a vynálezca utratil vládne peniaze, za ktoré by sa dali postaviť dve bojové lode. Po tom, čo sa pohádal aj s hlavným inžinierom, ktorého upodozrieval, že nadsadzuje výdavky (inak povedané - kradne), vymyslel lepší projekt: Diferenčný stroj II. Veľa vecí v ňom zdokonalil a urobil z neho obrovský „drvič“ čísel, ktorý zefektívnil zložité výpočty. Ani ten však nedokončil. Babbageov projekt Analytického stroja však znamenal historický prechod od mechanických strojov k programovateľnému počítaču.

Je po ňom pomenovaný kráter Babbage na privrátenej strane Mesiaca.[1] [2]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. a b Antonín Rükl: Atlas Měsíce, druhé české vydání, Aventinum (Praha 2012), kapitola Pythagoras, str. 30, č. mapového listu 2, ISBN 978-80-7151-269-1
  2. Crater Babbage on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]