Chorvátsky dinár

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Chorvátsky dinár bol zákonným platidlom v Chorvátsku v prvej polovici 90. rokov 20. storočia. Jeho kód bol HRD. Neexistovala žiadna menšia jednotka. Používali sa zásadne len bankovky, žiadne mince nikdy nevznikli.

Vznikol 23. decembra 1991, v dobe už samostatného Chorvátska. Vychádzal z meny, ktorú Chorvátsko používalo v období, kedy bolo súčasťou Juhoslávie - juhoslovanského dinára v pomere 1 juhoslovanský = 1 chorvátsky.

30. mája 1994 bol nahradený novou menou - chorvátskou kunou, ktorá z neho vychádzala v pomere 1 kuna = 1000 dinárov.

V Chorvátsku existovalo územie obývané Srbmi, ktorí vytvorili vlastný správny celok - Republika Srbská Krajina. Tá sa odmietala podriadiť chorvátskej zvrchovanosti a mala blízky vzťah so susedným Srbskom. Ako jeden z prejavov separácie používala aj vlastnú menu (dinár Republiky Srbská Krajina) a odmietala chorvátsku menu. Až v roku 1995, kedy Chorváti získali kontrolu nad týmto územím, začala sa tu používať kuna rovnako ako vo zvyšku Chorvátska.

Chorvátske obyvateľstvo Bosny a Hercegoviny používalo chorvátsky dinár (a následne aj kunu) ako platidlo až do roku 1998, kedy na celom území Bosny a Hercegoviny začala platiť konvertibilná marka.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]