Chris Gueffroy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Dočasná pamätná tabuľa Chrisa Gueffroya pri Reichstagu

Chris Gueffroy (* 21. jún, 1968 – † 6. február, 1989) bol poslednou osobou, ktorá zomrela pri pokuse prekročiť hranice medzi východným a západným Nemeckom cez Berlínsky múr. Nemal vtedy ani 23 rokov.

Chris Gueffroy sa spoločne so svojim priateľom Christianom Gaudianom pokúsili v noci z 5. na 6. februára 1989 dostať z východného do západného Berlína. Keď sa šplhali cez posledné zamrežované oplotenie, zbadala ich pohraničná stráž a spustila na nich paľbu. Gueffroy bol zasiahnutý do hrudníka desiatimi strelami a zomrel na hraničnej čiare. Jeho priateľ Gaudian bol ťažko zranený a bol odsúdený na tri roky do väzenia za pokus o ilegálne prekročenie hraníc. V septembri 1989 bol prepustený na kauciu a 17. októbra 1989 mu bolo dovolené odísť do západného Berlína.

Pamätník obetiam zavraždeným štátnou mocou pri Berlínskom múre

Štyria príslušníci pohraničnej stráže, ktorí sa podieľali na zavraždení Chrisa Gueffroya získali vyznamenanie a odmenu 150 mariek. Po zjednotení Nemecka sa dostali pred súd. Dvaja z nich boli oslobodení a tretí dostal podmienečný trest. Posledný z nich, Ingo Heinrich, ktorý spôsobil Gueffroyovi smrteľné zranenia, bol najskôr odsúdený na tri a pol roka do väzenia. Po odvolaní na najvyšší súd mu bol trest znížený na dva roky podmienečne.

V roku 2000 boli obvinení zo smrti Gueffroya a ďalších dvoch mladých mužov funkcionári vládnej komunistickej Zjednotenej socialistickej strany Nemecka Siegfried Lorenz a Hans-Joachim Böhme. Boli však oslobodení, vzhľadom na to, že súd nezískal dôkazy, že mohli byť schopní zrušiť príkaz na streľbu do osôb unikajúcich cez Berlínsky múr. Súd bol opäť obnovený v roku 2004 a tentoraz ich súd odsúdil na 15 mesiacov podmienečne.

21. júna, v deň nedožitých 35. narodenín Chrisa Gueffroya bol v blízkosti miesta, kde bol zavraždený, umiestnený pamätník vytvorený berlínskym umelcom Karlom Biedermannom.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]