Christopher Marlowe

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Christopher Marlowe
Christopher Marlowe
anglický básnik, prozaik, dramatik a politik

Narodenie 6. február 1564
Canterbury, Anglicko
Úmrtie 30. máj 1593 (29 rokov)
Deptford, Anglicko

Christopher Marlowe (* 6. február 1564, Canterbury – † 30. máj 1593, Deptford, dnes súčasť Londýna) bol anglický básnik a dramatik, Shakespeareov predchodca, jeden zo zakladateľov slávnej éry alžbetínskej drámy.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Bol synom obuvníka. Strednú školu vychodil v rodnom meste, od roku 1581 študoval vďaka štipendiu od canterburského arcibiskupa na univerzite v Cambridge. Tu v roku 1587 získal titul majstra (magistra). Po roku 1587 býval v Londýne, kde bol populárny ako dramatik. Je isté, že od polovice 80-tych rokov pracoval aj pre vládnu tajnú službu ako agent. Na jej pokyn sledoval činnosť anglickej katolíckej opozície v emigrácii (vo Francúzsku a v Nizozemsku).[1]

Pre svoju slobodomyseľnosť, pravdepodobnú homosexuálnu orientáciu a neviazaný spôsob života mal opakovane problémy s úradmi. Jeho náboženské presvedčenie bolo veľmi vlažné, viaceré jeho vyjadrenia možno hodnotiť ako ateistické. Stretával sa s ďalšími intelektuálmi, tvoriami tzv. "Školu noci" (School of Night), ktorej členom bol aj Walter Raleigh. Členovia tohto krúžku otvorene diskutovali o najnovších filozofických názoroch, vedeckých teóriách, ako aj o náboženských otázkach.

V máji 1593 bol vyšetrovaný Štátnou radou pre jeho protináboženské vyjadrenia. Do väzenia ho priviedli udania jeho dvoch priateľov: Thomasa Kyda a Richarda Bainesa. Ešte pred skončením vyšetrovania však Marlowe zomrel v krčmovej bitke. Keďže jeho vrah (istý Ingram Frizer) a ďalší dvaja účastníci bitky boli tiež špióni, bádatelia sa domnievajú, že táto bitka mohla byť aj zinscenovaná tajnou políciou s cieľom Marlowa fyzicky odstrániť. Dôvody pre túto vraždu ostávajú neznáme.[2]

Marlowe ako prvý dramatik použil vo svojej dráme Doktor Faustus stredovekú legendu o zmluve doktora Fausta s diablom.

Dielo[upraviť | upraviť zdroj]

Dráma[upraviť | upraviť zdroj]

  • The Tragedy of Dido, Queen of Carthage (1592)
  • Tamburlaine the Great (časť 1&2) (1587)
  • The Jew of Malta (1592)
  • The Massacre at Paris (1593)
  • Edward II (1593) - slov. Eduard II. (1962)
  • The Tragical History of Life and Death of Doctor John Faustus (1601) - slov. Doktor Faustus (1984)

Lyrika[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Viac: Marlove: "Velké zúčtování v malém pokoji". In: VOLKMAN, Ernest: Dějiny špionáže : tajný svět špionů, vyzvědačů a rozvědčíků od starověku až do doby po 11. září. Praha : Fortuna Libri, 2008, s. 54 – 55.
  2. VOLKMAN, Ernest: Dějiny špionáže : tajný svět špionů, vyzvědačů a rozvědčíků od starověku až do doby po 11. září. Praha : Fortuna Libri, 2008, s. 55. Rovnako aj: Slovník spisovatelů : Anglická literatura. PROCHÁZKA, M.  –  STŘÍBRNÝ, Z. (eds.) Praha : Libri, 2003 (2. vyd.), s. 501.