Preskočiť na obsah

Clonové číslo

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Clonové číslo () je pomer ohniskovej vzdialenosti () optickej sústavy k priemeru () vstupnej šošovky.

Matematické vyjadrenie:

Hodnoty clonového čísla

[upraviť | upraviť zdroj]
Zväčšovanie clonového čísla zmenšovaním priemeru vstupnej šošovky prostredníctvom irisovej clony.

Filmové alebo fotografické objektívy umožňujú meniť clonové číslo objektívu prostredníctvom clony, ktorá zmenšuje efektívny priemer vstupnej šošovky. Údaj o svetelnosti objektívu potom určuje, aké najnižšie clonové číslo sa dá na objektíve nastaviť.

Typické hodnoty clonového čísla fotografických objektívov sú pri maloformátových fotoaparátoch od 1,4 do 5,6 a pri bežných formátoch od 4,5 – 5,6 do 16 – 22 a pri objektívoch pre veľkoformátové fotoaparáty do 46 – 64.

Pri danej ohniskovej vzdialenosti, nízke clonové číslo znamená väčší svetelný tok vnikajúci do objektívu, čo umožňuje veľmi krátky expozičný čas na úkor nízkej hĺbky ostrosti. Naopak, vyššie clonové číslo znamená menší svetelný tok, čo si vyžaduje vyššiu citlivosť filmu a/alebo dlhší expozičný čas, zvyšuje však hĺbku ostrosti.

Clonový rad

[upraviť | upraviť zdroj]
Clonový rad so zodpovedajúcimi clonovými otvormi.

Clona mení clonové číslo objektívu na hodnoty, ktoré keď sa zoradia za sebou, vytvárajú takzvaný clonový rad.

V minulosti sa variabilné clony objektívu označovali celočíselnou hodnotou clonového čísla, aj keď bolo možné clonu zväčšovať alebo zmenšovať plynulo. Neskoršie objektívy mali preto stupnicu rozdelenú podrobnejšie s označením polovičných alebo tretinových intervalov. Clony moderných elektronických objektívov sa nastavujú interne v intervaloch napríklad 1/8, aj keď ovládanie fotoaparátu umožňuje nastavenie v intervale 1/3. Clona sa potom nastaví na hodnotu najbližšiu tretinovému intervalu.

V bežných fotografických objektívoch sa clonové číslo mení v rade, v ktorom je každý nasledujúci člen je √2-násobne väčší ako predchádzajúci, takže pomer svetelného toku medzi dvomi susediacimi clonovými číslami je dvojnásobný (polovičný):

1; 1,4; 2; 2,8; 4; 5,6; 8; 11; 16; 22 atď.

Encyklopédia astronómie Tento článok alebo jeho časť obsahuje heslo z Encyklopédie astronómie s láskavým dovolením autorov a podporou SZA.