Colony Collapse Disorder

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Colony collapse disorder (CCD) (slovensky Syndróm kolapsu včelstiev) je fenomén, pri ktorom náhle mizne z včelej kolónie veľké množstvo (až všetky) jedincov, zväčša robotníc. To následne vedie k úhynu celej kolónie.

Včelárstvo má v poľnohospodárstve, výžive ľudí a ekonomike štátov nezastupiteľné miesto, pretože väčšina poľnohospodárskych plodín je opeľovaná včelami. Pred niekoľkými rokmi začali včelári v Belgicku, Francúzsku, Holandsku, Grécku, Taliansku, Portugalsku a Španielsku, neskôr v Švajčiarsku a Nemecku a od apríla 2007 aj v Taiwane, zaznamenávať veľké straty v počte chovaných včelstiev. V mnohých prípadoch aj viac ako 60%-né. Najviac škôd na včelstvách ale zaznamenali v USA, kde bol popísaný aj prvý prípad objavenia tohto syndrómu strácania sa včelích kolónií.

Príčiny tejto novej choroby včiel zatiaľ nie sú známe, intenzívne sa však po nich pátra. Za možné príčiny sa zatiaľ považujú postrekové chemikálie v poľnohospodárstve, antibiotiká používané hlavne v USA, stres včelstiev tiež napríklad imbríding pri chove matiek alebo najnovšie kombinácia vírusu Invertebrate Iridescent Virus a ochorenia Nosema ceranae.