Concertgebouw

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Concertgebouw
Veľká sála Concertgebouw

Concertgebouw (v preklade doslova "koncertná budova") je budova v holandskom Amsterdame, sídlo domovskej koncertnej siene Kráľovského orchestru Concertgebouw. Pre jej vynikajúcu akustiku je považovaná za jednu z najlepších koncertných sál na svete.[1]

Budova bola postavená v rokoch 1883 - 1888, počas tzv. druhého zlatého veku Amsterdamu. Autorom návrhu bol architekt Adolf Leonard von Gendt, ktorý sa inšpiroval lipským Novým Gewandhausom, postaveným o 2 roky skôr. Budova bola otvorená 11. augusta 1888 inauguračným koncertom orchestru zloženého zo 120 hudobníkov a zboru 500 spevákov. Prvý koncert Orchestru Concertgebouw sa uskutočnil 3. novembra 1888 pod vedením Willema Kesa.

V budove sa nachádza Veľká a Malá sála. Hlavná sála Grote Zaal je 44 metrov dlhá, 28 metrov široká a 17 metrov vysoká a má kapacitu 2037 sedadiel. Na stenách a lodžiach sú umiestnené priezviská významných svetových skladateľov. Menšia sála Kleine Zaal je 20 metrov dlhá 15 metrov široká a slúži pre koncerty komornej hudby.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroje[upraviť | upraviť zdroj]

  • Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku Concertgebouw na anglickej Wikipédii.