Cristofaro Caresana

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cristofaro Caresana
taliansky barokový hudobný skladateľ
Narodenieasi 1640
Benátky
Úmrtie1709
Neapol

Cristofaro Caresana (* asi 1640, Benátky - † 1709, Neapol), bol taliansky barokový hudobný skladateľ, predstaviteľ neapolskej opernej školy.

Životopis[upraviť | upraviť kód]

Narodil sa v Benátkach pravdepodobne roku 1640, presný dátum ani rok však nie je známy. V Benátkach získal základné hudobné vzdelanie u Zianiho. Keď mal šestnásť rokov, presťahoval sa do Neapola.

Najprv sa pripojil k divadelnej spoločnosti Feblarmoninici, ktorá uvádzala v Neapole prvé melodrámy. V roku 1667 sa stal organistom v Kráľovskej kaplnke a riaditeľom konzervatória Neapolitan Conservatorio di S Onofrio a Capuana. Na týchto miestach zostal až do roku 1690. V roku 1699 vystriedal Francesca Provenzale vo funkcii „maestro del Tesoro di San Gennaro“ a komponoval pre najrôznejšie neapolské inštitúcie až do svojej smrti v roku 1709.

Dielo[upraviť | upraviť kód]

Bol uznávaným majstrom kontrapunktu. Z jeho početnej tvorby je dodnes hraná najmä chrámová hudba. Vrcholnou ukážkou je „Messa, e Vespero, a 16 voci con 7 Istrumenti divisi in 4 Chori de Cristofaro Caresana“ z roku 1670. Rozmerná skladba obsahuje nielen klasickú omšu, ale aj žalmy na večernú bohoslužbu, ako aj inštrumentálne medzihry vo forme sonát. Je pozoruhodná najmä priestorovými efektami vznikajúcimi použitím dvoch samostatných nástrojových skupín.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]