Cvičiteľ

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Cvičiteľ cvičí zverenkyňu

Cvičiteľ je telovýchovný pedagóg, ktorý je orientovaný na vedenie telovýchovného procesu v rekreačných telovýchovných a športových aktivitách zameraných na zvýšenie fyzickej a psychickej kondície, na zlepšenie zdravotného stavu a na regeneráciu pohybom, na poskytnutie aktívneho odpočinku a zábavy a naplnenie očakávaní pozitívnych zážitkov a sociálnych kontaktov pri rekreačnom športovaní kolektívu, alebo jednotlivcov.

Cvičiteľ riadi telovýchovný proces, pripravuje obsah, vyberá vhodné prostriedky, metódy a formy z hľadiska veku, pohlavia, zdravotného stavu, urovne telesnej zdatnosti a pohybových zručností, ale aj podľa záujmu cvičenca. Vychováva cvičencov k zdravému spôsobu života a rozširuje ich vedomosti o účinkoch rekreačného športovania a potrebe pravidelného pohybu, dopĺňa si odborné znalosti, overuje účinok telovýychovného procesu.

Na základe systému vzdelávania telovýchovných kádrov Zväzu rekreačnej telesnej výchovy a športu podla dosiahnutej kvalifikácie sú cvičitelia nsa Slovensku zaraďovaní do 3 kvalifikačných stupňov III., II., I. Podmienkou získania kvalifikácie je minimálny vek 18 rokov, absolvovanie predpísaného vzdelania a prax v telovýchovnom procese.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • FILIT – zdroj, z ktorého pôvodne čerpal tento článok.