Cylinder (klobúk)
Cylinder (angl.: top hat; nem.: der Zylinder alebo franc.: haute-de-forme) je pánsky vysoký klobúk valcovitého tvaru s plochým vrchom a širokým okrajom. Rozšíril sa v 19. a na začiatku 20. storočia, v súčasnosti sa nosí viac-menej iba pri slávnostných príležitostiach ako doplnok k fraku.
Dejiny
[upraviť | upraviť zdroj]Prvý cylinder vyrobil a na ulicu v ňom vyšiel anglický klobučník John Hetherington v roku 1797. Jeho módna novinka spôsobila senzáciu i verejné pohoršenie: „Bolo to obrovské prekvapenie, pretože jeho cylinder spôsobil doslova vzburu keď sa prvýkrát objavil v londýnskych uliciach. Jeho nositeľom bol predajca galantérie John Hetherington, ktorý ho navrhol, vyrobil a tiež bol prvým človekom, ktorý v ňom vyšiel na ulicu. Podľa dobového svedectva v novinách, okoloidúci pri pohľade na klobúk začali panikáriť. Niekoľko dám omdlelo, deti kričali, psy brechali a mladý poslíček si zlomil ruku pritom ako ho prevalcoval dav. Hetherington bol predvedený pred súd kvôli tomu, že na hlave mal "vysokú konštrukciu, ktorej žiarivé odlesky mali vystrašiť plachých a skromných ľudí." Samozrejme, že to bolo veľa kriku pre nič.“ [1]
Klobúk má svoj pôvod v pokrývke hlavy, ktorú nosili puritáni a kvakeri, členovia protestantských siekt. Kvakerský klobúk bol však nižší a mal oveľa širšiu striešku ako dnešný cylinder. Cylinder ako ho poznáme dnes sa začal vyrábať z filcu vyrobeného z bobrej kožušiny. Neskôr sa však vďaka vplyvu Princa Alberta, manžela kráľovnej Viktórie začali vyrábať cylindre aj z hodvábu.
V 19. storočí sa v Spojených štátoch amerických rozšírila modifikácia cylindra známa ako stovepipe hat. Tieto klobúky boli vyššie ako cylindre, avšak na spodku a vrchole neboli rozšírené, a tak pripomínali komín (angl.: pipe). Takýto klobúk nosil napr. americký prezident Abraham Lincoln. Ďalšia modifikácia mala v sebe zabudovanú drôtenú konštrukciu, ktorá umožňovala, aby sa dal zložiť naplocho. Takýmto klobúkom sa v angličtine hovorilo opera hats alebo Gibbus.
V druhej polovice 19. storočia cylindre začali vychádzať z módy. Stredné vrstvy začali nosiť pinče (angl.: bowler hats) alebo mäkké filcové klobúky známe ako borsalino. Tieto klobúky boli vhodnejšie pre mestský spôsob života a taktiež boli vhodnejšie pre masovú produkciu. Na druhej strane, cylinder musel byť vyrobený ručne a skúseným klobučníkom.
Cylinder sa stal symbolom vyššej spoločenskej vrsty a tým pádom aj terčom pre satiristov a spoločenských kritikov. Ku koncu prvej svetovej vojny sa stali cylindre raritou v každodennom živote. Používal sa však naďalej pri slávnostných príležitostiach ako súčasť spoločenského odevu – vychádzkového obleku alebo fraku.
Zaujímavosti
[upraviť | upraviť zdroj]- Napriek tomu, že cylinder vymizol z bežného života približne v 30. rokoch 20. storočia, tak jeho využívanie v politických a dipomatických kruhoch pretrvalo dlhšie. Po vzniku Sovietskeho zväzu sa medzi sovietskymi diplomatmi strhla vášnivá debata, o tom či by mali aj oni mali podriadiť medzinárodným konvenciám a nosiť cylinder. Cylindre však aj tu zvíťazili.
- Cylinder je jednou z figúriek v spoločenskej hre Monopoly.
Významní nositelia
[upraviť | upraviť zdroj]Klobúk si počas mnohých rokov jeho existencie obľúbili rôzne známe osobnosti. Často sa však vyskytuje aj v umeleckých dielach. Medzi jeho najznámejších nositeľov patria:
- Hans Christian Andersen, dánsky spisovateľ a rozprávkár
- Fred Astaire, americký herec a filmová hviezda
- Isambard Kingdom Brunel, anglický inžinier
- Marc Bolan, spevák anglickej hudobnej skupiny T.Rex
- Boy George, anglický spevák
- Marlene Dietrichová, nemecká herečka
- Abraham Lincoln, šestnásty prezident Spojených štátov amerických
- Ebenezer Scrooge, literárna postava z novely Charlesa Dickens Vianočná koleda
- Strýko Držgroš (angl.: Sgrooge McDuck), postava z rozprávok Walta Disneyho
- Strýko Sam (angl.: Uncle Sam), národná personifikácia Spojených štátov amerických
- Willy Wonka, postava z knihy Roalda Dahla Willy Wonka a továreň na čokoládu
- Slash, gitarista Guns N' Roses, Slash's Snakepit a Velvet Revolver
a mnohí ďalší.
Referencie
[upraviť | upraviť zdroj]- ↑ Berendt, John: History of Top Hat' [online]. [Cit. 2007-02-01]. Dostupné online. Archivované 2005-10-29 z originálu.
Iné projekty
[upraviť | upraviť zdroj]- Commons ponúka multimediálne súbory na tému Cylinder (klobúk)
Externé odkazy
[upraviť | upraviť zdroj]- [1] Archivované 2008-10-12 na Wayback Machine; článok o pánskych klobúkoch (po anglicky)