Pinč (klobúk)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Muž v pinči.
Pinče na londýnskom trhu na Portobello Road.
Toto je článok o klobúku. Pre ďalšie použite, pozri pinč.

Pinč (angl.: bowler hat; nem.: die Melone alebo franc.: chapeau melon) je tvrdý pánsky klobúk s okrúhlym vrškom. Pinč bol prvýkrát navrhnutý v roku 1850 pre Thomasa Cokea, druhého grófa z Leicesteru.[1]

História[upraviť | upraviť zdroj]

Pinč navrhli londýnski klobučníci James a George Lockovci z firmy Mr. Lock of St. James's Street a nazvali ho iron hat (slov.: železný klobúk).[2] Lockovci poslali ich návrh Thomasovi a Williamovi Bowlerovi, ktorý vyrobili prvý prototyp klobúka pre Cokea. Neskôr sa pre železný klobúk osvedčilo meno bowler, odvodené od priezviska jeho výrobcov.[3] Klobúk bol tvrdý v snahe ochrániť hlavu jeho prvého nositeľa pred konármi stromov, kým on jazdil na koňoch.[4] Na konci 19. storočia bol pinč na vrchole svojej popularity a ponúkal zlatú strednú cestu medzi formálnosťou cylindra, ktorý bol spájaný s vyššou vrstvou a neformálnosťou mäkkých klobúkov a šiltoviek, ktoré nosila nižšia stredná vrstva.

Pinč sa stal kultúrnym identifikátorom, a to ironicky v dvoch diametrálne odlišných významoch. Vo väčšine Anglicka sa pinč spája najmä so služobníctvom, keďže takýto klobúk nosili najmä komorníci. Ale v Londýne sa tento klobúk väčšinou spája s ľuďmi pracujúcimi v City. Ľudia, ktorí mali na hlave takýto klobúk boli s najväčšou pravdepodobnosťou právnici, makléri, bankári alebo vládni úradníci. Pinč sa stal tradičnou pokrýkovou hlavy londýnskych džentlmenov a neskôr sa stal akousi anglickou kultúrnou ikonou.

V Spojených štátoch amerických je pinč známy pod názvom derby hat, v Nemecku ho vďaka svojmu tvaru poznajú ako Melone.

Významní nositelia[upraviť | upraviť zdroj]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Robinson, Fred Miller: The Man in the Bowler Hat: His History and Iconography. Chapel Hill and London: The University of North Carolina Press, 1993. s. 15.
  2. tamže, s. 14
  3. tamže, s. 16
  4. tamže, s. 15

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]