Dale Allan Gardner

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z Dale Gardner)
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Dale Allan Gardner
Astronaut NASA
Dale Allan Gardner
Št. príslušnosť USA
Stav zosnulý
Narodenie 8. november 1948
Fairmont, Minnesota, USA
Úmrtie 19. február 2014 (65 rokov)
Colorado Springs, Colorado, USA
Predchádzajúce zamestnanie testovací pilot
Hodnosť kapitán US Navy
Čas vo vesmíre 14 dní 52 minút
Kozmonaut od 1978 NASA
Misie STS-8, STS-51-A
Znaky misií STS-8 patch.pngSts-51-a-patch.png

Dale Allan Gardner (* 8. november 1948, Fairmont, Minnesota, USA – † 19. február 2014, Colorado Springs, Colorado[1]) bol americký kozmonaut z letov raketoplánmi.

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole vyštudoval univerzitu v Illinois a získal tam v roku 1970 titul inžiniera fyziky. Vstúpil do armády a stal sa námorným leteckým dôstojníkom testovacej eskadry v Point Mugu v Kalifornii. V čase prijatia do tímu kozmonautov NASA bol slobodný a bezdetný.

Lety do vesmíru[upraviť | upraviť zdroj]

Po prvýkrát letel raketoplánom koncom leta roku 1983, keď mal 35 rokov. Šesťdenného letu STS-8 sa zúčastnila táto päťčlenná posádka: veliteľ Richard Truly, ďalej Daniel Brandenstein, Guion Bluford, Dale Gardner a William Thornton. Na naliehanie armády štart z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Canaveral aj pristátie na základni Edwards Air Force Base boli v noci kvôli plánovaným vojenským cieľom. V noci tiež vypustili indickú telekomunikačnú družicu Instat 1B.

O rok neskôr, v roku 1984 letel na raketopláne Discovery. Jej veliteľom bol Frederick Hauck a miesto v pilotnom kresle zaujal nováčik David Walker. Ako letoví špecialisti leteli Joseph Allen a Dale Gardner. Ovládanie „kanadskej ruky“ mala na starosti Anna Fisherová. Hneď potom, čo sa dostali na obežnú dráhu, vypustili kanadskú družicu Anik D2 a na druhý deň vojenskú družicu Leasat 1. Potom sa im podarilo odchytiť z obežných dráh družice Westar 6 a Palapa B2 a vrátiť sa s nimi na Zem, po 7 letových dňoch na Kennedyho vesmírne stredisko. Vďaka splneným úlohám bola misia pre NASA zárobkovým podnikom. Počas svojich 2 letov strávil vo vesmíre 14 dní. Je zapísaný ako 126 kozmonaut Zeme.

Po letoch[upraviť | upraviť zdroj]

V roku 1993 pracoval vo firme TRW, Inc. v Colorado Springs.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Dale Gardner, jetpack-flying astronaut who salvaged satellites, dies at 65 [online]. 2014-02-21, [cit. 2014-02-21]. Dostupné online. (anglicky)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.