Preskočiť na obsah

William Edgar Thornton

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
(Presmerované z William Thornton)
William Edgar Thornton
Astronaut NASA
William Edgar Thornton
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie14. apríl 1929
Faison, Severná Karolína, USA
Úmrtie11. január 2021 (91 rokov)
Boerne, Texas, USA
Predchádzajúce zamestnanielekár
Čas vo vesmíre13 dní 1 hodina 16 minút
Kozmonaut od2. augusta 1967
MisieSTS-8, STS-51-B
Znaky misií
Kozmonaut do3. mája 1994

William Edgar Thornton ( * 14. apríl 1929, Faison, Severná Karolína, USA – † 11. január 2021, Boerne, Texas) bol americký astronaut z programu Skylab a letov s raketoplánmi.

Životopis

[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a výcvik

[upraviť | upraviť zdroj]

Po základnej a strednej škole vyštudoval univerzitu v Severnej Karolíne (University of North Carolina ) a v roku 1952 tam získal titul inžiniera fyziky. V štúdiu ďalej pokračoval a roku 1963 obhájil doktorát medicíny na rovnakej univerzite. Potom slúžil v americkej armáde v letectve a odtiaľ sa 2. augusta 1967 dostal do šiestej skupiny kozmonautov. Bol zaradený do podporných posádok letov Skylab 2, Skylab 3 a Skylab 4. Po ukončení tohto programu sa preškolil na raketoplány. Oženil sa (manželka Jennifer, rodená Fowlerová) a mal dve deti.

Lety do vesmíru

[upraviť | upraviť zdroj]

Koncom leta roku 1983 sa stal 127 kozmonautom Zeme, keď na palube raketoplánu Challenger odštartoval na misiu STS-8. Šesťdenného letu sa zúčastnila táto päťčlenná posádka: veliteľ Richard Truly, ďalej Daniel Brandenstein, Guion Bluford, Dale Gardner a William Thornton. Štartovali z Kennedyho vesmírneho strediska na myse Canaveral a pristáli na žiadosť armády na základni Edwards Air Force Base v Kalifornii v noci kvôli plánovaným vojenským cieľom misie. V noci tiež vypustili indickú telekomunikačnú družicu Instat 1B.

Po druhýkrát letel za necelé dva roky v rovnakom raketopláne na sedemdennú misiu STS-51-B. Veliteľom letu bol plk. Robert Overmyer, pilot plk. Frederick Gregory, ďalšími v posádke boli dr. William Thornton, dr. Norman Thagard, dr. Don Lind, dr. Lodewijk van den Berg a dr. Taylor Wang. Na obežnú dráhu vyniesli laboratórium Spacelab 3 a niekoľko zvierat. Štart aj pristátie boli zhodné s prvým letom.

Z tímu kozmonautov NASA odišiel 3. mája 1994 vo svojich 65 rokoch. Po odchode učil na texaskej univerzite (University of Texas) v Galvestone budúcich lekárov, čo tam ale aj na iných školách robil s prestávkami aj počas svojej kozmonautickej kariéry.

Externé odkazy

[upraviť | upraviť zdroj]
  • Milan Codr. Sto hvězdných kapitánů. [s.l.] : Práce, 1982.