David McDowell Brown

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
David McDowell Brown
Astronaut NASA
David McDowell Brown
Št. príslušnosťUSA
Stavzosnulý
Narodenie16. apríl 1956
Arlington Virgínia
Úmrtie1. február 2003 (46 rokov)
nad Texasom
Predchádzajúce zamestnanietestovací pilot
Hodnosťkapitán USN
Čas vo vesmíre15 dní 22 hodín 00 minút 32 sekúnd
Kozmonaut od1. mája 1996
MisieSTS-107
Znaky misií
Kozmonaut do1. februára 2003

David McDowell Brown (*16. apríl 1956, Arlington, Virgínia, USA - † 1. február 2003, nad Texasom) bol americký astronaut. Zahynul pri svojom prvom lete do vesmíru Columbia STS-107, kde letel v úlohe prvého letového špecialistu. Columbia sa rozpadla pri návrate do atmosféry počas pristávania, keď do jej krídla vnikla žeravá plazma a spôsobila jej deštrukciu. Nikto zo sedemčlennej posádky neprežil.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

David Brown sa narodil v Arlingtone v štáte Virginia. Abslovoval školy Yorktown High School, potom College of William and Mary v odbore biológia a napokon získal doktorát na Eastern Virginia Medical School v odbore medicína. Štúdium ukončil v roku 1982. Medzi školami sa venoval na budúceho astronauta dosť nezvyčajnému povolaniu – cirkusovej akrobacii. Po dokončení školy pracoval pre námorníctvo ako lekár. Slúžil v západnom Pacifiku na lietadlovej lodi USS Carl Vinson. V roku 1988 bol vybraný na pilotný výcvik. Lietal na stroji F-18 Hornet, slúžil okrem iného tiež v Japonsku na plaube lietaldovej lode USS Indepence. V apríli 1996 mal nalietaných 2700 hodín. 1. mája 1996 sa stal astronautom a absolvoval základný dvojročný výcvik. Po jeho skončení sa venoval príprave experimentov pre Medzinárodnú vesmírnu stanicu. Vedecká misia STS-107, do ktorej posádky bol vymenovaný v roku 2000, bola jeho prvým letom do vesmíru. Náplňou misie boli predovšetkým vedecké experimenty v mikrogravitácii.

Brown tragicky zahynul spolu s ostatnými šiestimi členmi posádky pri havárii Columbie počas návratu. Bol pochovaný na Arlingtonskom národnom cintoríne, tak ako ďalší dvaja členovia posádky (Clarková a Anderson).

Pocty[upraviť | upraviť zdroj]

Na jeho pamiatku bol pomenovaný asteroid 51825 Davidbrown, jeho meno sa dostalo aj do leteckého a kozmického akademického centra Laurel B. Clark and David M. Brown Aerospace Medicine Academic Center. Je po ňom pomenovaný aj jeden vrch pohoria Columbia Hills na Marse.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]