David Stirling

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
David Stirling
škótsky horolezec a britský dôstojník
škótsky horolezec a britský dôstojník
Narodenie 15. november 1915
Lecropt, Spojené kráľovstvo
Úmrtie 4. november 1990 (74 rokov)
?Londýn, Spojené kráľovstvo
Odkazy
Commons Spolupracuj na Commons David Stirling

Sir Archibald David Stirling (* 15. november 1915, Lecropt, Spojené kráľovstvo – † 4. november 1990) bol škótsky horolezec, počas 2. svetovej vojny dôstojníkom britskej armády a zakladateľom Špeciálnej vzdušnej služby (Special Air Service, SAS)

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Mladosť a raná kariéra[upraviť | upraviť zdroj]

Stirling sa narodil na farnosti v Lecropte v Pertshire. Bol synom brigádneho generála Archibalda Stirlinga z Keiru a Margaret Fraserovej, dcéry Simona Frasera (potomok anglického kráľa Karla II). Študoval v Ampleforth College a Trinity College na Cambridgeskej univerzite. V dobe, keď vypukla druhá svetová vojna sa pripravoval na výstup na Mount Everest.

Druhá svetová vojna[upraviť | upraviť zdroj]

24. júla 1937 bol z vysokej školy povolaný do Scots Guards, kde absolvoval dôstojnícky kurz. V júni 1940 sa prihlásil ako dobrovoľník do novovytvoreného komanda (No.8 Commando) pod velením podplukovníka Roberta Laycocka. Aj poz zrušení tejto jednotky 1. augusta 1941 Stirling stále veril, že aj napriek spôsobu, akým bola vedená vojna, dokáže menšia skupina dobre vycvičených mužov s momentom prekvapenia spôsobiť nepriateľovi väčšie škody ako celá čata.

Stirling si bol vedomý toho, že nebude ľahké presadiť tento nápad u vedenia, ale aj napriek tomu sa v Káhire tajne dostal na veliteľstvo v snahe, že sa stretne s náčelníkom armády Claudom Auchinleckom. Ukryl sa v jednej z kancelárií, kde stretol zástupcu veliteľa generála Ritchieho. Vysvetlil mu svoj nápad a Ritchie presvedčil náčelníka, aby povolil Stirlingovi vytvorenie novej zvláštnej jednotky. Jednotka bola pomenovaná oddiel L, brigáda špeciálnej vzdušnej služby (L detachment, Special Air Service Brigade).

Po prvej neúspešnej akcii, kedy bola veľká časť jeho mužov zničená pri pristávaní na padákoch a záchrane vďaka hliadkam hĺbkového prieskumu Long Range Desert Group (LRDG) sa Stirling rozhodol, že najúčinnejší spôsob ako sa prepravovať, je v noci a po zemi. Zorganizoval ďalšie útoky na prístavy, pri ktorých používal veľmi jednoduchý plán. V noci prechádzali cez kontrolné body, pričom klamal nepriateľa svojou znalosťou jazykov. V januári 1943 ho zajali Nemci. Štyrikrát z väzenia utiekol. Následne bol väznený na zámku Colditz, kde ostal do konca vojny. Po jeho chytení prevzali velenie SAS jeho brat Bill Stirling a Blair 'Paddy' Mayne.

SAS za 15 mesiacov pred Stirlingovým chytením zničila cez 250 nepriateľských lietadiel na zemi, desiatky ciest a železníc a z boja vyradila stovky vozidiel.

Neskoršie aktivity[upraviť | upraviť zdroj]

Po vojne sa venoval predaju zbraní hlavne do Arabských zemí. Podieľal sa na neúspešnom pokuse o odstránenie Muammara al-Kaddáfího v rokoch 19701971. Z obavy pred prílišnou mocou britských pracovných odborov vytvoril organizáciu GB75, ktorá mala chrániť záujmy krajiny v prípade celoštátneho generálneho štrajku.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

Tento článok je čiastočný alebo úplný preklad článku David Stirling na anglickej Wikipédii.