Defibrilátor

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Defibrilátor je lekársky prístroj používaný pri poruchách srdcového rytmu ako súčasť kardiopulmonálnej resuscitácie.

Prenosný defibrilátor

Činnosť defibrilátora[upraviť | upraviť zdroj]

Moderné defibrilátory dokážu analyzovať, priebežne kontrolovať činnosť srdca a zhodnotiť potrebu výboja. Defibrilátor sa na telo pacienta pripája pomocou elektród, ktoré v súčasnosti majú podobu samolepiacich fólií, na ktorých je znázornené presné miesto priloženia na telo pacienta. Použitie defibrilátora je opodstatnené pri život ohrozujúcej poruche srdcového rytmu (fibrilácii srdcových komôr). Tieto nepravidelné sťahy srdcového svalu je potrebné pri kardiopulmonálnej resuscitácii obnoviť. Defibrilátor je schopný pomocou elektrického výboja obnoviť správny srdcový rytmus. Elektrický výboj spôsobí prerušenie nekoordinovaných signálov posielaných do srdcového svalu a umožní opätovný návrat do pôvodného rytmu.

Typy defibrilátorov[upraviť | upraviť zdroj]

Existujú rôzne typy defibrilátorov. V prípade, ak je predpoklad na výskyt fibrilácie srdcového svalu, existuje možnosť implantovania defibrilátora priamo do tela pacienta (implantovateľný kardioverter - defibrilátor). Niekedy sú kombinované s kardiostimulátorom. Okrem lekárskych defibrilátorov, ktorými sú vybavení v nemocniciach, existujú aj automatické externé defibrilátory. Automatické defibrilátory sa najčastejšie využívajú vo verejných inštitúciách. Automatické defibrilátory, písomnými inštrukciami alebo zvukovými povelmi, informujú používateľov prístroja o spôsobe použitia na záchranu života osoby postihnutej fibriláciou srdcového svalu.

Základné typy:

Ošetrovanie detí[upraviť | upraviť zdroj]

Štandardné defibrilátory sa používajú u detí starších ako 8 rokov. Pre deti vo veku od 1 do 8 rokov sa používajú detské samolepiace vankúšiky alebo detský defibrilátor, ak je k dispozícii. Ak tieto pomôcky nie sú k dispozícii, používa sa štandardný defibrilátor. U detí mladších ako 1 rok sa defibrilátor použiť nemôže.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Príručka prvej pomoci, Vydavateľstvo Perfekt, Bratislava 2007, ISBN 978-80-8046-358-8, str. 83