Demre

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Antické divadlo
Sarkofág Sv. Mikuláša

Demre (staršie Kale; v staroveku Myra - gr. Μύρα - Myra) je mesto v južnom Turecku, v historickom kraji Lýkia, v kraji Antalya. Je známe ako pôsobisko Svätého Mikuláša.

Dejiny[upraviť | upraviť zdroj]

Pobrežie Lýkie bolo obývané Grékmi už v ranej železnej dobe. Grécky vplyv a kolonizácia tu boli rozšírené v dobe helenizmu, kedy bola Myra významným mestom tzv. Lýkijskej ligy. V tejto dobe v blízkostí mesta vznikli typické skalné lýkijské hrobky. V rímskom období mesto prosperovalo, bolo tu divadlo, kúpele a silná kresťanská komunita, ktorej najvýznamnejší predstaviteľ bol Sv. Mikuláš, ktorý žil v 4. storočí a pochádzal z neďalekého mesta Patara.

Mesto sa v byzantskom období postupne zmenšovalo dôsledkom vpádov; v 9. storočí Myru vyplienili Arabi a v 11. storočí ju ovládli Seldžuckí Turci. Preto talianski obchodníci zobrali kosti Sv. Mikuláša, ktorý bol pochovaný v sarkofágu kostola, a umiestnili ich v Bari, kde sú dodnes. V osmanskom období tu žili stále Gréci, ktorí počas Grécko-tureckej výmeny obyvateľov v roku 1923 odišli do Grécka, do Atén. Mesto začalo postupne upadať, rozpadol sa aj kostol Sv. Mikuláša.

Pamiatky[upraviť | upraviť zdroj]

V meste sa nachádzajú starogrécke skalné hrobky, dobre zachované antické divadlo a kostol Sv. Mikuláša, kde je zachovaný aj pôvodný sarkofág svätca. Prvý kostol tu vznikol v 6. storočí, dnešná podoba je z 8. a kláštorná časť z 11. storočia.

Zdroj[upraviť | upraviť zdroj]

  • Π. Μεχτίδης: «Λυκία: Η πατρίδα του Σαρπηδόνα»