Diskusia:Židovská čeština

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Na tom Slovensku snad nejste kulturně tak daleko a někdo by mohl vědět, že to celé je pitomost která se šíří z wikipedie a ten jazyk nikdy neexistoval.

Dôkazy? Na en wiki je o tejto problematike celkom fundovaná diskusia i s odkazmi, takže zataľ smola... --Rádiológ 09:16, 28. október 2009 (UTC)
Pozeral som si tú diskusiu, aj na českej wikipédii a ani jeden odkaz nepotvrdzoval existenciu takého jazyka, navrhujem vložiť do článku šablónu Vierohodnosť. Na iných wikipédiách majú ako dôkaz "mince razené poľskými panovníkmi" s hebrejským nápisom, to je očividná habaďúra.--Kelovy (diskusia) 01:15, 1. máj 2013 (UTC)
Zle si pozeral. [1] Bronto (diskusia) 08:22, 1. máj 2013 (UTC)
Jazyk existoval, debaty prebiehajú (ako v lingvistike vždy) o tom, či to bol samostatný jazyk, dialekt, sociolekt, alebo religiolekt. Článok treba rozšíriť a upresniť (možno sa k tomu dostanem), ale blbosť to nie je. A tie mince sú normálne doložené v literatúre (samozrejme že ich nerazili sami poľskí panovníci, ale miestni Židia). Mz (diskusia) 07:46, 1. máj 2013 (UTC)
To si tak vážili poľských panovníkov, že na tých minciach spomínali ich meno alebo museli zo zákona ? Na anglickej wiki písal jeden diskutér, že to neboli mince, ale medaily, ktoré tí panovníci udeľovali Židom. Ospravedlňujem sa, že nedávam linky, hapruje mi myš, vybral som sa s mincami (slovenskými) do NBS, že ich vymením a kúpim si novú, dnu som sa nedostal, zrejme je štátny sviatok :) --Kelovy (diskusia) 09:31, 1. máj 2013 (UTC)

Stručné vysvetlenie: Nešírilo sa to z anglickej wikipédie, šírilo sa to zo staršieho vydania stránky Ethnologue, kde to bolo ako samostatný jazyk. Potom im tam niekto napísal mail a v poslednom vydaní už to vôbec nie je (alebo to niekam odsunuli, lebo ja to tam neviem nájsť). To je celá story. Bronto (diskusia) 08:10, 1. máj 2013 (UTC)

Ďakujem za vysvetlenie, som rád, že si to vyhodil zo šablóny Slovanské jazyky, mali by sme tam dať aspoň kategóriu Sporné jazyky alebo také niečo. --Kelovy (diskusia) 09:31, 1. máj 2013 (UTC)

Názov[upraviť zdroj]

Keď už to berieme tak striktne: Je tvar knaančina (bez e) v tomto kontexte nejako doložiteľný? Ja som našiel iba "kenaansky jazyk". Bronto (diskusia) 08:14, 1. máj 2013 (UTC)

Je doložený český tvar kenaanština, ja som to len prispôsobil nášmu prepisu (resp. úplne pôvodne sa to asi prevzalo z Ethnologue), ale môžeš to zmeniť naspäť. Mz (diskusia) 08:20, 1. máj 2013 (UTC)