Diskusia:Adventisti siedmeho dňa

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tým zaradením medzi sekty by som si taký istý nebol, skôr mormóni sú sekta než adventisti. Vasiľ 13:31, 29. október 2007 (UTC)

  • Vychádzala som z tohto: [1], môžeš to opraviť, ak som sa zmýlila. --Bubamara …✉ 13:36, 29. október 2007 (UTC)
    • Tak proti tomu asi veľa nemietať nemôžem, v každom prípade tam hodím tých mormónov, pretože tí majú ešte pár ďalších praktík (krstenie mŕtvych, polygamia, ale tú už zrušili, + samotná kniha Mormon je kapitola sama o sebe) Vasiľ 13:55, 29. október 2007 (UTC)
ťažko povedať čo je vlastne sekta, niektorí vravia, že to sú tí, čo sa odštiepili (ale to by ňou potom boli aj klasickí kresťania), iní, že to sú tí, čo sú šiši (ale to by ňou boli zase aj klasickí kresťania). Napr. na anglickej wiki majú kategorizované len vínne sekty. --Kelovy 14:02, 29. október 2007 (UTC)

Ja by som sa tomu označeniu sekta najradšej úplne vyhol, lebo je to do veľkej miery subjektívne hodnotenie, definícií a charakteristických rysov sekty je niekoľko a konkrétne tá definícia v tej diplomke či čo to je ("novodobé systémy výkladov sveta s náboženskými funkciami") je veľmi vágna a nepresná (tam sa zmestí všetko od New Age po death metal); inak polygamia ani krstenie mŕtvych tiež nevypovedajú nič o tom, či je nejaké hnutie sekta alebo nie, tam sa hodnotia iné veci (spôsob riadenia, postoj k vonkajšiemu svetu, možnosť opustiť náb. spoločenstvo), ale hovorím, aj tak je to dosť subjektívne, takže sa tomu vyhnúť, príp. to uvádzať tak ako v článku o jehovistoch (s diskusiou), ale rozhodne nie capnúť kategóriu bez akéhokoľvek ďalšieho komentára. Mz 16:51, 29. október 2007 (UTC)

  • No veď tú kategóriu odcapni, ak som to spravila zle. --Bubamara …✉ 17:06, 29. október 2007 (UTC)
Ja som sa nedíval do histórie, ako sa tam tá kategória objavila, len som myslel, že sa tu rieši nejaká systémová otázka :) Mz 17:43, 29. október 2007 (UTC)
No jo, šaľene vychodňare ;) --Bubamara …✉ 19:18, 29. október 2007 (UTC)