Diskusia:Andrej Hlinka

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

preklad[upraviť kód]

prelozil som to takmer doslovne z nemeckej wikipedia, snazil som sa o kvalitny preklad, pripadne staznosti adresujte tam --Mt7 13:29, 13 apr 2005 (UTC)

adresujte to do mne de:Benutzer Diskussion:Alexvonf. Das Wort "Faschist" stammt aus dem kommunistischen Vokabular, alle rechten Kräfte in Europa wurden "Faschisten" genannt. Es gab auch ähnliche antisemitische Bestrebungen in Polen, wie die slowakischen unter Hlinka und Tiso, niemand nennt sie jedoch Faschisten. Grüsse Alexvonf. 14-04-05.

kontroverzia[upraviť kód]

Povedať že: nemožno však povedať, že Jozef Tiso bol fašista. Bol v prvom rade katolickí kňaz podľa mna nemožno! :) Liso@diskprís 13:43, 13 apr 2005 (UTC)

takze treba najprv upravit tento preklad a potom sa treba pustit do nemeckej verzie, mozno anglicka verzia je este dolezitejsia, ale momentalne je takmer nulova --Mt7 13:46, 13 apr 2005 (UTC)

Článok je vyvážený a je obsahovo úplne v poriadku, niet divu pri pohľade na kvalitné zdroje, ktoré boli použité. Aj tá veta s fašistom je úplne v poriadku. Nechápem, Liso, čo ti prekáža. Chceš tvrdiť, že máme na bankovkách fašistu, alebo čo, alebo ako vôbec definuješ fašizmus? Bronto 14:57, 13 apr 2005 (UTC)

Tiso je VELMI NEGATIVNA osoba (ako pozeram, vidim, ze si to pokrivil aj v clanku o nom!). To je stranicky obidene a naopak zahrane nepekne a velmi salamunsky... :( Liso@diskprís 15:41, 13 apr 2005 (UTC)

Čo???? (1) Okrem prvých štyroch slov nerozumiem ani slovo. (2) Hlinka je - ako to už na svete býva - aj pozitívna aj negatívna postava. Pozitíva prevažujú. Článok ho zobrazuje z dnešného pohľadu aj tak prehnane negatívne, a ešte aj to sa ti zdá málo? Asi by si si mal už pomaly naštudovať základnú literatúru a nie vidieť svet ako za najhlbšieho marxizmu leninizmu a socializmu...Bronto 15:47, 13 apr 2005 (UTC)

Asi si si nevsimol ale ja hovorim o Tisovi! :) O tom ako je do clanku o Hlinkovi prepasovany pozitivny ton o tomto politikovi... Tisa v ziadnom pripade nemozno hodnotit ako v prvom rade knaza!!! Ta veta na ktoru poukazujem je tak <autocensored> formulacia, ze v ziadnom pripade s nou nemozem suhlasit. Liso@diskprís 15:52, 13 apr 2005 (UTC)

Aha, tak sorry, to som si nevšimol, pretože si z tej vety z článku vynechal "on a" a vyznačil si to ako citát, tak som si stále myslel, že hovoríš o Hlinkovi ...No tak to je potom samozrejme iná otázka (aj keď stále nechápem, čo som akože "pokrivil", pretože som tam pridal len dva citáty), ale pri Tisovi zas nechápam, čo v tom článku podľa teba hovorí, že bol/nebol fašista...Bronto 16:07, 13 apr 2005 (UTC)

OK. Samozrejme, ze prepacim, ale nabuduce si daj PROSIM pozor , poriadne si precitaj, co kto pise (ja tam toho Tisa spominam odzaciatku!!) prv ako zacnes nalepkovat okolo marxizmom-leninizmom! :) A clanok o Tisovi budeme riesit tamto... Liso@diskprís 06:35, 14 apr 2005 (UTC)

Článok o Hlinkovi na anglickej wiki som rozšíril. Samozrejme, že je to stále ešte dost stručné, ale na uvedenie do problematiky, ktorú si može anglicky hovoriaci čitatel nájst v hlbších zdrojoch, myslím dostačujúce. Každopádne nebudem vobec proti, ak to niekto dalej rozšíri. Laddy 15:36, 24 jún 2005 (UTC)

spatne preklady[upraviť kód]

otazka: treba sa postarat aj o clanok o Andrejovi Tisovi v memcine a Tisovi v anglictine, ked sa zhodneme na urcitej verzii, tak to mozem prelozit do nemciny, prosim aby to niekto spravil aj s anglictinou. --Mt7 08:35, 14 apr 2005 (UTC)

Vidíš, už aj ty hovoríš o Andrejovi Tisovi, ten Liso nás tu úplne domotal :)))...Bronto 14:37, 14 apr 2005 (UTC)

abgeschrieben[upraviť kód]

Ihr seid ja um Gottes willen Slowaken, ich würde mehr erwarten, einen Originalartikel, nicht einfach eine Übersetzung meines Beitrags über Hlinka (der später von einigen Leuten ein bisschen erweitert wurde). Seid Ihr an slowakischen Themen von meiner Feder interessiert, so kann ich auch auf meine Artikel über Pribina, Pribinaorden,Slowakischer Orden vom Siegeskreuz usw. hinweisen. Ich habe mein Material über Hlinka aus der kommunistischen slowakischen Enzyklopädie genommen, nur die ganz negativen Bewertungen dieses "Werks" beseitigt. Slowakisch kann ich nämlich ohne größere Schwierigkeiten lesen.

Grüße Benutzer:Alexvonf (de), User:Alexvonf (en).

--217.208.139.164 12:42, 14 apr 2005 (UTC)

Erstens, genau das habe ich versucht, hier in der vorherigen Diskussion anzudeuten. Es ist aber leider immer noch (und zunehmend) so, dass die größten "Antislowaken" die Slowaken selbst und auch noch darauf komischerweise meistens stolz sind (das ist jetzt keine Wertung, nur eine Feststellung)...Zweitens, gerade weil diese Personen für viele Personen der "alten Schule" (unberechtigterweise) als grundsätzlich negativ gelten, hatte hier jeder "Angst" etwas darüber zu schreiben, deshalb mussten früher oder später Übersetzungen her (besser als Stubs)... Drittens, dem Artikel über Pribina ist in der jetzigen Fassung kaum noch was hinzuzufügen, eine Übersetzung wäre in diesem Fall also durchaus wünschenswert.Bronto 14:25, 14 apr 2005 (UTC)

gut, Ihr seid aber in meinen deutschen Artikel reingegangen und habt den Abschnitt über Tiso/Hlinka Ideologie entfernt, womit ich gar nicht einverstanden bin. Soweit ich mich erinnere, habe ich die Ansicht über die Beiden als vor allem Priester und christliche Politiker dem Nolte entnommen, und der Nolte war einer der hervorraggendsten Kenner der "faschistischen" Bewegungen in Europa der Zwischenkriegszeit.

Die Wikipedia-Freiheit hat leider ihre großen Nachteile...

Grüße Alexvonf

Wahre Worte - sowohl was den Nolte betrifft, als auch hinsichtlich Wikipedia :-)....Bronto 21:07, 14 apr 2005 (UTC)

Ich habe nichts entfernt, das Einzige was ich gemacht habe, war eine ganz klare Trennung zwischen Tiso und Hlinka - und das habe ich doch auf deiner Benutzerseite klar angekündigt. Falls Du einen Vorschlag hast, dann können wir das machen, aber die Trennung ist meiner Meinung nach ein Muss.

--Mt7 19:57, 14 apr 2005 (UTC)

Gut, ich werde nachdenken, man kann das eventuell als ein Zitat aus dem Nolte bringen, das Buch habe ich aber jetzt nicht mehr, ich muss es wieder leihen. Ich glaube, die slowakische Enzyklopädie aus der Zeit des Kommunismus bringt auch eine Art Rechtfertigung des Antisemitismus der beiden Männer H und T., ich werde es heute in der hiesigen UB (Lund, Schweden) nachschlagen. Alexvonf.

A.Hlinka[upraviť kód]

Zaujímalo by ma čím to vlastne A.Hlinka "prispel", že je takou "významnou" slovenskou historickou osobnosťou? Z článku je zrejmé len to že to bol extrémista a tvrdý klerikálny nacionalista.. Podľa môjho názoru je hanbou, že Slovensko "nemá" žiadne významnejšie osobnosti ako A.Hlinka, ktoré by boli hodné vyobrazenia na našich bankovkách/minciach... Y.

hlinka cely svoj zivot dal do sluzieb tak katolicizmu ako aj do sluzieb slovenskej myslienke, bol vzdy prikladom, ja osobne v nom nevidim nic negativne, samozrejme ze je smutne, ze v jeho mene sa po jeho smrti stalo, stat sa to nemalo, ale aj ked sa v hrobe kazdy den obratil, vplyv na to uz nemal, bolo by zaujimave vediet, ktorym smerom by bol siel on v tych nie jednoduchych casoch, stefanik, hlinka, dubcek a dalsi zo slovenska to nemali jednoduche, bez nich by to bolo asi katastrofalne, a samozrejme komunisticka propaganda posobi este stale Mt7 14:57, 18 apr 2006 (UTC)
Nezdá sa mi, že by zrovna komunistická propaganda niekomu bránila vydať jeho korešpondenciu, alebo súborné dielo... tu je len ukážka toho, že ho ťažko brať vážne... --Joseliani 16:05, 18 apríl 2006 (UTC)
Koľko spamov na vlastnú stránku nám tu ešte plánuješ "nenápadne" umiestniť? A plánuješ to robiž každý druhý deň alebo po týždňoch? Len aby sme vedeli ...Bronto 17:08, 18 apríl 2006 (UTC)
Kto sú "my" a odkiaľ tá nutkavá predstava o "nenápadnom" umiestňovaní čohokoľvek ? Príspevky na wiki sú spamom všetky do jedného, ak chápeme rovnako zmysel slova "nevyžiadaný" - wiki je na spame takpovediac postavená... Žeby boli moje linky spamom viac, ako Tvoje pomlčky ? Skús ich posudzovať nie podľa toho, kto ich tam dáva, ale nakoľko sú relevantné. Na druhej strane oceňujem zmenu Tvojho štýlu. Že by to bol správny čas na "nenápadný" update Slovenskej historiografie ?! :-) --Joseliani 21:16, 18 apríl 2006 (UTC)
Pekný pokus...Vtip je v tom, že linky na ostatné stránky vyberajú ostatní a neumiestňujú si ich tu autori sami (dokonca ešte do diskusií), aby si zvýšili pozíciu v googli. Naozaj si myslíš, že sme padnutí na hlavu? Bronto 21:48, 18 apríl 2006 (UTC)
host.sk má v googli vyšší ranking než sk.wiki (829 tis : 471 tis - údaje zo 4.8.2006). Bavme sa o relevantnosti linkov, nie o tom, kto ich tam umiestňuje. --Joseliani 06:56, 19 apríl 2006 (UTC)
Aha, takže "host.sk" je téma a nie tvoja stránka, zaujímavé, psychiatra si už navštívil? Bronto 15:42, 20 apríl 2006 (UTC)
Umiestni to na wikizdroje! Uz tam je citat Tisu iste sa tam hodi aj Hlinka... Potom vlozime odkaz do clanku o Hlinkovi... Liso@diskprís 21:30, 18 apríl 2006 (UTC)
Viem, že tam je, sám som ho tam dával :-). Wikisource nie je výhodná z hľadiska aut. práv, keďźe neakceptuje "fair use" (aut./publik. práva na Hlinku sa uvoľnia až v 2008-om). Okrem toho admini sk.wikisource sú rovnakí ako na sk.wiki:-(... --Joseliani 06:56, 19 apríl 2006 (UTC)
Nerozumiem. Kto si moze uplatnovat autorske prava na nejaky oficialny dokument? To akoze keby teraz vlada prijala nejake uznesenie, nemozeme ho tam umiestnit, pretoze to ma nejakeho autora a budeme cakat X rokov??? Liso@diskprís 08:10, 20 apríl 2006 (UTC)
Liso, prosím ťa, kým niečo trepneš, aspoň si prečítaj zodpovedajúce zákony. A všimni si obrázok tu dolu. Helix84.JPG helix84 08:18, 20 apríl 2006 (UTC)
Prosim nekrmte trollov!
Mt7, to stale nerozptyluje moje pochybnosti o osobnosti A.Hlinku a jeho vyzname pre slovensky narod.. To ze bol v sluzbach katolicizmu je mozno historicky fakt hodny zaznacenia do katolickej historie slovenska, nie vsak ako prispevok slovenskemu narodu ako takemu.. Slovne spojenie "do sluzieb slovenskej myslienke" mi tiez nie je celkom jasne. Ved aj podla tohto clanku o A.Hlinkovi je zrejme, ze povodne koketoval s myslienkou naroda "ceskoslovenskeho" (hoci ju hned aj zavrhol), pride mi to zvlastne ze clovek ktory cely svoj zivot dal do sluzieb slovenskeho naroda nemal v takejto jednoznacnej veci jasno od sameho pociatku. Ja nie som ziaden historik takze to nechcem nijako komentovat, len skor mi to tak nejak neda :) .. Je mi jasne co spravili L.Štúr, A.Bernolák a ini pre slovensky narod, ale stale mi akosi unika co konkretne pren spravil A.Hlinka... Yanco


Těžko mohl mít jasně o myšlence, která ještě neexistovala. :-) Šlo přece jen o myšlenku vytvořenou ad hoc za účelem vytvoření státu, kde by čechoslováci byli většinou (češi tehdy představovali pouze 49% obyvatelstva) a ostaní by byli odsouzeni do role menšin. A IMHO odmítl ji proto, protože na základě její realizace pochopil, že Češi a Sloáci se příliš liší a v rámci československého národa budou Slováci vždy menšinou, čili že ta myšlenka vlastně nikdy naplněna nebude. Jinak v článku je IMHO zřejmé, co všechno pro slovenský národ udělal . Vůdčí osobnost autonomistických snah slovenska, zakladatel a dlouhodobý vůdce nejvýznamnější strany na Slovensku v době první republiky etc. Cinik 04:19, 21 apríl 2006 (UTC)