Diskusia:Diplomová práca

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Kompilát[upraviť kód]

Asi by bolo vhodné uviesť, z čoho (z akého predpisu) presne vyplýva, že by to nemal byť kompilát. Že to nesmie byť plagiát, je jasné, ale že ani kompilát, to už také jasné nie je. Bronto (diskusia) 17:40, 29. september 2013 (UTC)

Keď som sa chystal ti odpovedať, zdalo sa mi, že mi bude stačiť otvoriť predpis Univerzity Komenského, podľa ktorého som písal svoju diplomovku. V tomto predpise sa však nič také explicitne nenachádza. Meško a kol. s. 92-93, citujem: "Napríklad v súvislosti s diplomovými prácami sa zjednodušene hovorí, že sú vedecké alebo kompilačné, pričom kompilatívnosť má skôr „hanlivý" nádych." ďalej v texte píše "Bakalárske a diplomové práce môžu mať prvky pôvodnosti, sumarizácie i kompilácie." Myslím, že veta že "diplomová práca by nemala by byť len (čistým - pozn. autora) kompilátom." je normálnym bežným tvrdením. Ak sa mýlim prosím oprav ma.--Pelex (diskusia) 18:04, 29. september 2013 (UTC)
No, vedecký text je buď samostatná práca, syntéza alebo plagiát alebo rôzne kombinácie. Ak sa kompilátom myslí len hanlivé označenie pre syntézu, stále je to syntéza a stále je to v poriadku (len preto, že to slovo je podľa niekoho hanlivé - podľa mňa nie je - nemení to ešte vecný obsah toho slova). Ty si tam fakticky napísal, že text nesmie byť (čistá) syntéza, a to je podľa mňa chyba (ak to nejaký externý alebo interný predpis tak nepredpisuje, a to som chcel práve vedieť). Napríklad v histórii sa bez (čistých) syntéz skoro nezaobídeš (samozrejme, že na konci študent pripíše svoj názor a zhrnutie, aby sa nepovedalo)...Ono ale dosť závisí od presnej definície kompilátu, napr. v nemeckej wiki je napísané, že to sú vlastne zozbierané citáty z iných diel...takže lepšie by bolo nahradiť to slovo nejakým opisom, aby sa vedelo, o čom presne sa vlastne hovorí. Bronto (diskusia) 19:20, 29. september 2013 (UTC)