Diskusia:Gréckokatolícka cirkev

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Jump to navigation Jump to search

Hmmm. Ako tak pozerám, tak história sa týka iba dejín grékokatolíkov na území Slovenska (poväčšinou), bolo by dobré napísať aj všeobecné dejiny. Taktiež interwiki odkazy smerujú na Slovak Greek Catholic Church (v prípade enwiki) a Slovenská řeckokatolická církev (v prípade cswiki a mám za to, že aj ostatné interwiki, no nepozeral som), čo mi však nie celkom sedí, nakoľko v článku je kapitola Organizačná štruktúra, kde sú cirkvi v jednotlivých krajinách, taktiež podkapitola Gréckokatolícka cirkev na Slovensku. Teda v prvom rade neporiadok v histórii, ktorý by sa hodil presunúť pod spomínanú kapitolu Gréckokatolícka cirkev na Slovensku, alebo rozšírenie histórie na celosvetovú históriu a upravenie interwiki odkazov, nech smerujú na gréckokatlícku cirkev všeobecne. --peko 11:23, 18. máj 2009 (UTC)

Dobrý postreh[upraviť zdroj]

Dobrý postreh, peko, je to celé dosť chaotické. Možno by to bolo potrebné rozdeliť na dva samostatné články 1. Gréckokatolícka cirkev na Slovensku 2. Gréckokatolícke cirkvi (všetky, všeobecné veci, história...)

--Andreios 20:54, 12. júl 2010 (UTC)

Uniati[upraviť zdroj]

Prečo tento revert? Výraz uniat/uniati som vždy chápal ako trochu pejoratívny, ale stále ako plnohodnotné synonymum pre východnú cirkev zjednotenú s Rímom. Tako ako to je? Vasiľ (diskusia) 17:36, 1. október 2013 (UTC)

Nie všetky východné katolícke cirkvi sú "uniátske" - niektoré neprešli úniou (italo-albánci, maroniti, grécki gréckokatolíci). --Andreios (diskusia) 10:39, 3. október 2013 (UTC)
Ďakujem. Inak práve som pozrel uniatizmis In: Encyklopedický slovník křesťanského Východu a tam je to tiež podobne uvedené. Vasiľ (diskusia) 11:31, 3. október 2013 (UTC)