Diskusia:Kyselina mravčia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Ehm, chlapi, tak sa dohodnime, ci pisat funkcne vzorce vo wikiformate (HCOOH) alebo nie (HCOOH), nech si to tu neprepisujeme ako teraz. --Ondrejsv 12:42, 21. marec 2007 (UTC)

 • V zlúčenine vždy prvú zmienku vzorca píšeme vo wikiformáte s odkazmi na jednotlivé prvky. --AtonX 12:44, 21. marec 2007 (UTC)
  • Je na to nejaké pravidlo alebo predpis? --peko 12:45, 21. marec 2007 (UTC)
   • Ale veď nemusí byť na kažú blbosť pravidlo. Je na to princíp Wiki is not paper - umožňuje vytváranie wikiodkazov, tak ich vytvárajme. Je na to zdravý rozum, zvyk, úzus, princíp wikifizácie a vytvárania interných odkazov na relevantné wikistránky (Wikipédia:Príručka/Odkazy). --AtonX 13:07, 21. marec 2007 (UTC)
    • No ja len vyberiem z tej príručky vetu „Ak by som si ja čítal tento článok, bol by tento odkaz pre mňa užitočný?“. Pre mňa je takýto odkaz neužitočný, preto nie. Ale k veci, pri vytváraní odkazov môže nastať nejednoznačnosť, na čo vlastne odkázať (v našom prípade by mohol byť postavený aj na skupine - COOH), to by mohlo byť tiež zaujímavé pre niekoho. Preto som proti používaniu odkazov vo vzorcoch, lebo sú nejednoznačné - máme odkazovať prvky, skupiny, anióny, alebo čo (príklad MgO - oxid horečnatý by mohol byť MgO, alebo MgO)? --peko 13:25, 21. marec 2007 (UTC)
     • Ak sú pre teba takéto odkazy neužitočné, nuž tak ich nedávaj, keď si robíš encyklopédiu pre seba. Budem ich dávať ja, keď je to pre teba problém, lebo si myslím že sú užitočné pre čitateľa, odhliadnuc od toho že rovnaký úzus je aj na enwiki alebo frwiki. Podľa definície chemického vzorca sú jednotlivé písmená značkami jednotlivých prvkov a tam aj majú odkazovať. --AtonX 13:38, 21. marec 2007 (UTC)
      • Prepáč, ale tak je to napísané v tej príručke (ja som to len použil ako argument), keby som si robil encyklopédiu pre seba, nepíšem sem. A podľa definície chemického vzorca sa môžem dopracovať aj k tomu, že je to „...grafické vyjadrenie zloženia, štruktúry a priestorového usporiadania molekúl chemických zlúčenín...“ a chemická zlúčenina je zasa „...homogénna látka, zložená zo stavebných častíc rozličných prvkov (atómov, iónov), ktoré sú zlúčené v určitom, vždy v tom istom vzájomnom pomere.“ Takže by ten odkaz mohol byť podstavený aj na iónoch, nielen na prvkoch. To že to tak je na enwiki, nie je argument (môžem oponovať, že na dewiki to nie je). Ja by som bol skôr za formuláciu aká je pri vode Voda (chemický vzorec H2O, novší systémový názov oxidán) je chemická zlúčenina vodíka a kyslíka.“ Preto hovorím o pravidle (zo zdanlivej blbosti sa vyvinie celkom zaujímavá vec, nie). --peko 14:01, 21. marec 2007 (UTC)
      • Každý si z príručky asi vezme to čo potrebuje: ENwiki a FRwiki sú užitočné, pretože Najjednoduchší spôsob, ako sa naučiť kedy odkazovať, je pozrieť sa na články vo Wikipédii pre názorné ukážky. Keďže na DEwiki odkazy nie sú, nič sa tam nenaučíme... :-P --AtonX 14:08, 21. marec 2007 (UTC)
       • Skutočne odpoveď hodná majstra. Keď mi niečo nezapadá do schémy, tak to nie je hodné povšimnutia. Asi tak... (na to by sa dalo povedať, že na dewiki sa naučíme, že odkazy do chemického vzorca nepatria, alebo dewiki je na rozdiel od enwiki a frwiki neužitočná?). Vyjadri sa prosím, k tomu, čo som tam ešte uviedol (tá voda a jej spôsob uvedenia odkazov na jednotlive prvky tvoriace vodu). Táto odpoveď/reakcia by ma zaujímala viac ako to čo majú na iných wiki. --peko 20:34, 21. marec 2007 (UTC)