Diskusia:Lorentzova transformácia

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

V tomto prípade sa zvykne predsa len používať množné číslo, keďže ide o dve transformácie, transformáciu času a transformáciu polohy. Tieto transformácie nie sú základom špeciálnej teórie relativity, ale sú jej základnými dôsledkami. --Otm 01:54, 28 december 2005 (UTC)

Vtip je v tom, že čas je tu myslený niečo ako štvrtý rozmer, a keby aj nebol ja som to našiel v jednotnom čísle vo vedeckej všeobecnej encyklopédii a úprimne povedané poznám to len v jednotnom čísle. Aj napríklad v nemčine je to v jednotnom čísle - keby im tak strašne záležalo na rozlišovaní polohy a času, tak by to asi v pôvodnom jazyku tiež mali v množnom čísle, nie? Pokiaľ ide o to druhé, o podrobnostiach nemám ani poňatia, ja som to len narýchlo opísal už nevie kde. Asi to bolo myslené ako "základná časť", ale neviem to posúdiť. Bronto 03:49, 28 december 2005 (UTC)

PS:Teraz som si všimol, že to vo všetkých wiki majú v jednotnom čísle. To sa nemyslí transformácia ako "rovnica" ale ako abstraktný pojem. Bronto 03:51, 28 december 2005 (UTC)

Vladimír Hajko: Základy fyziky, 1983 s. 218-222 hovorí o Lorenzových tranformáciách a počas štúdia fyziky sme od strednej školy až po vysokú používali množné číslo. Viem že neuznávaš Google štatistiku, tam je pomer 32/65 v prospech množného čísla. --Otm 08:11, 28 december 2005 (UTC)
Na Anglickej Wiki to síce majú v jednotnom čísle ale samotný článok začína The Lorentz transformations... :) --Otm 08:17, 28 december 2005 (UTC)
Ved tam dajme redirect a nerobme z toho az taku vedu! :) Mne to pride tiez lepsie usiam znejuce v mnoznom, ale ved informacia sa nestrati tym cislom! :) Liso@diskprís 08:22, 28 december 2005 (UTC)
Pôvodne to bolo v množnom a bolo to presmerované na jednotné, preto som otvoril diskusiu, aby sme sa dohodli. Oni sú tie transformácie dokonca štyri, ale pre x,y,z platia identické vzťahy a pre zjednodušenie sa väčšinou uvažuje, že celá rýchlosť je v smere x a tak y a z zostávajú nezmenené. Ak sa na vec dívame, ako na štvorrozmerný vektor, tak potom ide o jednu transformáciu. --Otm 08:34, 28 december 2005 (UTC)
Presne ako si napisal (a ako na zaciatku tejto diskusie poznamenal Bronto) ak sa na vec divame ako na transformaciu celeho priestorocasu am block, potom vidime jednu Lorentzovu transformaciu. A presne tak je to myslene. To ze sa niekedy (bars aj vacsinou) hovori o Lorentzovych transformaciach v plurali ma jediny prozaicky dovod - existuje nekonecne vela roznych Lorentzovych transformacii toho isteho priestorocasu (presne tak ako existuje napriklad nekonecne vela rotacii roviny okolo pociatku - pre kazdy uhol pootocenia jedna). No a kedze, aj napriek tomu, ze existuje nekonecne vela realnych cisel, mame na wikipedii clanok realne cislo (singular), mali by sme mat v singulari aj toto heslo.--Peták 01:43, 31. december 2006 (UTC)

Vysvetlivky k obrazku[upraviť zdroj]

Vie niekto napisat pod obrazok nejake vysvetlivky ktore by vysvetlili co vlastne obrazok znazornuje ? Bez vysvetlivky mi jeho pritomnost v clanku pride dost obskurna. S obrazkom samotnym sa to zda byt nemenej obskurne - na commons som k nemu ziadnu vysvetlujucu informaciu nenasiel a na jazykovych mutaciach dtto. --Peták 14:56, 1. január 2007 (UTC)

  • Obrazok znazornuje vztah medzi suradnicovou sustavou v pohybe pozorovatela O' (to je ta naklonena a vysrafovana) vzhladom k referencnej suradnicovej sustave pozorovatela O (to je ta s kolmymi osami). Vodorovna os znazornuje suradnicu x a zvisla os casovu suradnicu t. Tie hyperbolicke vzory umoznuju nazornejsie zobrazenie toho, ako sa pri vyssich rychlostiach sustavy pozorovatela O' transformuju body na osiach jeho suradnicovej sustavy vzhladom k referencnej suradnicovej sustave pozorovatela O. Ak mi napises odkaz, kde si mozem precitat, ako sa text k ulozenym obrazkom edituje, tak to zmenim, pretoze som hladal, ale nic som nenasiel.--Response 19:48, 2. január 2007 (UTC)
  • Vyborne! Ulozil som pod obrazok predbezny caption. Caption pod obrazok uklada velmi jednoducho, ako, to uvidis okamzite ked zacnes stranku editovat. Dakujem.--Peták 19:53, 2. január 2007 (UTC)