Diskusia:Svetelnosť

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

To s tym "kladenim odporu svetlu" treba preformulovat. Vacsia svetelnost znamena vacsie mnozstvo svetla vytvarajuceho obraz. Ak predlzim ohniskovu vzdialenost, znizi sa (zvacsa) svetelnost, pricom nic nekladie svetlu "vacsi odpor".

Nuvola apps ktip.png Tip!

Ďakujeme za Tvoj návrh! Ak máš pocit, že článok potrebuje vylepšenie, pokojne vykonaj potrebné zmeny. Wikipédia je wiki, takže „každý“ môže ihneď upravovať takmer každý článok. Stačí kliknúť na odkaz Upraviť v hornej časti obrazovky. Nemusíš sa ani registrovať a prihlasovať (hoci je viacero dôvodov, pre ktoré by si to mal zvážiť). Komunita Wikipédie Ťa povzbudzuje k tomu, aby si bol smelý pri úprave stránok. Nemaj strach, že urobíš hlúpe chyby – určite sa nájde niekto, kto ich po Tebe opraví. Ak si nie si istý ako článok správne upravovať, pozri si najprv prehľad editácie stránok, alebo si vyskúšaj upravovanie článku nanečisto na našom pieskovisku. Noví prispievatelia sú vždy vítaní!

--Pelex 14:16, 23. december 2009 (UTC)

Svetelnosť objektívu vs. clona[upraviť zdroj]

Ahoj. Z článku mi nie je jasné, aký je vzťah medzi svetelnosťou, ohniskovou vzdialenosťou "f", priemerom optickej sústavy "d" a konštantou "k". "K" je svetelnosť? Videl som na webe fotograriu, kt. bola nasnímaná objektívom Nikkor 18-55mm f/3.5-5.6G ale s nastavením clony na F/2.2: http://www.pixel-peeper.com/redirect/?phid=4823412389&url=http%3A%2F%2Fwww.flickr.com%2Fphoto_zoom.gne%3Fid%3D4823412389%26size%3Do (fotografia psíka vľavo dolu: http://www.pixel-peeper.com/lenses/?lens=179&p=8) Myslel som si, že svetelnosť 3.5, ktorá je uvedená u objektívu označuje najmenšiu použiteľnú clonu. Ako to teda je, keď fotografia bola odfotená s clonou 2.2? Ďakujem za upresnenie článku. B.