Diskusia k Wikipédii:WikiProjekt Encyklopédia astronómie

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Text[upraviť kód]

Má niekto nejaký nápad, ako jednoducho spojiť všetkých 700 strán textu RTF a DOC do jedného súboru? --Wizzard 16:25, 22. december 2006 (UTC)

Vyriešil som to, asi deň som maturoval s Wordom a podobnými vecami. --Wizzard 12:14, 23. december 2006 (UTC)

Obrázky[upraviť kód]

Tak prvá vec. Ako nahrať obrázky? Najlepšie by bolo na Commons, ak sa autori vzdávajú všetkých práv. Adrian, vyjadri sa prosím, ako sa vyjadrili autori :D --Wizzard 15:53, 21. december 2006 (UTC)

  • Autori encyklopédie, respektíve držitelia autorských práv k obrázkom v nej, sa práv nemusia vzdať. Dôležité však je, aby ich pokryli jednou zo slobodných licencií (GFDL, CC, v ideálnom prípade PD). Pochybujem však, že by autori encyklopédie osobne fotili vesmírne objekty, sondy, rakety atď. - takže je veľmi málo pravdepodobné, že sú skutočne držiteľmi autorských práv na ne! To asi neplatí pre diagramy a schémy, ktoré majú slovenské popisky a boli vytvorené pre EA. --AtonX 09:08, 22. december 2006 (UTC)

Povolenie[upraviť kód]

Toto je posledný mail, ktorý som dostal (predtým som požiadal o povolenie na publikovanie na Wikipédii pod GNU licenciou): Adrian@diskprís 16:06, 21. december 2006 (UTC)

Vazeny p.kolega, dnes som dostal posledny chybajuci suhlas autora Encyklopedie astronomie s uverejnenim hesiel vo Wikipedii. Mozeme to chapat ako vianocny darcek. - EA je prevedena do textu po jednotlivych stranach vo formate doc/rtf. - texty (11 MB) nie su este dokonale skontrolovane (mozna zamena napr. l - 1) - v samostatnom adresari su texty (1 MB) k obrazkom (taktiez podla stran) - obrazky (27 MB) su vo velkosti ako v EA (96 dpi).

Dufam, ze knihu EA mate.

Teraz sa uz nam len staci dohodnut ako Vam dane materialy poslem (napr. aj na CD). Ak to je mozne, bol by som Vam povdacni ak by mohlo byt uvedene, ze uverejnenie je s laskavym suhlasom autorov knihy a do dig. formy previedol SZAA.

Prajem Vam prijemny den. S pozdravom P.Rapavy

Filtrovanie položiek[upraviť kód]

Som za to, aby všetky heslá z EA (vrátane redirectov) boli vo Wikipédii, nebuďme pápežskejší ako pápež a okrem toho je ťažko určiť, čo je príliš krátke a čo je slovníková definícia. Adrian@diskprís 10:18, 22. december 2006 (UTC)

Vrele s tebou súhlasím. --Wizzard 11:56, 22. december 2006 (UTC)
Nadšenie je pekná vec, kritická analýza textu a možných následkov automatického importu je však komplikovanejšia. --AtonX 13:06, 22. december 2006 (UTC)
Veľmi dobre ti rozumiem, čo sa týka redirectov a definícií, tie treba veľmi dobre zvážiť, ktoré a hlavne ako vložiť a tiež samozrejme niektoré redirecty musia byť zmenené na disambigy, práve preto, že EA je výlučne astronomická publikácia a ostatné významy ignoruje. Kým nemáme nejakého bota, môžme to robiť zatiaľ ručne, ja som už začal. --Wizzard 13:10, 22. december 2006 (UTC)

Redirecty[upraviť kód]

Som za to, aby sa redirecty z EA vložili do Wikipédie. Identifikovať sa dajú v elektronickej verzii podľa toho, že obsahujú v jedinom riadku znaky „>>“. Niektoré sú však formulované dosť nebezpečne, námatkovo:

Bajkonur >> kozmodróm
budenie >> excitácia
bozón >> spin
Dušanbe >> Institut astrofiziki Akademii nauk TadžikskojSSR
Budapešť >> Konkoly Observatory

Môžu vznikať konflikty alebo budú potrebné disambigy. Námatkovo:

Adónis – planétka prichádzajúca do blízkosti dráhy Zeme
aktívny let – fáza letu kozm. rakety počas práce raketových motorov

Často je redirect v texte hesla, takže by sa mal brať skôr ako wikilink, lebo môžu vzniknúť dosť nešťastné presmerovania! Napríklad:

Amaltea – mesiac -->> Jupitera

--- redirekty, teda odkazy obsahujuce ">>" by sa mohli vlozit na stranku, redaktormi manualne poupravovat (pomazat a pomenit) a dat botovi do "výroby". --Maros 22:29, 22. december 2006 (UTC)

Slovníkové definície[upraviť kód]

Identifikovať sa dajú napríklad ako krátke riadky (naprl. <100 znakov). Často obsahujú redirecty („>>“)! Treba byť veľmi opatrný, ináč nám vznikne naozaj veľké množstvo podvýkonkov. S astronomickými podvýhonkami máme už aj tak trošku problémy, či si to chceme priznať alebo nie. Námatkovo:

A – skrátené označenie >> anemickej galaxie (>> klasifikácia galaxií)
Adónis – planétka prichádzajúca do blízkosti dráhy Zeme
Achilles – planétka v libračnom bode L4 Jupitera
 Byrgius – kráter na Mesiaci
Atlas des nördlichen gestirnten Himmels >> hviezdny atlas
azimutálna hviezda = hviezda, pomocou kt. sa meria azimut
bulge – približne sférická veľká jadrová oblasť vysokej svietivosti v centrálnej oblasti galaxií (>> jadro galaxie)

Takže treba najprv domyslieť možnosti a následky, a až potom huráwikiimportovať. :) --AtonX 13:06, 22. december 2006 (UTC)

Otázky k projektu[upraviť kód]

Podľa toho, čo tu tak čítam, to vyzerá, že všetky prenesené články budú vytvorené ako nové články a nie prenesené do už existujúcich článkov. Je to tak? Pretože mne sa to nejako nezdá - astronomických článkov je tu už vytvorených viac než dosť a pochybujem že medzi heslami z tej encyklopédie sú aj také, ktoré tu ešte nemáme. A ak sa informácie prenášajú do už existujúcich článkov, ako zabránite duplicite informácií? --Eryn Blaireová 10:58, 22. december 2006 (UTC)

Eryn, môžem ťa ubezpečiť, že prevažná väčšina článkov z EA vo Wikipédii ešte nie je, je to skutočne rozsiahla a vyčerpávajúca encyklopédia obsahujúca okolo 700 husto popísaných strán. Čo sa týka existujúcich článkov, tu bude zatiaľ asi lepšie, ak sa prepisovať nebudú, ale budú sa napríklad dopĺňať údajmi z EA. --Wizzard 11:58, 22. december 2006 (UTC)
Takže ak to bude robiť bot, bude kontrolovať, či už patričné heslo existuje? A ak nie, tak ho vytvorí, a ak áno, tak čo spraví? --AtonX 13:06, 22. december 2006 (UTC)
Bot musí kontrolovať či článok existuje, a ak existuje, bude najlepšie, ak ho nevytvorí. Tieto problematické články asi bude treba vložiť ručne podľa potreby. --Wizzard 06:52, 23. december 2006 (UTC)
Nevyznám sa v práci správcu, ale predstavujem si BOT je ako akési macro. Navrhujem ako AntonX začal, ak patričné heslo existuje, tak ho vytvorí BOT heslo existuje (dočasne), kde vloží obsah z Encyklopédie astronómie (EA). Ľahšie môžeme ich porovnávať, zlúčiť, aktualizovať jedno, potom zmazať druhé heslo. Porovnával som 5 ukážkových strán digitálnej verzie EA a jej tlačenú verziu z 1987, nenašil som nijaký rozdiel. To znamená obsah z EA nemusí byť aktuálnejší ako v sk.wiki. Existuje už množstvo pracných a kvalitných článkov v sk.wiki oblasti Astronómie, ktroré majú identický názov (heslo) ako v EA. Thaisk 14:19, 30. december 2006 (UTC)
Ja myslím, že s tým vkladaním pomocou bota bude trochu problém, preto by som navrhoval radšej to robiť ručne, aby sme potom nemuseli veľmi mazať alebo upravovať. Napríklad tie texty z EA čo máme, sú vo formátoch Word a RTF a je imho dosť obtiažne to nejako automaticky vložiť, pretože by bolo najprv potrebné tie dokumenty skonvertovať do TXT alebo HTML, čím by sa mohlo stratiť veľa informácií, napríklad špeciálnych znakov, indexov, vzorcov a pod. alebo by výsledné súbory boli neprimerane veľké a obsahovali by veľa zbytočných smetí. --Wizzard 14:26, 30. december 2006 (UTC)

Povolenie?[upraviť kód]

Je potrebné doložiť tu presne také povolenie, aké uviedol Otm v WikiProjekte OSUD. Nič také tu zatiaľ nie je žiaľ. Kým tu nebude, táto práca, prenos, je copyvio. --Bubamara …✉ 08:37, 19. január 2007 (UTC)

Povolenie visí na tejto stránke vyššie (kapitola Povolenie). Text povolenia akurát asi mal byt odsadený od textu redaktora pre väčšiu viditeľnosť --Julo 08:55, 19. január 2007 (UTC)
Z povolenia musí byť jasné, že sa jedná o uvoľnenie obsahu pod licenciou GNU GFDL alebo PD. Pre obrázky to môže byť GFDL, PD, alebo licencia, ktorá je v súlade s GFDL (napr. CC-BY-SA). Ak to z povolenia nie je jasné, je zatiaľ neplatné a je potrebné si vyžiadať povolenie opätovne. --AtonX 09:27, 19. január 2007 (UTC)
Opätovne som žiadal o povolenie, citujem z odpovede : O uverejnovani hesiel som uz niektorych autorov informoval (Porubcan, Chochol, Hajdukova), boli milo prekvapeni. Prepis povolenia autorov Vam sice poslat mozem, no na uverejnenie to vhodne nebude, jedna sa len o velmi strucne maily, nakolko sa s autormi dobre osobne poznam. 11.1. som osobne hovoril s doc.Hajdukovou, ktora ako manzelka ma prava aj po manzelovi. Doc. Hajdukova nepovazuje za vhodne (z ludskych dovodov, hovorili sme o tom s nou uz skor) znova ziadat o suhlas manzelku po Dr. Stohlovi, osobne to s nou preberie pri najblizsej navsteve. Povodny suhlas na digitalizaciu mam od p.Stohlovej pisomne. S obrazkami mate pravdu, navyse su mnohe malo kvalitne. Kresby priamo z EA sa preberat mozu (ako napr. v pripade dvojhviezd). Adrian@diskprís 09:17, 3. február 2007 (UTC)

Spolupráca[upraviť kód]

Dostal som správu zo Skype alebo ICQ, v ktorej sa niekto pýtal na to, či sa môže zapojiť do projektu. Bohužiaľ som práve niečo robil a klikol som OK, že sa na to pozriem neskôr. Asi som urobil nejakú chybu, lebo tú správu neviem nikde nájsť. Takže odpovedám touto formou. Každá pomoc na tomto projekte je vítaná. Heslá pod písmenom A sú už prenesené všetky a z písmena B chýba asi dvadsať hesiel. Celkovo je prenesených zhruba 600 hesiel. Pozri Kategória:Heslá Encyklopédie astronómie a jednotlivé prenesené heslá. Môžeš kľudne pokračovať, kde som ja prácu prerušil. Adrian@diskprís 16:42, 19. apríl 2007 (UTC)

Aktuálny stav?[upraviť kód]

Vidím v kategórii už aj heslá na Ž, takže bol prenos už dokončený? Môžte o tom dať nejaké info na projektovú stránku? Momentálny stav asi nieje zrovna aktuálny. A keby náhodou kde sa dostanem k zdrojom dát na spracovanie? — Kandy Talbot 01:44, 4. júl 2007 (UTC)

Ahoj, prenos ešte zďaleka nebol ukončený, myslím že ukončené je písmeno A a možno aj nejaké iné a ak máš záujem, môžem ti poslať zdrojové údaje a budem rád, ak nám s tým pomôžeš. --Wizzard 08:20, 5. júl 2007 (UTC)

Konečné rozhodnutie[upraviť kód]

Keďže heslá prebraté z Encyklopédie astronómie porušujú licenčnú politiku wikipédie, a keďže sa za viac ako rok nepodarilo dať ich s ňou do súladu, budú postupne bohužiaľ mazané. Ponechané budú iba tie, kde došlo k ich značnému rozšíreniu a zmenám a kde sa dá teda pôvodné heslo považovať už len za jeden zo zdrojov. --Rádiológ 18:04, 16. február 2010 (UTC)

Súhlas. Chýba povolenie. Terajšia situácia porušuje aj autorský zákon aj zásadu Wikipédie. Vasiľ 18:06, 16. február 2010 (UTC)

Děkuji. :-) Nemám žádnou radost z mazání, ale že se problém pohnul k řešení. Svobodnost obsahu je v projektech Wikimedia základem všeho. --egg 18:12, 16. február 2010 (UTC)
No, to sa teda zapotíme, ak tie články neprenášal bot, ale ich prenos bol riešný takto. Len podľa toho, že tam pribudla šablóna {{Encyklopédia astronómie}}, je zrejmé, že šlo o prenos. Alebo sa mýlim, a dá sa to prejsť ľahšie? --–Bubamara 18:36, 16. február 2010 (UTC)
A nie je lepšie napísať autorom tej Encyklopédie ? --Kelovy 18:19, 16. február 2010 (UTC)
Citujem pár riadkov vyššie :"... keďže sa za viac ako rok nepodarilo dať ich s ňou do súladu... " Takže sa o to už niekto snažil. --SVALNAC 18:21, 16. február 2010 (UTC)
ak tomu správne rozumiem, povolenie existuje, je tam len dajaký formálny nedostatok, treba to poslať tam kde treba, myslím, že všetko zmazať by bolo obrovskou chybou --Kelovy 18:29, 16. február 2010 (UTC)
Kelovy, nezačínaj to tu teraz riešiť, táto vec sa riešila už viac ako rok a nikto s tým nič neurobil. Takže sa začnú robiť poriadky - nehodlám ohroziť projekt wikipédie iba preto, že pre niekoho to je "obrovská chyba". Postupne bude denne 10-20 príslušných článkov označených na urgentnú úpravu - tie, ktoré sa výrazne rozšíria a doplnia ďalšími zdrojmi zostanú, ostatné sa budú po uplynutí dvoch týždňov mazať. --Rádiológ 19:11, 16. február 2010 (UTC)
Ináč nedajú sa nejako zálohovať? Ak by sa niečo podarilo, aby sa iba obnovili ?--SVALNAC 19:24, 16. február 2010 (UTC)
Správca môže stránku zmazať aj obnoviť. --–Bubamara 19:25, 16. február 2010 (UTC)

Začal som označovať, na urgentnú úpravu prvých 15 článkov - väčšinou sa jedná o krátke faktografie, ktoré by bolo možné s malým rozšírením a pridaním ďalších zdrojov zachrániť. --Rádiológ 19:40, 16. február 2010 (UTC) Večer sem ešte prihodím príklad takej kratšej úpravy, ktorá by vyhovela. --Rádiológ 19:42, 16. február 2010 (UTC)

Takže pôvodne takto a teraz takto--Rádiológ 21:04, 16. február 2010 (UTC)
Upozorňujem ale, že tieto menšie úpravy sa týkajú skutočne len jedno-dvojvetových hesiel. Rozsiahlejšie heslá musia byť upravené a rozšírené v podstatne väčšej miere! --Rádiológ 21:44, 16. február 2010 (UTC)
Toto "rozhodnutie" je nielen obrovská chyba, ale hlavne krok späť. A myslite si čo chcete, je to kontraproduktívne teraz vymazať všetko, čo sa tu za tie roky pomocou EA urobilo. Začínam vážne pochybovať o slovenskej Wikipédii a som z toho značne znechutený. --Wizzard 21:55, 16. február 2010 (UTC)
Wizzard, tak ešte raz a naposledy. Wikipédia má svoje pravidlá a základným je to, že je slobodná - to znamená, že môže obsahovať len informácie v súlade s jej licenčnou politikou. Ak by to tak nebolo a nedodržiavalo sa to, tak by tento projekt veľmi rýchlo skončil. Ak sa s tým nedokážeš stotožniť (a ja sa ti nedivím, prežil som niečo podobné ale s obrázkami), tak si asi budeš musieť nájsť iného koníčka. To, že to chceme urobiť neznamená, že nás to teší. Ale urobiť sa to musí, inak to celé môžeme zabaliť. Takže nehovor o chybe, pretože je to naša povinnosť a krok späť to nie je - je to návrat k tomu, čo wiki je a má byť. --Rádiológ 22:02, 16. február 2010 (UTC)
Prosím, aby ste venovali pozornosť tomuto. Ja budem robiť pre záchranu článkov, čo sa bude dať, ale netajím sa tým, že to prišlo pre mňa v najnevhodnejšej chvíli. Aj tak sa mi zrejme nepodarí zachrániť ani všetku vlastnú prácu na týchto článkoch, nie to ešte cudziu (aj pridávanie infoboxov či tvorba wikilinkov je nesmierne pracná robota, ktorá takto vyjde navnivoč).--Eryn Blaireová 14:04, 17. február 2010 (UTC)
Ja by som to až tak tragicky nevidel, pôjde sa postupne jeden za druhým a urobíme čo sa dá... treba však už tento problém konečne vyriešiť --Rádiológ 16:39, 17. február 2010 (UTC)

... aj pridávanie infoboxov či tvorba wikilinkov je nesmierne pracná robota, ktorá takto vyjde navnivoč. – To je naprostá pravda. Proto se problémy s autorskými právy musí řešit hned, jak se na ně přijde, a nenechávat dlouhodobě hnít. Čím déle se neřeší, tím víc řešení bolí. CSwiki si to taky zažila a ještě zažije, bohužel. --egg 17:58, 17. február 2010 (UTC)

Na Brontov popud som 22. februára 2010 napísal ešte raz rade SZAA a p. Rapavý mi odpovedal, že sa pokúsi kontaktovať dotyčných autorov, prípadne pozostalých po nich, ktorí by mohli dať povolenie. Jeho odpoveď vyznievala tak, že s tým skúsi niečo spraviť. Citujem: "Zial, J.Stohl a A.Hajduk uz zomreli. Povodne sme ziskali suhlas od manzelky p.Stohla. Suhlas po A.Hajdukovi moze, pravdepodobne, dat jeho manzelka (M. Hajdukova). P.Palus je uz dochodca. Zajtra sa pokusim zohnat vsetky maily uvedenych autorov. Dr.Pittich pracuje na Astr.ustave SAV v Bratislave, dr. Hajdukova je ako pracujuca dochodkyna na FMFI UK v Bratislave, s nou budem pravdepodobne 11.3. osobne." Nechcem vyvolávať nejaký neprimeraný optimizmus, uvidíme ako sa to ďalej vyvinie, lebo je to závislé od ochoty ludí, ktorých s wikipédiou nič nespája.--Pelex 22:41, 22. február 2010 (UTC)
Poznamenal tiež, že by sme ich mali skúsiť kontaktovať ešte raz, pričom by sme mali zdôrazniť, že "bez tohto suhlasu hesla nemozu byt uverejnene" poznamenal tiež že ten mail čo im bol zaslaný predtým "nebol prave najzrozumitelnejsi.."--Pelex 22:57, 22. február 2010 (UTC)
Pelex, patrí ti veľká vďaka za tvoju snahu. --Wizzard 23:06, 22. február 2010 (UTC)
pripájam sa k poďakovaniu, najľahšie a najhlúpejšie je všetko vymazať --Kelovy 23:11, 22. február 2010 (UTC)
Nech si ty urážky. Zdaleka nejhorší je tvářit se, že problém neexistuje, a tos udělal ty. --egg 14:50, 23. február 2010 (UTC)
Súhlasím s Eggom. A úplne najlepšie je do všetkého kibicovať a kritizovať a pre riešenie problému nič neurobiť. Koľko tých článkov si dodnes doplnil, prerobil a zachránil, Kelovy? --Rádiológ 16:07, 23. február 2010 (UTC)
Aktivitu ocenujem, ale musim pripomenut, ze vacsinou autori pri vydani svojho diela vydavatelstvom za uplatu nemozu svoje dielo poskytnut dalsej osobe. Nemal by sa skor oslovit Obzor? --Bonnifac 23:30, 22. február 2010 (UTC)

Pelexi, díky! Jen bych připomněl, že povolení od každého autora by mělo mít náležitosti uvedené na WP:OTRS a v tamní diskusi doporučuji text rozšířit, aby nevznikly žádné další pochybnosti. Budu moc rád, když bude tato záležitost za námi a obejde-li se to bez mazání, je radost ještě větší. --egg 14:50, 23. február 2010 (UTC)