Diskusia k Wikipédii:WikiProjekt OSUD

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Povolenie[upraviť kód]

Otm, ešte prípadne by si mohol uviesť povolenie autorov projektu OSUD a približný počet článkov, ktorým nám takto vznikne. Rád by som s prenosom pomohol aj ja, ak budem môcť. --Wizzard 11:41, 18. január 2007 (UTC)

 • Otm nie prípadne, to povolenie JE POTREBNÉ. --Bubamara …✉ 12:07, 18. január 2007 (UTC)

Na stránke projektu je uvedené, že riaditeľ súhlasil, tak to dúfam nebude problém :) --Wizzard 12:13, 18. január 2007 (UTC)

  • Hocikto si môže vymyslieť hocijaký wikiprojekt a napísať, že druhá strana s prenosom do wikipédie súhlasí. --Bubamara …✉ 12:16, 18. január 2007 (UTC)
   • Neviem prečo by som si to vymýšľal, ale poslal som pánovi riaditeľovi mail, aby náš ústny dohovor potvrdil i písomne.

--Otm 13:21, 18. január 2007 (UTC)

Nasledujúci text je zkopírovaný z e-mailu riaditeľa VKMK Banská Bystrica. Dúfam, že by to malo stačiť. Mail môžem prípadne kompententnému človeku preposlať.

Týmto udeľujeme pretrvávajúce, bezodplatné, nevýlučné právo (tzn. aj mimo Wikipédiu)

prevziať a upravovať texty z databázy systému OSUD Verejnej knižnice M. Kováča Banská Bystrica,

ku ktorj autorské práva vlastní VKMK. Boli sme oboznámený a súhlasíme s tým,

že text môže byť následne menený, upravovaný, presúvaný, rozšírený, zmazaný alebo

skombinovaný ďalšími používateľmi Wikipédie. Chápem, že ohľadne príspevkov

do Wikipédie nie je možné požadovať žiadnu záruku týkajúcu sa dostupnosti

do nasledujúcej úpravy alebo odstránenia.

 

Udeľujeme nadácii Wikimedia Foundation pretrvávajúce, bezodplatné, nevýlučné právo a

licenciu zverejňovať text pred alebo po vyššie spomenutých úpravách za podmienok

stanovaných v GNU Free Documentation License (GFDL).

 

 

Mgr. Peter Klinec

riaditeľ

Verejná knižnica Mikuláša Kováča

Jána Bakossa 2

974 01 Banská Bystrica

 

tel/fax : 048 4154757

mobil 0911 182883

http://www.vkmk.sk

--Otm 14:10, 18. január 2007 (UTC)

Vďaka, to určite stačí, tak môžeme sa pustiť do práce. --Wizzard 08:20, 19. január 2007 (UTC)

Povolení je perfektní, nicméně ten email a další podobné by se měly někde uchovávat (včetně hlaviček, které mohou být indicií ukazující na jeho pravost) a pokud možno jinde než na soukromých počítačích wikipedistů. Nadace pro tyto účely nabízí službu m:OTRS (informace o české verzi je na cs:Wikipedie:OTRS). O založení slovenské fronty mohou důvěryhodní členové slovenské komunity požádat zde.

Zdrojový súbor[upraviť kód]

Otm, teraz keď máme povolenie a nič nám nebráni začať pracovať, chcel by som ťa poprosiť o zverejnenie zdrojového súboru, napríklad formou odkazu na stránke projektu. Vďaka. --Wizzard 11:16, 19. január 2007 (UTC)

Čo sa týka súboru, ak by to bolo možné, pomohlo by keby jednotlivé dátumy narodenia a úmrtia boli v našom formáte, teda nie 1.1.1900, ale 1. január 1900, prípadne ešte lepšie [[1. január]] [[1900]]. Malo by sa to dať zameniť pomocou regulárnych výrazov. --Wizzard 11:33, 19. január 2007 (UTC)

Super, pozerám ten nový zdroják, vyzerá to dobre. Ešte by to chcelo doladiť nejaké detaily, napríklad oddeliť deň a mesiac medzerou, mená uvádzať v poradí Meno Priezvisko, pričom priezvisko s prvým veľkým písmenom a ostatnými malými. Potom všetky dátumy nahradiť wikiformátom, namiesto <b> používať wikiformát, roky dať ako wikilinky. --Wizzard 15:46, 19. január 2007 (UTC)

Vzorovo uprav jeden potenciálny záznam a ja to pripôsobím podľa vzoru. --Otm 16:12, 19. január 2007 (UTC)

Upravil som to viacmenej podľa vzoru, mohol by som tam dat aj tie kategórie, ale v jednotnom čísle, takže treba zvážiť, čo bude menej pracné: ručne dopĺňať kategórie alebo jednotné číslo prevádzať na množné. --Otm 22:23, 19. január 2007 (UTC)

Výborne, už to vyzerá skoro ako hotové články, iba doladiť nejaké detaily, trebárs tie dátumy, hlavne vložiť medzeru medzi deň a mesiac. S tými kategóriami bude asi lepšie, ak nedáme nič, ale pridáme ich potom ručne v rámci úpravy. --Wizzard 22:52, 19. január 2007 (UTC)
Jeho otec bol, ... to bol som tam nedal, lebo by sme mohli niekoho za živa pochovať a na tú medzeru som pozabudol, takže to zajtra opravím. Keď nebude vyplnený dátum úmrtia tak v texte miesto "bol" bude "je". Ak ťa ešte niečo napadne, tak to doplň a zajtra alebo pozajtra by sme mohli zdrojový súbor uzavrieť. V stredu idem do tej knižnice, takže stiahnem aktuálnu verziu DB, predpokladám, že im niekoľko sto záznamov medzičasom pribudlo. --Otm 23:02, 19. január 2007 (UTC)
Okej, to je v poriadku. Ešte ak by sa ti podarilo ten súbor upraviť tak, aby sa čo najviac podobal tomu vzoru, teda odstrániť pomlčku za menom, za prvou vetou dať bodku, nadpis Životopis presunúť o riadok nižšie a pod. Prípadne by som to mohol dokončiť ja. A ešte musíme premyslieť ako tam tie články budeme pridávať, totiž skript čo sme použili pri Filite, pridával vždy jeden riadok s názvom navyše. --Wizzard 08:15, 20. január 2007 (UTC)
Ešte ma napadlo, že články by bolo najlepšie oddeliť pomocou značiek {{-start-}} a {{-stop-}} namiesto tých čiar, čo tam teraz sú. Potom ešte odstrániť prvé medzery zo začiatkov viet, aby tie vety neboli odsadené iným spôsobom, zmeniť Externé linky na Externé odkazy a pred šablónu OsudBB dať hviezdičku (*), to je dúfam všetko :) --Wizzard 10:31, 20. január 2007 (UTC)

Dolaďovanie[upraviť kód]

Super, inak sorry že zase vymýšľam, ale sekol som sa trochu, ten názov článku tam nad samotným článkom netreba. Otestoval som tú vzorku a funguje dobre, tak ešte tieto detaily:

 • názov článku stačí raz, robot berie do úvahy prvé slovo tučným textom
 • pri niektorých článkoch je odkaz na miesto narodenia alebo úmrtia nie dobre zlinkovaný do wikiodkazu (je napr. rozdelený na viac riadkov, napr. Tatjana (rod. Čipková) Balkovicová)
 • Externé odkazy by bolo najlepšie robiť takto:
== Externé odkazy ==
* {{OsudBB}}
{{Osud na úpravu}}
 • nahradiť čiaru (----------------------------------------------------------------------) sekvenciou {{-stop-}} {{-start-}}, čo robot berie ako oddeľovač článkov
 • pridať kategóriu bez interwiki
 • nahradiť plusko pri dátume úmrtia znakom †
 • v nadpise ==Literatúra== odstrániť čiarku za názvom publikácie
 • odstrániť prádzne sekvencie [[]]
 • ten infobox je dobrý nápad, ešte by sa tam mohol doplniť popis (hudobný skladateľ, dirigent)
 • nahradiť [[Slovensko?]] za [[Slovensko]]?
 • v popise nie je odkaz niekedy dobre zlinklovaný, je na dva riadky
 • súbor previesť radšej do kódovania UTF-8
 • odstrániť zbytočné whitespace, hlavne nové riadky - veľká vďaka Lisovi
 • štvormiestne čísla dať ako wikilinky (roky), ak je to možné, tak aj ostatné dátumy (4.5. na 4. máj) - veľká vďaka Lisovi
 • zmeniť dlhé mená na korektné - veľká vďaka Lisovi

--Wizzard 11:32, 20. január 2007 (UTC)

Import[upraviť kód]

Tak myslím že môžeš nahrať aktuálny súbor, ja v ňom urobím posledné zmeny a môžeme začať prenos, čo povieš? --Wizzard 14:09, 21. január 2007 (UTC)

 • Je to tam, takže sa do toho môžeš spustiť. Ešte by som navrhoval, keď sa to bude preklápať a Bot

zistí, že článok s takým menom už existuje, aby to ukladal do nejakého pomocného článku, kde by boli všetky neprevzaté osobnosti. Môže to byť buď iba zhoda mien a aj keď to bude identická osoba, tak tam môžu byť užitočné informácie, ktoré v existujúcom článku nie sú uvedené. Článok sa môže volať napr. OSUD neprevzaté. --Otm 21:01, 21. január 2007 (UTC)

Tak sa do toho dnes alebo zajtra pustím, no s tým pomocným článkom to bude asi problém, lebo ak daný článok existuje, tak sa automaticky neimportuje a neprepíše, teda sa úplne preskočí. --Wizzard 21:05, 21. január 2007 (UTC)
Ak sa nedá vytvoriť ten pomocný článok alebo súbor, tak by to chcelo aspoň vytvoriť LOG súbor, v ktorom by bol zoznam neprevzatých/existujúcich článkov. --Otm 21:26, 21. január 2007 (UTC)
Pokúsim sa upraviť ten skript, aby ten pomocný článok vytvoril, nemal by s tým byť problém, no mal som včera isté problémy so samotným importom, totiž pri existujúcich článkoch mi to hádzalo výnimky, skúsim sa s tým ešte pohrať. --Wizzard 15:27, 22. január 2007 (UTC)

No tak podarilo sa mi upraviť ten skript tak, aby vytváral aj ten súbor, no akosi sa mi nepodarilo tie roky zlinkovať do wikiodkazov ani odstrániť whitespace, myslíš že to takto môžem importovať? --Wizzard 21:09, 22. január 2007 (UTC)

Podľa mňa áno. Určite s tým bude menej roboty, ako s článkami z Filitu. Ja osobne tomu odkazovaniu na roky beztak celkom nerozumiem, okrem rokov narodenia a úmrtia. --Otm 21:17, 22. január 2007 (UTC)
Okej, no pozerám že ten súbor alebo článok neprenesených záznamov asi nebude, proste nefunguje korektne testovanie či článok existuje alebo nie, tak začnem dnes nejakú väčšiu vzorku.--Wizzard 21:21, 22. január 2007 (UTC)
A pozerám že mi to padá vždy ak článok existuje, asi je to ešte nejaká nedoladená verzia Pythona 2.5 čo používam v mojom distre. --Wizzard 21:14, 22. január 2007 (UTC)

Huráwikiimport[upraviť kód]

Chcel som sa spýtať huráwikiimportérov WikiProjektu OSUD, že aký bude ďalší osud artefaktov z importu, ako sú napríklad

a pod. Nedal by sa import zastaviť a premenovať položky offline? Ďakujeme. --AtonX 09:32, 23. január 2007 (UTC)

Tie redirecty budú samozrejme zmazané. Momentálne dolaďujeme zdrojový súbor, nakoľko Liso na moje požiadanie ponúkol svoju pomoc a skúsime aj tie mená upraviť offline, ak to bude možné. Ak sa všetko podarí, vzniknú nám takmer hotové články. --Wizzard 09:37, 23. január 2007 (UTC)
Bola prenesená iba pokusná várka, aby sme videli, ako to vyzerá a čo ešte treba ošetriť. Ale ďakujeme za pochvalu.

Pred ďalšou várkou by asi bolo vhodné zdrojový súbor upraviť tak, aby prvá sekvencia v zátvorke v tučnom texte prešla na koniec toho textu. Nebudeme tak musieť presúvať články a pôvodné mazať. V infoboxe a v kategóriách to snáď môže zostať, tam sa to zmaže jednoducho, ale malo by sa dať aj to ošetriť. Celkový počet záznamov je 3176 a pokusne sa prenieslo cca. 200 --Otm 09:41, 23. január 2007 (UTC)

Presne tak, vďaka za pochvalu a všetku pomoc a podporu. Liso momentálne pracuje na zlinkovaní rokov a odstránení whitespace a som si istý že zvládneme aj úpravu mien, ako vraví Otm. --Wizzard 09:54, 23. január 2007 (UTC)--AtonX 15:47, 23. január 2007 (UTC)

Vyzerá to dobre, mal by som asi ešte návrhy na drobné vylepšenia:

 • medzi dátum a miesto narodenia/úmrtia zvykneme dávať čiarku, či nie?
  • opravené (pozn. Wizzard)
 • genealogické údaje (otec, matka) sme zvykli formátovať na konci článku do samostatnej podkapitoly trošku ináč, pozri napr. Ľudovít Štúr alebo Stefan Lazar I. Hrebeljanović
  • podarilo sa mi skonvertovať tie údaje do nadpisu, ale iba na začiatok článku (pozn. Wizzard)
 • Slovenský biografický slovník by som možno dal ako wikiodkaz Slovenský biografický slovník
  • aj toto som zmenil (pozn. Wizzard)
 • odstrániť pevné konce riadkov a nahradiť ich medzerou (dva pevné konce ponechať)
  • Vdaka za spolupracu! Predpokladm, ze pomoze cosi ako
line2=re.sub(r'(\w\s*)\n(\w)', r'\1 \2', line2) ? # vyhodenie zbytocnych novych riadkov co wiki aj tak ignoruje :)  
  • prihodene do toho skriptu... Wizzy ma dufam viac casu to checknut a a ak je to ono potom doplnit do skriptiku, vsak wizzy! :) Liso@diskprís 10:24, 24. január 2007 (UTC)
  • z veľkej väčšiny sa podarilo, vďaka, Liso (pozn. Wizzard)
 • prehnať celý súbor cez spellingchecker (viz napr. účať→účasť)

--AtonX 15:48, 23. január 2007 (UTC)

Dik za postrehy, pokúsim sa všetko aplikovať. --Wizzard 16:04, 23. január 2007 (UTC)

Overoval niekto, či sú heslá, ktoré majú ako zdroj Slovenský biografický slovník doslova odpísané alebo nie? Lebo ak áno, mohol by z toho byť problém, či nie? Mz 16:49, 23. január 2007 (UTC)

Tiež dobrý postreh, pozrite sa na to pls niekto kto máte ten slovník, vďaka. Bronto ho možno bude mať. --Wizzard 17:18, 23. január 2007 (UTC)

Literatúra v záznamoch[upraviť kód]

Šlo by urobiť bota, ktorý by v záznamoch automaticky odkaz na literatúru Kto bol kto v Banskej Bystrici zmenil na [[Kto bol kto v Banskej Bystrici]]? Zároveň si myslím, že zas [[1255-2000]] by malo byť bez hranatých zátvoriek. Takto je veľa odkazov na tieto dva roky, pričom články s nimi väčšinou nemajú nič spoločné. --Otm 11:48, 28. január 2007 (UTC)

Hej, išlo, no momentálne na to nemám veľmi čas, ale budem na to myslieť. --Wizzard 10:20, 31. január 2007 (UTC)
Má to čas, len som chcel vedieť, či to mám robiť ručne, alebo to bude upravené automaticky. --Otm 10:41, 31. január 2007 (UTC)

Externý odkaz nefunkčný[upraviť kód]

Vážení členovia projektu, externý odkaz na databázu OSUD je nefunkčný. Čo s tým? --AtonX 19:34, 1. júl 2008 (UTC)

Aký odkaz? Na VMK v BB? Včera som skúšal, a išlo to. --Wizzard 08:00, 2. júl 2008 (UTC)