Dlh verejnej správy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Krajiny sveta podľa výšky štátneho dlhu, prepočítaného na ich HDP. Zelený je najnižší, hnedý najvyšší.

Dlh verejnej správy (iné názvy: dlh verejných financií, dlh v sektore verejnej správy, verejný dlh; nepresne zadlženosť štátu (v širšom zmysle)/štátny dlh (v širšom zmysle), vládny dlh (v širšom zmysle); nesprávne národný dlh) sú v priebehu času akumulované finančné záväzky sektora verejnej správy (t. j. najmä - prípadne v závislosti od definície len - ústrednej a regionálnej štátnej správy, miestnej samosprávy a fondov sociálneho zabezpečenia).

Ako zadlženosť štátu/štátny dlh v užšom zmysle či vládny dlh v užšom zmysle sa označuje len dlh štátnej správy (čiže vlastne akumulované deficity štátneho rozpočtu). Ako zadlženosť štátu/štátny dlh v "stredne širokom" zmysle sa označuje dlh štátnej správy a miestnej samosprávy.

V detailoch sa rozsah pojmu mení podľa zdroja/štátu/úradu, napríklad v maastrichtských kritériách (Protokol č. 20 k Zmluve o Európskej únii) sú výslovne vylúčené štátne podniky. V Európskej únii sa najčastejšie používa "dlh verejnej správy" podľa ESA.

Keďže správne organizácie reprezentujú obyvateľstvo daného štátu, je možné verejný dlh považovať súčasne za dlh jednotlivých daňových poplatníkov.

Delenia[upraviť | upraviť zdroj]

Verejný dlh sa rozdeľuje podľa toho, kto je veriteľom štátu. Podľa toho sa rozlišuje vnútorné a vonkajšie zadlženie. Vláda si požičiava obyčajne emisným financovaním. Ďalším spôsobom pre menej bohaté krajiny je možnosť požičať si od obchodných bánk alebo nadnárodných inštitúcií, napríklad Európska alebo svetová banka.

Verejné dlhy sa odlišujú aj podľa splatnosti. Existujú dlhy krátkodobé (do jedného roku), strednodobé (do troch rokov) a dlhodobé (nad tri roky). Toto členenie sa môže časovými intervalmi líšiť.

Verejný dlh na Slovensku[upraviť | upraviť zdroj]

V treťom štvrťroku 2014 verejný dlh na Slovensku predstavoval 55,4% HDP alebo 7,6 tisíc € na obyvateľa.[1]

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Verejný dlh Slovenska klesol na 55,4 percenta [online]. Petit Press, 26.01.2015, [cit. 2015-01-29]. Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]

  • [1]
  • [2]
  • [3]
  • Staatscchulden in: Gabler-Wirtschaftslexikon