Do výšok zdvíhajte krov, tesári a Seymour úvod

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Do výšok zdvíhajte krov, tesári a Seymour úvod je kniha Jerome David Salingera obsahujúca dve jeho (staršie) poviedky. V origináli vyšla v roku 1963.

Do výšok zdvíhajte krov, tesári (1955)[upraviť | upraviť kód]

Hlavnou témou je svadba Seymoura Glassa a Murriel. Ako Buddy putoval na oslavu a ženích sa nikde neukázal. Celá banda svadobčanov potom išla niekoľkými autami do jej bytu. Murriel išla prvým, celá uplakaná. Keď prišla domov, Seymour ju čakal a spolu odišli na svadobnú cestu. Ostatné autá ostali v zápche ešte niekoľko hodín. Všetci hovoria, že aký je ten Glass sviňa, a že všetci to od neho čakali. Neskôr vyjde najavo, že je jeho brat a ostatní na neho nadávajú. Potom, keďže je zatvorené rýchle občerstvenie, pozve ich z auta, v ktorom išiel aj on, do bytu, kde voľakedy býval so Seymourom na drink. Teraz tam býva Boo Boo, ale je odcestovaná. Keď odíde do kuchyne pre ten drink, zastaví sa v kúpeľni a prečíta si Seymourov starý denník. Na kúpeľňovom zrkadle bol mydlom nápis, že zdvihnite vysoko povalový trám, tesári. Preto ten názov.

Seymour úvod (1957)[upraviť | upraviť kód]

Nie je poviedka, ale črta. Buddy opisuje Seymoura a príbehy, ktoré zažívali v detstve a všetko piate cez deviate, vedome si toho. Pôvodne plánoval napísať tri knihy, s názvami Seymour I, potom II, III, prípadne IV., ale nevydalo, tak sa rozhodol, že začne len jeho opisom, to bude prvá kniha, a potom ostatným. Nevydalo. Napísal len jednu.