Dolores

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Dolores je román, psychologický triler od amerického spisovateľa Stephena Kinga z roku 1992.

Kniha Dolores znamená mierny odklon od ostatnej Kingovej tvorby. Nejedná sa o horor v pravom slova zmysle, je to skôr zmes fantasy, sci-fi a trileru; zároveň ide o životopisno-autobiografický román. Jej témou je utrpenie na ženách, o ktorom sa čitateľ dozvedá prostredníctvom hlavnej hrdinky a jej rozprávania. Kniha je drámou o bolestnom vzťahu matky a dcéry, spôsobenom dávnymi zlými skutkami.

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Ide o knihu zaujímavú obsahom aj štýlom spracovania. Román je napísaný z pohľadu prvej osoby. Je vlastne dialógom hlavnej hrdinky Dolores počas policajného vyšetrovania, kde ale autor vynechal otázky a odpovede ostatných účastníkov. Ide o jednotlivé rozprávania bez kapitol, čo robí knihu originálnou. Je to spôsob, akým autor drží čitateľa "hluchým" voči otázkam osôb, ktoré Dolores na policajnej stanici vypočúvajú. Začiatok knihy je typický zvláštnym až chaotickým štýlom rozprávania.

Ide o spoveď ženy, ktorá sa dostala do určitej životnej situácie o tom, ako sa do nej dostala. Stephen King často usadzuje svoje postavy do nejakého prostredia, s nejakým problémom, a potom sleduje, ako v ňom konajú a či sa z problému dostanú (podobne ako v diele Cujo, alebo Geraldova hra). V tomto prípade je to Dolores na policajnej stanici, kde je obvinená z vraždy.

Opäť sa ukazujú typické črty jeho tvorby; klasická disfunkčná rodina - zneužívaná dcéra, otec opilec a tyran, prostredie malého osamoteného mestečka. Jedným z charakteristických prvkov autorovej tvorby je jeho predstava ženy-trpiteľky. V jeho dielach väčšinou ženy vystupujú ako obete mužskej nadradenosti a násilia. Ale na rozdiel od väčšiny žien z jeho diel, Dolores nie je žiadna slabošská žena, ktorá čaká v tichosti na svoj údel. Ako sa v knihe hovorí „keď ide o deti, je každá matka mrcha.“

Ústrednou postavou je slúžka alebo chyžná Dolores, ktorá vyrastala na malom ostrove pri pobreží Maine (autorovo miesto narodenia). Hneď po strednej škole sa musela vydať a potom už len rodila deti, robila celé dni a nechala sa týrať svojím alkoholickým manželom. Následne prišli do jej života dva zlomové okamihy. Začala pracovať v obrovskom dome bohatej vdovy Very Donovanovej, ktorá chodila na ostrov na svoje letné sídlo. O pedantnú Veru sa stará takmer celý život. Život v malom ostrovnom meste je ťažký a dni, roky, desiatky rokov ubiehajú veľmi pomaly. Dolores má dvoch chlapcov, dospievajúcu dcéru Selenu a večne opitého manžela Joea. Druhým zlomom bolo zistenie, prečo sa jej dospievajúca dcéra Selena začína duševne rútiť. V tejto chvíli sa Dolores rozhodne vziať osud do svojich rúk a radikálne ho zmeniť.

Je to ťažký, ale zároveň očistný príbeh o potlačovaných spomienkach, ktoré z nás robia iných ľudí. King vytiahol na povrch to najhoršie z ľudskej duše a priviedol hrdinov knihy na pokraj šialenstva. Ťažko povedať, kto je záporný a kto kladný hrdina.

Filmové spracovanie[upraviť | upraviť zdroj]

Román Dolores bol v roku 1995 sfilmovaný. Film produkoval Castle Rock Entertainment, založený režisérom Robom Reinerom, ktorý v minulosti dvakrát adaptoval Kingove diela: najskôr novelu Telo (pod filmovým názvom Pri mne stoj!) a potom triler Misery nesmie zomrieť. V ňom hlavnú postavu psychopatky stvárnila Kathy Batesová, ktorá v roku 1995 hrala aj Dolores. Filmové spracovanie sa od knižnej predlohy značne odlišuje (filmári do deja zakomponovali v knižke takmer nevystupujúcu postavu Seleny, pridali hlavnú zápornú postavu v podaní fanatického vyšetrovateľa, filmová Dolores nemá synov, len dcéru).