Dom (vrch)

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Dom
vrch
zľava doprava: Dom (4 545 m), Täschhorn (4 491 m) a Alphubel (4 206 m)
Štát Švajčiarsko Švajčiarsko
Región Penninské Alpy
Pohorie Alpy
Nadmorská výška 4 545 m n. m.
Súradnice 46°5′S 7°51′V / 46,083°S 7,850°V / 46.083; 7.850
Najľahší výstup Z obce Randa cez Dom hütte, ľavý okraj ľadovca Festigletscher a sedlo Festijoch na vrchol
Prvovýstup J.L. Davies, Johann Zumtaugwald, Johann Kronig, H. Brantschen
 - dátum 11. september 1858
Poloha v rámci Švajčiarska
Poloha v rámci Švajčiarska
Wikimedia Commons: Dom
OpenStreetMap: mapa
Portál, ktorého súčasťou je táto stránka:

Dom (4 545 m n. m.) je druhý najvyšší vrch Švajčiarska (ak rátame masív Monte Rosy ako jeden, inak piaty a celkovo šiesty v Alpách) a zároveň je to najvyšší vrch, ktorý leží celou svojou plochou na švajčiarskom území. Spolu s vrchmi Monte Rosa, Matterhorn a Weisshorn ohraničujú malebné údolie vo Penninských Alpách s mestečkami Zermatt, Tasch, Randa a Sant Niklaus. Bezprostredným susedom Domu je vrch Taschhorn (4 491 m n. m.)

Výstup na Dom - normálka[upraviť | upraviť zdroj]

Od kostola v Rande (1 515 m n. m.) mierne na SV až k potoku Dorfbach. Cez potok na lesnú cestu (dobré značenie). Cesta sa kľukatí lesom, ktorý postupne prechádza do lúk a pastvín. Tu sa cesta križuje s trekovou cestou Monte Rosa (TMR). Pokračuje po značkách na Dom hütte. Technickejšie miesta sú zabezpečené. Cez skalnú suť sa dostaneme k peknej horskej chate Dom hütte (2 940 m n. m.) (kapacita 75 ľudí, otvorené iba v lete). Zhruba 200 výškových metrov nad chatou je možnosť bivakovania, sú tam pripravené tzv. hniezda pre viacero stanov. Vodu je však nevyhnutné nabrať pri chate. Ďalej sa postupuje skalným terénom pozdĺž morény až k ľadovcu Festigletscher. Vystupuje sa po jeho ľavom okraji.

Povrch ľadovca je zvrásnený (viditeľné trhliny, nutná obozretnosť, mačky a cepín sú nevyhnutné). Na konci ľadovca sa cez strmý asi 200 metrový výšvih (prevažuje suť, je vhodné mať prilbu) dostávame do sedla Festijoch (3 723 m n. m.) (v závere je vyvýšená exponovaná, no dobre zaistená hrana). Cesta pokračuje nie príliš exponovanými ľadovými pláňami svahov Hohbärggletscheru na vrchol (4 545 m n. m.), na ktorom je vrcholový kríž. Zostupuje sa po tej istej trase. Z vrcholu je nádherný výhľad na okolité vrcholy Penninských Álp (Monte Rosa, Matterhorn, Weisshorn).

Časový harmonogram výstupu normálkou[upraviť | upraviť zdroj]

  • Randa - Dom hütte cca 5 – 6 hod.
  • Dom hütte – Festijoch cca 2 – 3 hod.
  • Festijoch – Dom cca 3 hod.
  • Zostup na Dom hütte cca 4 hod.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dom (vrch)

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]