Dom zo slamy

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verejná knižnica v Mattawa postavená zo slamy
Vnútorný pohľad na knižnicu v Mattawe

Dom zo slamy je stavebné dielo, na ktorého výstavbu stien sa použili slamené balíky, alebo iné formy produktov zo slamy. Pri tomto spôsobe výstavby sa používajú lokálne, alebo regionálne zdroje stavebného materiálu drevo, slama, hlina, trstina. Výstavba domu na tento spôsob je oveľa prácnejšia, ale výrazne šetrí náklady na materiál. V Európe sa toho času domy zo slamy tešia čaraz väčšej obľube.

V minulosti sa slama využívala ako stavebný materiál, v súčasnosti to tak už nie je. V iných krajinách Európskej únie a v Amerike sa slama používala viac a ešte i dnes stoja domy zo slamy, ktoré boli postavené pred sto a viac rokmi. Slama je vedľajší produkt poľnohospodárskej výroby. Slamu je dôležité stlačiť a spracovať po zbere do tvaru balíka – veľkých tehál. Dôležité je, aby slama bola suchá – vysušená a najlepšie je, ak určitý čas pred zberom slamy neprší. Ražná slama je na tento účel najvhodnejšia. Balíky slamy sa používajú ako výplň drevenej rámovej konštrukcie, alebo ako samonosné. V prípade, že sa použijú ako výplň rámovej konštrukcie – bude šírka steny 30 cm, v prípade, že sú samonosné, ukladajú sa ležato, hrúbka steny býva okolo 50 cm. Steny je potrebné čo najviac chrániť pred vlhkosťou a dažďom, napríklad aj tým, že strecha bude mať určitý presah.

Tepelno – izolačné vlastnosti steny zo slamy sa však blížia k parametrom nízkoenergetického domu (hrúbka slamenej tehly je 40 cm, čo je približne toľko ako 20 – 26 cm minerálnej vlny alebo polystyrénu), nehovoriac o prírodnom pôvode slamy, ktorý bude prednosťou pri bývaní v ňom a aj pri recyklácii takéhoto domu. Najvhodnejšia omietka (kvôli jej schopnosti odvádzať vlhkosť) je hlinená, prípadne vápenná z vonkajšej strany. Cement nepoužívame, pretože cement nedokáže odviesť vlhkosť zo steny. Niekedy je možné použiť aj drevený obklad s prevetrávajúcou medzerou. Balíky sa väčšinou spájajú oceľovými tyčovými prvkami v zvislom a vodorovnom smere. Môžu sa spájať hlinenou maltou. Na používanie parozábrany sú rôzne názory. Jeden z nich hovorí o efekte igelitového sáčku, iné názory hovoria, že nie je nutné vytvoriť parozábranu. Profesionálne domy v Európskej únii sa stavajú bez nej, majú podmienky stanovené normou. Dom z hliny a slamy je aj veľmi lacný (závisí od dokonalosti technického prevedenia) a taktiež náklady na vykurovanie sú nízke. V lete poskytne dom príjemný chládok. Na území Slovenska sa stavali zo slamy iba hospodárske stavby a garáže. Na Slovensku môžeme pozorovať prvé náznaky stavby slamených domov.

Iné projekty[upraviť | upraviť zdroj]

  • Spolupracuj na Commons Commons ponúka multimediálne súbory na tému Dom zo slamy

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]