Dumont d’Urville

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Verzia z 13:13, 18. jún 2008, ktorú vytvoril Adrian (diskusia | príspevky)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Stanica Dumont d'Urville

Stanica Dumont d'Urville (francúzsky: Base Dumont d'Urville) je francúzska výskumná stanica v Antarktíde na Île des Pétrels, ostrovnom mori Pointe Géologie (Šablóna:Coor dm) v Adelinej Zemi. Je pomenovaná po výskumníkovi Jules Dumont d'Urville. Riadi ju "Francúzsky polárny inštitút Paul-Émile Victor".

Priekopnícka francúzska antarktická výskumná stanica Port Martin, nachádzajúca sa 62 km východne od D'Urville, bola zničená požiarom v noci z 23. januára 1952, bez zranení. V roku 1952, bola vybudovaná malá základňa na Île des Pétrels na štúdium hniezdenia of tučniakov cisárskych. Táto základňa bola pomenovaná Base Marret. Keďže hlavná základňa Port Martin bola úplne zničená, Base Marret bola zvolená na prezimovanie počas 1952/1953. Nová hlavná základňa, stanica Dumont D'Urville, bola vybudovaná na tom istom ostrove a otvorená 12. januára 1956, aby slúžila ako centrum pre francúzsky vedecký výskum počas antarktického Medzinárodného geofyzického roku 1957/1958. Dodnes zostala stanica aktívne využívaná.

Stanica umožňuje vystúpiť na breh naraz len 30-40 ľuďom. Ľad a silné katabatické vetry často bránia vylodeniu buď z raftu alebo z helikoptéry. Stanica má kapacitu približne 30 osôb v zime a 120 počas leta. Ľadoborec l'Astrolabe (francúzsky) priváža z prístavu Hobart (Tasmánia) na stanicu zásoby a ľudí. Od novembra do marca urobí päť spiatočných plavieb.

Oskarový dokumentárny film La Marche de l'empereur, uvedený na Slovensku ako Putovanie Tučniakov, sa filmoval v okolí tejto základne.


Externé linky