Preskočiť na obsah

Durmstrangský inštitút

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Durmstrangský inštitút je stredná škola ďaleko na severe, kde sa vyučuje aj čierna mágia. Bývalým riaditeľom bol prof. Igor Karkarov. Škola sa nachádza na hrade, ktorý má len štyri poschodia. Oheň sa zapaľuje len na magické účely. Školský areál je obrovský, v zime je tu málo denného svetla. Prvá zmienka o tejto škole sa nachádza v 4. knihe série o Harrym Potterovi.Durmstrang má najtemnejšiu povesť zo všetkých jedenástich čarodejníckych škôl, hoci to nikdy nebolo úplne zaslúžené. Je pravda, že Durmstrang, ktorý ukázal veľa skutočne veľkých čarodejníc a čarodejníkov, vo svojej histórii dvakrát spadol pod dohľad čarodejníkov s pochybnou vernosťou alebo hanebným úmyslom a že má jedného neslávneho bývalého žiaka.

Prvý z týchto nešťastných mužov, Harfang Munter, prevzal školu krátko po záhadnej smrti jej zakladateľa, veľkej bulharskej čarodejnice Neridy Vulchanovej. Munter si vybudoval povesť Durmstrangu o duelingu a všetkých formách bojových mágií, ktoré dnes zostávajú pôsobivou súčasťou jeho učebných osnov. Druhé temné obdobie v histórii Durmstrangu prišlo s riaditeľom Igora Karkarova, bývalého Smrťožrúta, ktorý utiekol z funkcie po návrate z exilu Lorda Voldemorta, obávajúc sa jeho odplaty. Karkaroff bol neriadený a egotistický muž, ktorý medzi študentmi povzbudzoval kultúru strachu a zastrašovania a mnohí rodičia stiahli svoje deti z Durmstrangu, keď mal na starosti.

Bývalým žiakom, ktorý spôsobil škodu na povesti Durmstrangu viac ako ktorýkoľvek iný, je Gellert Grindelwald, jeden z najnebezpečnejších čarodejníkov dvadsiateho storočia. V posledných rokoch však Durmstrang prešiel niečím renesančným a vytvoril také medzinárodné svetelné zdroje, ako je medzinárodná hviezda metlobalu Viktor Krum.

Aj keď sa predpokladá, že sa nachádza na ďalekom severe Európy, Durmstrang je jednou z najviac tajných škôl o svojom mieste pobytu, takže si nikto nemôže byť celkom istý. Návštevníci, ktorí musia dodržiavať pamäťové kúzla, aby vymazali svoje vedomosti o tom, ako sa tam dostali, hovoria o rozľahlých rozľahlých pozemkoch s mnohými ohromujúcimi výhľadmi, v neposlednom rade o veľkej, temnej, spektrálnej lodi, ktorá je ukotvená na horskom jazere za školou, z ktorého sa študenti v lete potápajú.

Na Durmstrang mal ísť aj Draco Malfoy.

Rovnošata[upraviť | upraviť zdroj]

Kabáty z huňatej kožušiny, baranica a tmavočervený habit.

Známi študenti[upraviť | upraviť zdroj]