Albus Dumbledore

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Albus Dumbledore
Základné informácie
Séria Harry Potter
Autor Joanne Rowlingová
Herec Richard Harris (filmy 1–2)
Michael Gambon (filmy 3–7)
Toby Regbo (ako mladík, film 7)
Prvý výskyt Harry Potter a Kameň mudrcov
Posledný výskyt hary potter a polovičná princ
O postave
Celé meno Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore
Dátum narodenia júl / august 1881
Dátum úmrtia jún 1997
Pohlavie muž
Druh bytosti Čarodejník
Povolanie riaditeľ Rokfortskej strednej školy čarodejníckej
Rodina Ariana, Aberforth, Kendra a Percival Dumbledorovci
Fakulta Chrabromil

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore je fiktívna postava zo série Harry Potter. Bol riaditeľom Rokfortskej strednej školy čarodejníckej.

Bol veľmi učený a všeobecne uznávaný čarodejník, je dokonca jediný, koho sa Lord Voldemort obával, pretože už v detstve to pre neho bol prvý čarodejník, ktorého stretol, a ktorý mu potvrdil jeho schopnosti. Albus mal sklony veriť, že aj v tom najhoršom človeku sa ukrýva čosi dobré, najviac veril v lásku. Každému sa snažil dať druhu šancu. Mal zmysel pre humor, obľuboval komornú hudbu a kolky a miloval muklovské citrónové dropsy. Dumbledore udomácnil fénixa Félixa, ktorý odišiel po majiteľovej smrti.

Bol zmierený so smrťou. V šiestom dieli knihy (Harry Potter a Polovičný princ) ho zabil kliatbou Avada Kedavra profesor Severus Snape. Urobil to však na jeho vlastnú žiadosť. Zomrel v júni roku 1997.[chýba zdroj]

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Dumbledore bol nadmieru vysoký a na pohľad veľmi starý muž. Narodil sa v roku 1881,[chýba zdroj] za mlada sa priatelil s Gellertom Grindelwaldom, čiernym mágom, ktorý študoval na Durmstrangu. Nosil polmesiačikovité okuliare na dvakrát zlomenom orlom nose. Mal modré oči, dlhé strieborné vlnité vlasy a bradu. Nosieval extravagantné habity (tyrkysové s hviezdami, zlaté...). Bol vlastníkom starobylého bazového prútika, jedného z Darov Smrti, ktorý získal v roku 1945[chýba zdroj] po boji s obávaným Grindelwaldom. Bol to génius. Opísal dvanásť možností využitia dračej krvi a so svojím spolupracovníkom a dlhoročným priateľom Nicolasom Flamelom dospel k viacerým objavom na poli alchýmie, najmä Kameňa mudrcov. Pokúšal sa zničiť Voldemortove horcruxy, čo sa mu stalo osudným. Dumbledore mal mladšieho brata Aberfortha a sestru Arianu, ktorá však zomrela ako veľmi mladá po nešťastnom zasiahnutí kúzlom. Žil s matkou Kendrou, a otcom Percivalom v Godricovej úžľabine, podobne ako Harry Potter. Za susedu mali Bathildu Baghshotovú, autorku Dejín Mágie. Jeho minulosť skrýva veľa zaujímavých a možno nepochopiteľných vecí.