Albus Dumbledore

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albus Dumbledore
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecRichard Harris (filmy 1–2)
Michael Gambon (filmy 3–7)
Toby Regbo (ako mladík, film 7)
Slovenský dabingElo Romančík (filmy 1-3)
Leopold Haverl (filmy 3-7)
Marián Slovák (film 8)
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
O postave
Celé menoAlbus Percival Wulfric Brian Dumbledore
Dátum narodeniajúl / august 1881
Dátum úmrtiajún 1997
Miesto úmrtiaRokfortská stredná škola čarodejnícka
Pohlaviemuž
Druh bytostiČarodejník
Povolanieriaditeľ Rokfortskej strednej školy čarodejníckej
RodinaAriana (sestra), Aberforth (brat), Kendra (matka) a Percival (otec) Dumbledorovci
FakultaChrabromil

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore je fiktívna postava zo série Harry Potter. Bol riaditeľom Rokfortskej strednej školy čarodejníckej.

Bol veľmi učený a všeobecne uznávaný čarodejník, je dokonca jediný, koho sa Lord Voldemort obával, pretože už v detstve to pre neho bol prvý čarodejník, ktorého stretol, a ktorý mu potvrdil jeho schopnosti. Albus mal sklony veriť, že aj v tom najhoršom človeku sa ukrýva čosi dobré, najviac veril v lásku. Každému sa snažil dať druhú šancu. Mal zmysel pre humor, obľuboval komornú hudbu a kolky a miloval muklovské citrónové dropsy. Dumbledore udomácnil fénixa Félixa, ktorý odišiel po majiteľovej smrti.

Bol zmierený so smrťou. V šiestom dieli knihy (Harry Potter a Polovičný princ) ho zabil kliatbou Avada Kedavra profesor Severus Snape. Urobil to však na jeho vlastnú žiadosť. Zomrel v júni roku 1997.[chýba zdroj]

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

Dumbledore bol nadmieru vysoký a na pohľad veľmi starý muž. Narodil sa v roku 1881,[chýba zdroj] za mlada sa priatelil s Gellertom Grindelwaldom, čiernym mágom, ktorý študoval na Durmstrangu. Počas štúdia na Rokforte bol vo fakulte Chrabromil, stal sa prefektom, neskôr aj Hlavným prefektom. Predtým ako sa stal rokfortským riaditeľom bol učiteľom transfigurácie. Nosil polmesiačikovité okuliare na dvakrát zlomenom orlom nose. Mal modré oči, dlhé strieborné vlnité vlasy a bradu. Nosieval extravagantné habity (tyrkysové s hviezdami, zlaté...). Bol vlastníkom starobylého bazového prútika, jedného z Darov Smrti, ktorý získal v roku 1945[chýba zdroj] po boji s obávaným Grindelwaldom. Bol to génius. Opísal dvanásť možností využitia dračej krvi a so svojím spolupracovníkom a dlhoročným priateľom Nicolasom Flamelom dospel k viacerým objavom na poli alchýmie, najmä Kameňa mudrcov. Bol členom a zároveň zakladateľom Fénixovho rádu. Pokúšal sa zničiť Voldemortove horcruxy, čo sa mu stalo osudným. Dumbledore mal mladšieho brata Aberfortha a sestru Arianu, ktorá však zomrela ako veľmi mladá po nešťastnom zasiahnutí kúzlom. Žil s matkou Kendrou, a otcom Percivalom v Godricovej úžľabine, podobne ako Harry Potter. Za susedu mali Bathildu Baghshotovú, autorku Dejín Mágie. Jeho minulosť skrýva veľa zaujímavých a možno nepochopiteľných vecí.