Albus Dumbledore

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albus Dumbledore
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecRichard Harris (filmy 1–2)
Michael Gambon (filmy 3–7)
Toby Regbo (ako mladík, film 7)
Slovenský dabingElo Romančík (filmy 1-3)
Leopold Haverl (filmy 3-7)
Marián Slovák (film 8)
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
O postave
Celé menoAlbus Percival Wulfric Brian Dumbledore
Dátum narodeniajúl / august 1881
Dátum úmrtiajún 1997
Miesto úmrtiaRokfortská stredná škola čarodejnícka
Pohlaviemuž
Druh bytostiČarodejník
Povolanieriaditeľ Rokfortskej strednej školy čarodejníckej
RodinaAriana (sestra), Aberforth (brat), Kendra (matka) a Percival (otec) Dumbledorovci
Národnosťbritská
FakultaGryffindorcolours.svg Chrabromil

Albus Percival Wulfric Brian Dumbledore je fiktívna postava zo série Harry Potter. Bol riaditeľom Rokfortskej strednej školy čarodejníckej, na ktorej študoval Harry Potter a jeho najlepší priatelia.

Bol veľmi učený a všeobecne uznávaný čarodejník, je dokonca jediný, koho sa Lord Voldemort obával, pretože už v detstve to pre neho bol prvý čarodejník, ktorého stretol, a ktorý mu potvrdil jeho schopnosti. V prvom ročníku sa spriatelil s Elphiasom „ Puňťom" Dogeom. Albus mal sklony veriť, že aj v tom najhoršom človeku sa ukrýva čosi dobré, najviac veril v lásku. Každému sa snažil dať druhú šancu. Mal zmysel pre humor, obľuboval komornú hudbu a kolky a miloval muklovské citrónové dropsy.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Dumbledore bol nadmieru vysoký a na pohľad veľmi starý muž. Nosil polmesiačikovité okuliare na dvakrát zlomenom orlom nose. Mal modré oči, dlhé strieborné vlnité vlasy a bradu. Nosieval extravagantné habity (tyrkysové s hviezdami, zlaté...). Bol to génius. Opísal dvanásť možností využitia dračej krvi a so svojím spolupracovníkom a dlhoročným priateľom Nicolasom Flamelom dospel k viacerým objavom na poli alchýmie, najmä objavu Kameňa mudrcov.

Život[upraviť | upraviť zdroj]

Narodil sa v roku 1881[chýba zdroj]. Mal mladšieho brata Aberfortha a sestru Arianu, ktorá však zomrela ako veľmi mladá po nešťastnom zasiahnutí kúzlom. Žil s matkou Kendrou a otcom Percivalom v Godricovej úžľabine podobne ako Harry Potter. Za mlada sa priatelil s Gellertom Grindelwaldom, čiernym mágom, ktorý študoval na Durmstrangu. Bol vlastníkom starobylého bazového prútika, jedného z Darov Smrti, ktorý získal v roku 1945[chýba zdroj] po boji s obávaným Grindelwaldom. Počas štúdia na Rokforte bol vo fakulte Chrabromil, stal sa prefektom, neskôr aj Hlavným prefektom. Predtým, ako sa stal rokfortským riaditeľom, bol učiteľom transfigurácie.

Bol členom a zároveň zakladateľom Fénixovho rádu, ktorý bojoval proti Voldemortovi počas prvej aj druhej čarodejníckej vojny. Pokúšal sa zničiť Voldemortove horcruxy, čo sa mu stalo osudným. Za susedu mali Bathildu Baghshotovú, autorku Dejín mágie. Bol najmocnejší čarodej na svete a keby žil, tak by bol aj doteraz. Jeho minulosť skrýva veľa zaujímavých a možno nepochopiteľných vecí.

Bol zmierený so smrťou. V šiestom dieli knihy (Harry Potter a Polovičný princ) ho zabil kliatbou Avada Kedavra profesor Severus Snape. Urobil to však na jeho vlastnú žiadosť. Zomrel v júni roku 1997.[chýba zdroj] Dumbledore skrotil fénixa Félixa, ktorý sa po majiteľovej smrti vytratil.