Neville Longbottom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie

Neville Longbottom (* 30. júl 1980) je fiktívna postava z románu britskej spisovateľky J. K. Rowlingovej Harry Potter. Je popisovaný ako chlapec s guľatou tvárou a navštevuje rovnaký ročník v Chrabromile ako Harry Potter.

Neville je spočiatku veľmi roztržitý a neschopný, ale postupom času sa z neho stane lepší a odvážnejší čarodejník, hlavne po jeho vstupe do Dumbledorovej armády. Jeho domácim zvieratkom je ropucha Gertrúda. Neville býva so starou mamou, pretože jeho rodičia (Frank a Alice) sú u sv. Munga od času, kedy ich kvôli informáciam mučila Belatrix Lestrangeová a oni následne prišli o rozum. Neville je veľmi hanblivý a zraniteľný chlapec, ktorého možno šikanovať, pretože je nemotorný, zábudlivý a v prítomnosti iných ľudí je veľmi nervózny. Harry však naňho dáva pozor a Neville k nemu vzhliada, pretože obdivuje odvahu, ktorú každoročne prejaví.

V siedmej časti zabije Voldemortovho hada (Nagini) Chrabromilovým mečom, čím zničí jeden zo siedmich horcuxov. Nakoniec sa z neho stane profesor herbológie na Rokforte.

Vo filme si jeho postavu zahral Matthew Lewis.