Neville Longbottom

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Neville Lomgbottom
Základné informácie
Harry Potter
AutorJ. K. Rowlingová
HerecMathew Lewis
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
Posledný výskytHarry Potter a Prekliate dieťa
O postave
Celé menoNeville Frank Longbottom
Dátum narodenia30. júl 1980
PohlavieMuž
Druh bytostičarodejník
Povolanieučiteľ herbológie
RodinaFrank (otec), Alice (matka), Augusta (stará mama) Longbottomovci
Národnosťbritská

Neville Longbottom (* 30. júl 1980) je fiktívna postava z románu britskej spisovateľky J. K. Rowlingovej Harry Potter. Je popisovaný ako chlapec s guľatou vysmiatou tvárou a navštevuje rovnaký ročník v Chrabromile ako Harry Potter.

Neville je spočiatku veľmi roztržitý a neschopný, je preslávený svojou deravou pamäťou, ale časom sa z neho stane lepší a odvážnejší čarodejník, hlavne po jeho vstupe do Dumbledorovej armády. Jeho domácim zvieratkom je ropucha Gertrúda ktorá mu ustavične uteká a stráca ju. Neville býva so starou mamou (Augustou Longbottomovou), pretože jeho rodičia (Frank a Alice) zošaleli, pretože ich kvôli informáciam mučila Belatrix Lestrangeová spolu so svojím manželom Rodolphlusom, jeho bratom a Bartym Crauchom jr.. Neville je veľmi hanblivý a zraniteľný chlapec, ktorého možno šikanovať, pretože je nemotorný, zábudlivý a v prítomnosti iných ľudí je veľmi nervózny. Harry však naňho dáva pozor a Neville k nemu vzhliada, pretože obdivuje odvahu, ktorú každoročne prejaví. Má nadanie na herbológiu ktorá je zároveň aj jeho najobľúbenejším predmetom. Prvýkrát sa vyskytol v Harrym Potterovi a Kameni Mudrcov.

V siedmej časti zabije Voldemortovho hada (Nagini) Chrabromilovým mečom, čím zničí jeden zo siedmich horcuxov. Nakoniec sa z neho stane profesor herbológie na Rokforte. Neville Longbottom ukázal záujem o žiačku vo fakulte Bystrohlav Lunu Lovegoodovú. Napokon sa však Luna zoberie s Ralphom Skamanderom a Neville sa stane učiteľom herbológie.

Vo filme si jeho postavu zahral Matthew Lewis.