James Potter

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
James Potter
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecAdrian Rawlins (ako dospelý)
Robbie Jarvis (ako študent)
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
Posledný výskytHarry Potter a dari smrti 2.časť
O postave
Celé menoJames Potter
PrezývkaParoháč
Dátum narodenia27. marec 1960
Dátum úmrtia31. október 1981
Pohlaviemuž
Druh bytostiČarodejník
Povolanienezamestnaný
RodinaLily Evansová
Manžel(ka)Lily Potterová
PotomkoviaHarry Potter
Národnosťbritská
FakultaChrabromil

James Potter (* 27. marec 1960 - † 31. október 1981) je literárna postava 7-dielnej ságy o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Pochádza zo vznešenej čarodejníckej rodiny, je potomkom jedného z troch bratov Peverellovcov. V jeho rodine sa z pokolenia na pokolenie odovzdáva neviditeľný plášť, ktorý mu veľmi pomáhal v porušovaní školského poriadku. Na škole sa zoznámil s priateľmi Siriusom Blackom, Remusom Lupinom a Petrom Pettigrewom, ktorý ho zradil. Spolu si hovorili Záškodníci a vymysleli Záškodnícku mapu, ktorá ukazuje všetky tajné cesty a obyvateľov hradu. Tu sa zaľúbil do Lily Evansovej, ktorú si neskôr zobral za ženu a mali malého Harryho. Po zrade Petra, keď ich naháňal sám Voldemort, sa skryli v Godricovej úžľabine, kde sú aj teraz pochovaní.

Charakteristika[upraviť | upraviť kód]

James bol štíhlej postavy, zvykol si strapatiť vlasy, ako keby práve zosadol z metly, lebo si myslel, že je to frajerské, tak ako sa hrával so zlatou strelou, ktorú ukradol. Bol stíhačom za chrabromilský metlobalový tým. Mal čierne vlasy a hnedé oči, nosil okuliare. James bol neregistrovaný animágus, človek, čo sa mení na zviera, vedel sa meniť na jeleňa. Odtiaľ vznikla aj jeho prezývka - Paroháč. Harryho patronus má tiež podobu jeleňa.

Výskyt v knihách[upraviť | upraviť kód]

  • Harry Potter a Kameň mudrcov - Harry stretáva svojho otca Jamesa v zrkadle z Erisedu, kde mu odhalí, že najviac po čom túži, je spoznať rodinu. Zisťuje, že James bol tiež stíhačom.
  • Harry Potter a Tajomná komnata - Tu sa s ním stretávame prostredníctvom pohyblivej fotografie.
  • Harry Potter a Väzeň z Azkabanu - Harry odhaľuje školské roky svojho otca prostredníctvom jeho najlepších priateľov: Remusa a Siriusa. Ako sa spolu premieňali za splnu Mesiaca, ako sa túlali po chodbách a nakoniec, ako zatkli vraha Jamesa a Lily. Avšak chybne bol väznený Sirius, Harryho krstný otec.
  • Harry Potter a Ohnivá čaša - V súboji medzi Voldemortom a Harrym sa vytvorí kúzlo Priori Incantatem a James sa na svet vráti ako otlačok jeho duše, v akejsi priesvitnej forme a povzbudí Harryho.
  • Harry Potter a Fénixov rád - Na Moodyho fotke, kde je zobrazený pôvodný Fénixov rád. V Snapeovej spomienke, ako ho mučil a strapňoval pred ostatnými žiakmi.
  • Harry Potter a Polovičný princ - Harry si chybne myslí, že kniha elixírov patrila práve jeho otcovi.
  • Harry Potter a dary smrti - Harry sa dozvedá skutočný priebeh Jamesovej a Lilynej smrti v Bathildinom dome. Ku koncu Harry vyvolá pomocou prsteňa vzkriesenia Jamesovu dušu a on ho opäť podporí.

Externé odkazy[upraviť | upraviť kód]