Joanne Rowlingová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Joanne Rowlingová
J. K. Rowling 2010.jpg
Rowlingová číta z knihy Harry Potter a Kameň mudrcov na Easter Egg Roll v Bielom dome, 2010
Pseudonym J.K. Rowling, Robert Galbraith
Narodenie 31. júl 1965 (50 rokov)
Yate, Spojené kráľovstvo

Joanne Rowlingová [vyslov: ro:lingová], OBE (* 31. júl 1965, Yate), autorský pseudonym J. K. Rowlingová je britská spisovateľka.

Rowlingová je známa ako autorka sérií fantasy kníh o Harrym Potterovi, ktoré vzbudili medzinárodný záujem a získali množstvo cien. Vo februári 2004 časopis Forbes odhadol jej majetok na 576 miliónov libier, čo ju radí medzi dolárových miliardárov ako vôbec prvého spisovateľa; Rowlingová je tiež najbohatšou ženou v Spojenom kráľovstve, dokonca pred kráľovnou Alžbetou II..[1] [2]

Predpotterovské obdobie[upraviť | upraviť zdroj]

J. K. Rowlingová sa narodila v Chipping Sodbury, Gloucestershire, Spojené kráľovstvo v roku 1965. Spolu s matkou, otcom a mladšou sestrou Dianou sa presťahovali do Winterbourne, Bristol a potom do Tutshill blízko mesta Chepstow. Navštevovala strednú školu vo Wyedean Comprehensive, kde už vtedy rozprávala príbehy svojim priateľom. V roku 1990 jej 45-ročná matka podľahla po desaťročnom boji skleróze multiplex.

Po štúdiách francúzštiny a literatúry na University of Exeter, s ročným pobytom v Paríži, sa presťahovala do Londýna, aby robila prieskum a pracovala ako bilingválna sekretárka pre Amnesty International. V tomto období, počas jednej štvorhodinovej cesty z Manchestru do Londýna dostala nápad napísať príbeh o mladom chlapcovi navštevujúcom čarodejnícku školu. Kým sa dostala do cieľovej stanice, mala už v svojej hlave postavy a dobrý základ pre knihu Harry Potter a Kameň mudrcov, na ktorej začala pracovať počas obednej prestávky.

Rowlingová sa potom presťahovala do mesta Porto v Portugalsku, aby učila angličtinu ako cudzí jazyk. Tam sa 16. októbra 1992 vydala za portugalského televízneho novinára Jorge Arantesa. Kým sa v roku 1995 rozviedli, mali spolu dievčatko, Jessicu Rowlingovú Arantesovú (narodenú 27. júla 1993).

V decembri 1994 sa spolu so svojou dcérou presťahovali do blízkosti svojej sestry v Edinburghu. Nezamestnaná a žijúca na podpore dokončila v edinburghskej kaviarni svoj prvý román. (Je rozšírená klebeta, že román písala v kaviarni, aby ušla zo svojho studeného bytu, ale podľa nej samej to nie je pravda).

Za štvrtý diel série – Harry Potter a Ohnivá čaša jej bola udelená cena Hugo za rok 2001 v kategórii román.

Harry Potter[upraviť | upraviť zdroj]

Knihy o Harry Potterovi[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšie knihy: Quidditch Through the Ages, Fantastic Beasts and Where to Find Them, The Tales of Beedle the Bard

Po slovensky[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšie knihy:

  • 2001 – Metlobal v priebehu vekov (Quidditch Through the Ages), preložila Oľga Kralovičová

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]