Joanne Rowlingová

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Joanne Rowlingová
J.K. Rowling, Robert Galbraith
Rowlingová číta z knihy Harry Potter a Kameň mudrcov na Easter Egg Roll v Bielom dome, 2010
Rowlingová číta z knihy Harry Potter a Kameň mudrcov na Easter Egg Roll v Bielom dome, 2010
Osobné informácie
Narodenie 31. júl 1965 (50 rokov)
  Yate, Spojené kráľovstvo
Dielo
Podpis Joanne Rowlingová, podpis (z wikidata)
Odkazy
Joanne Rowlingová na jkrowling.com
Spolupracuj na Commons Joanne Rowlingová
(multimediálne súbory na commons)

Joanne Rowlingová [vyslov: ro:lingová], OBE (* 31. júl 1965, Yate), autorský pseudonym J. K. Rowlingová je britská spisovateľka.

Rowlingová je známa ako autorka sérií fantasy kníh o Harrym Potterovi, ktoré vzbudili medzinárodný záujem a získali množstvo cien. Vo februári 2004 časopis Forbes odhadol jej majetok na 576 miliónov libier, čo ju radí medzi dolárových miliardárov ako vôbec prvého spisovateľa; Rowlingová je tiež najbohatšou ženou v Spojenom kráľovstve, dokonca pred kráľovnou Alžbetou II..[1] [2]

Predpotterovské obdobie[upraviť | upraviť zdroj]

J. K. Rowlingová sa narodila v Chipping Sodbury, Gloucestershire, Spojené kráľovstvo v roku 1965. Spolu s matkou, otcom a mladšou sestrou Dianou sa presťahovali do Winterbourne, Bristol a potom do Tutshill blízko mesta Chepstow. Navštevovala strednú školu vo Wyedean Comprehensive, kde už vtedy rozprávala príbehy svojim priateľom. V roku 1990 jej 45-ročná matka podľahla po desaťročnom boji skleróze multiplex.

Po štúdiách francúzštiny a literatúry na University of Exeter, s ročným pobytom v Paríži, sa presťahovala do Londýna, aby robila prieskum a pracovala ako bilingválna sekretárka pre Amnesty International. V tomto období, počas jednej štvorhodinovej cesty z Manchestru do Londýna dostala nápad napísať príbeh o mladom chlapcovi navštevujúcom čarodejnícku školu. Kým sa dostala do cieľovej stanice, mala už v svojej hlave postavy a dobrý základ pre knihu Harry Potter a Kameň mudrcov, na ktorej začala pracovať počas obednej prestávky.

Rowlingová sa potom presťahovala do mesta Porto v Portugalsku, aby učila angličtinu ako cudzí jazyk. Tam sa 16. októbra 1992 vydala za portugalského televízneho novinára Jorge Arantesa. Kým sa v roku 1995 rozviedli, mali spolu dievčatko, Jessicu Rowlingovú Arantesovú (narodenú 27. júla 1993).

V decembri 1994 sa spolu so svojou dcérou presťahovali do blízkosti svojej sestry v Edinburghu. Nezamestnaná a žijúca na podpore dokončila v edinburghskej kaviarni svoj prvý román. (Je rozšírená klebeta, že román písala v kaviarni, aby ušla zo svojho studeného bytu, ale podľa nej samej to nie je pravda).

Za štvrtý diel série – Harry Potter a Ohnivá čaša jej bola udelená cena Hugo za rok 2001 v kategórii román.

Harry Potter[upraviť | upraviť zdroj]

Knihy o Harry Potterovi[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšie knihy: Quidditch Through the Ages, Fantastic Beasts and Where to Find Them, The Tales of Beedle the Bard

Po slovensky[upraviť | upraviť zdroj]

Ďalšie knihy:

  • 2001 – Metlobal v priebehu vekov (Quidditch Through the Ages), preložila Oľga Kralovičová

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]