Rozprávky barda Beedla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Rozprávky barda Beedla
The Tales of Beedle the Bard

Autor J. K. Rowlingová
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania Spojené kráľovstvo
Nakladateľstvo originálneho vydania Bloomsbury
Dátum 1. vydania originálu 13. december 2007
Literárny žáner pre deti, fantasy
Slovenské vydania knihy

Rozprávky barda Beedla je kreslená zbierka magických rozprávok z fiktívneho sveta Harryho Pottera. Autorkou knihy je anglická spisovateľka Joanne Rowlingová, ktorá ju aj sama ilustrovala. Kniha vyšla v roku 2007 v 7 exemplároch. Jeden sa vydražil na aukcii a výťažok poputoval detskej charitatívnej organizácii The Children's Voice. Kniha viazaná v koži a zdobená striebrom a polodrahokamami, bola v aukčnej sieni Sotheby vydražená 13. decembera na uvádzacej cene cca 1,4 milióna Sk. Zvyšných 5 kusov autorka podarovala. Rok nato, v roku 2008 ju vydavateľstvo Bloomsbury vydalo aj pre bežného čitateľa. Kúpou tejto knihy každý prispeje na organizáciu Children's High Level Group, ktorú v roku 2005 založila samotná autorka spolu s Emmou Nicholsovou, členkou Európskeho parlamentu.

Kniha obsahuje 5 magických rozprávok spomenutých v 7. diely Harryho Pottera. Ide o rozprávky písané v runách a zozbierané bardom Beedlom, ktoré preložila fiktívna postava tejto série Hermiona Grangerová. Sú to Čarodejník a skákajúci hrniec, Fantastická fontána, Mágovo chlpaté srdce, Bambulica králica a jej chichotajúci sa peň (v HP7 preložené ako Králiček balíček a chichotavý peň) a najdôležitejšia z nich, založená na historických faktoch – Príbeh troch bratov.

Príbeh troch bratov[upraviť | upraviť zdroj]

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Boli raz traja bratia, ktorý putovali po opustenej kľukatej ceste za súmraku. Po čase bratia prišli k rieke príliš hlbokej, aby ju prebrodili. Ale keďže dobre ovládali čarodejnícke remeslo, len mávli prútikmi a urobili si most. Keď boli v polovici mosta. cestu im zahatala postava v kapucni. Bola to smrť. Cítila sa podvedená, pretože pútnici sa zvyčajne utopili v rieke. No smrť bola prefíkaná. Navonok troch bratov chválila ako vedia čarovať a povedala, že každý z nich si zaslúži odmenu za to, ako šikovne sa jej vedeli vyhnúť. Najstarší brat si vyžiadal taký mocný prútik, aký nemá nikto na svete. A tak mu smrť venovala prútik, ktorý odtrhla z neďaľekej bazy. Druhý brat sa rozhodol, že smrť ešte väčšmi poníži. Vyžiadal si preto moc vrátiť milovaných ľudí zo sveta mŕtvych. Smrť zdvihla kamienok a povedala ,že odteraz tú moc má. Napokon sa smrť obrátila k tretiemu bratovi. Ten bol z nich najskromnejší a požiadal o niečo, vďaka čomu by mohol chodiť po svete tak, aby ho smrť nenašla. A tak mu smrť len veľmi neochotne podala svoj vlastný neviditeľný plášť. Prvý brat išiel do jednej ďalekej dediny, kde bazovým prútikom zabil čarodejníka s ktorým sa kedysi pohádal. Opitý mocou, ktorú mu dal bazový prútik, chvastal sa aký je vďaka nemu nepremožiteľný. Ešte počas tej noci sa k nemu prikradol iný čarodejník, ukradol mu prútik a ešte mu pre istotu podrezal hrdlo. A tak si smrť zobrala prvého brata. Medzi tým sa druhý brat vrátil do svojho domova. Tam vytiahol kameň a tri krát ho v ruke otočil. Na jeho úžas sa pred ním objavila dievčina s ktorou sa chcel kedysi oženiť, no nečakane predtým zomrela. Bola však smutná a chladná, pretože už nepatrila do sveta živých. Napokon druhý brat od beznádejnej túžby prišiel o rozum a vzal si život, aby už mohol byť s ňou. A tak si smrť vzala aj druhého brata. Pokiaľ ide o tretieho brata, toho smrť hľadala dlhé roky, ale nájsť ho nevedela. Až keď sa najmladší brat dožil vysokého veku, zložil si neviditeľný plášť a dal ho svojmu synovi. Vtedy privítal smrť ako starú priateľku a šťastný s ňou odišiel, teraz už ako seberovný.

Fakty[upraviť | upraviť zdroj]

Traja bratia v príbehu sú v skutočnosti Antioch, Cadmus a Ignotus (pochovaný v Godricovej Úžľabine) Peverellovci a predmety, ktoré od Smrti dostali sú bájne Dary Smrti. Antioch bol najstarší z bratov a dostal starobylý bazový prútik, najmocnejší zo všetkých, Cadmus dostal Kameň oživenia a je predkom rodu Gauntovcov a Ignotus dostal neviditeľný plášť a je predkom rodu Potterovcov.