Rozprávky barda Beedla

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rozprávky barda Beedla
The Tales of Beedle the Bard

Autor J. K. Rowlingová
Pôvodný jazyk angličtina
Krajina vydania Spojené kráľovstvo
Nakladateľstvo originálneho vydania Bloomsbury
Dátum 1. vydania originálu 13. december 2007
Literárny žáner pre deti, fantasy
Slovenské vydania knihy

Rozprávky barda Beedla je kreslená zbierka magických rozprávok z fiktívneho sveta Harryho Pottera. Autorkou knihy je anglická spisovateľka Joanne Rowlingová, ktorá ju aj sama ilustrovala. Kniha vyšla v roku 2007 v 7 exemplároch. Jeden sa vydražil na aukcii a výťažok poputoval detskej charitatívnej organizácii The Children's Voice. Kniha viazaná v koži a zdobená striebrom a polodrahokamami, bola v aukčnej sieni Sotheby vydražená 13. decembera na uvádzacej cene cca 1,4 milióna Sk. Zvyšných 5 kusov autorka podarovala. Rok nato, v roku 2008 ju vydavateľstvo Bloomsbury vydalo aj pre bežného čitateľa. Kúpou tejto knihy každý prispeje na organizáciu Children's High Level Group, ktorú v roku 2005 založila samotná autorka spolu s Emmou Nicholsovou, členkou Európskeho parlamentu.

Kniha obsahuje 5 magických rozprávok spomenutých v 7. diely Harryho Pottera. Ide o rozprávky písané v runách a zozbierané bardom Beedlom, ktoré preložila fiktívna postava tejto série Hermiona Grangerová. Sú to Čarodejník a skákajúci hrniec, Fantastická fontána, Mágovo chlpaté srdce, Bambulica králica a jej chichotajúci sa peň (v HP7 preložené ako Králiček balíček a chichotavý peň) a najdôležitejšia z nich, založená na historických faktoch – Príbeh troch bratov.

Príbeh troch bratov[upraviť | upraviť zdroj]

Dej[upraviť | upraviť zdroj]

Za pomoci čarov prešli cez rieku traja bratia, ale číhala tam Smrť. Tá bola sklamaná, že prežili, preto im ponúkla dary. Najstarší s bojovnou povahou chcel najsilnejší prútik, s ktorým vyhrá každý súboj, keď už tú Smrť porazil. No všade sa ním vychvaľoval a jednej noci ho opitého zabili. Stredný z bratov chcel vec, ktorou by odvrátil smrť a tak Smrť mu dala kameň, ktorý oživý mŕtvych. Kameň použil na oživenie svojej milej, tá sa k nemu vrátila, ale už to nebola ona. Patrila do sveta mŕtvych, a preto stredný brat išiel za ňou. Najskromnejší a najmladší z bratov bol múdry a Smrti neveril, a tak si vypýtal niečo, s čím sa pred ňou ukryje. Dala mu neviditeľný plášť. On žil dlhé roky, mal ženu a deti a keď bol zmierený so smrťou, sám ju privolal a odišli spolu ako starí známi.

Fakty[upraviť | upraviť zdroj]

Traja bratia v príbehu sú v skutočnosti Antioch, Cadmus a Ignotus (pochovaný v Godricovej Úžľabine) Peverellovci a predmety, ktoré od Smrti dostali sú bájne Dary Smrti. Antioch bol najstarší z bratov a dostal starobylý bazový prútik, najmocnejší zo všetkých, Cadmus dostal Kameň oživenia a je predkom rodu Gauntovcov a Ignotus dostal neviditeľný plášť a je predkom rodu Potterovcov.