Bill Weasley

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bill Weasley
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecRichard Fish
Slovenský dabingVladislav Plevčík
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
O postave
Celé menoWilliam Artur Weasley
PrezývkaBill
Dátum narodenia29. november 1971
Miesto narodeniaVydrí sv. Dráb
Pohlaviemuž
Druh bytostičarodejník
SchopnosťČarodejník
Povolaniekliatborušiteľ
Manžel(ka)Fleur Delacourová
PotomkoviaVictore
Národnosťbritská
FakultaGryffindorcolours.svg Chrabromil

William Arthur Weasley (*29. november 1971) je fiktívna postava zo 7-dielnej série kníh o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Bill je najstarší syn Molly a Artura Weasleyovcov. Študoval na Rokforte, kde bol prefektom a potom hlavným prefektom. Je kliadborušiteľ, pracoval v Egypte pre čarodejnícku Gringottbanku. Je ženatý s Fleur Weasleyovou (rod. Delacourovou), s ktorou má neskôr dcéru Viktóriu. Bol uhryznutý vlkolakom Ferirom Graybackom, ale nie počas jeho transformácie, takže nakazený nebol. Ostali mu však vlčie črty a odvtedy dáva prednosť surovému mäsu. Po návrate lorda Voldemort musel opustiť prácu, lebo v minulosti bol v kontakte s "nežiaducim č. 1" ako nazývajú Harryho Pottera na ministerstvo po prevzatí smrťožrútmi.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Bill je vysokej postavy, má dlhé vlasy zopnuté do chvosta (jeho matka sa márne pokúša ostrihať mu ich) a v uchu náušnicu, na ktorej má tesák z neznámeho tvora. Nosieva čižmy z dračej kože. Po uhryznutí vlkolakom v súboji v Rokforte stratí časť zo svojej krásy, ale napriek tomu sa ožení s Fleur. Je oddaný priateľ a člen Fénixovho rádu.

Výskyt v knihách[upraviť | upraviť zdroj]

  • Harry Potter a Kameň mudrcov – Ron Harryho informoval o svojej rodine a tu spomína základné veci o Billovi.
  • Harry Potter a Väzeň z Azkabanu – Po výhre v Dennom Prorokovi ho do jeho práce do Egypta prišla navštíviť celá rodina. Ukazoval im hroby, na ktoré čarodejníci uvalili rôzne kliatby.
  • Harry Potter a Ohnivá čaša – Bill sa spolu s Rodinou, Harrym a Hermionou zúčastní na Svetovom pohári v metlobale, pripojí sa k otcovi, keď ich napadnú Smrťžrúti. Spolu s mamou navštívia Harryho pred treťou úlohou Trojčarodejníckeho turnaja a spomína na študijné časy.
  • Harry Potter a Fénixov rád – Pripojí sa k Fénixovmu rádu a doučuje Fleur angličtinu. Zúčastní sa boja na záchranu Harryho a spol. v Oddelení záhad.
  • Harry Potter a Polovičný princ – Bill poslal svoju budúcu manželku do Brlohu, aby si zvykla na budúcu rodinu. Na strane Rádu chráni Rokfort pred vpádom smrťožrútov, napadne ho Fenrir Greyback a je otázne, či bude vlkolakom. Fleur sa k tejto smutnej udalosti vyjadrí, že bude krásna za oboch, keď sa vezmú.
  • Harry Potter a Dary smrti – Bill s Fleur organizujú svadbu a po obrade sa hostina ruší, lebo padlo ministerstvo a všetci sa rýchlo odmiestňujú. Bill sa presťahuje na hornú časť Vydrého sv. Drábu a prichýlia Rona, keď opustí Harryho s Hermionou. Po úniku tria z Malfoyovej rezidencie sa odmiestnia práve k Billovi. Na záhrade pochovajú domáceho škriatka Dobbyho. V Billovom dome sa organizuje lúpež Gringottbanky a Remus Lupin oznámi narodenie syna Teddyho. Bill sa zúčastní posledného boja na Rokforte, prežije a s Fleur budú mať dcérku Victoire, ktorá sa zamiluje do Teddyho, Dominique a Lauis.