Severus Snape

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Severus Snape

Alan Rickman, predstaviteľ Severusa Snapa
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecAlan Rickman
Slovenský dabingPeter Marcin (filmy 1-2)
Matej Landl (filmy 3-8)
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
Posledný výskytHarry Potter a Dary smrti (kniha)
O postave
Celé menoSeverus Tobias Snape
PrezývkaPolovičný princ
Dátum narodenia9. január 1960
Dátum úmrtia2. máj 1998
Miesto úmrtiaRokfortská lodenica
Pohlaviemuž
Druh bytostiČarodejník
Povolanieprofesor elixírov (1981-1996), profesor obrany proti čiernej mágii (1996-1997), riaditeľ Rokfortu (1997-1998)
Rodinaotec - Tobias Snape (mukel),
matka - Eileen Princová (čarodejnica)
Národnosťbritská
Fakulta Slizolin

Prof. Severus Snape je postava zo série kníh Harry Potter od J.K. Rowlingovej, kde vystupuje ako profesor na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej. Vo filmovej sérii ho stvárnil anglický herec Alan Rickman.

Snape bol profesorom elixírov a vedúcim fakulty Slizolin. K Harrymu Potterovi a jeho priateľom Ronovi, Hermione a Nevillovi sa správal nepriateľsky a pohŕdavo. Harry ho preto nenávidel a nikdy mu nedôveroval i napriek tomu, že riaditeľ školy Dumbledore áno. Snape bol sarkastický, prísny, často uprednostňoval študentov svojej fakulty. Navonok pôsobil ako slizký chladný muž tiahnuci k čiernej mágii, ktorý neznášal nečistokrvných čarodejníkov.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vysoký, s ohnutým orlím nosom, bledá až žltkastá pleť, čierne oči a mastné čierne dlhé vlasy. Kvôli jeho vzhľadu ho mnohí označujú ako "slizúňa" a "prerasteného netopiera".

Životopis[upraviť | upraviť zdroj]

Severus je synom mukla Tobiasa Snape a čarodejnice Eileen Snapeovej rodenej Princovej. Preto sám seba nazval Polovičný princ. Vyrastal v chudobnej rodine so zlým zázemím a býval na Pradiarskej uličke. Ako dieťa pozoroval Lily Evansovú, ktorá prejavovala čarodejnícke nadanie, hoci vyrastala v rodine muklov. Prezradil jej, že je čarodejnica a skamarátil sa s ňou. Stala sa jeho jedinou láskou, pre ktorú bol neskôr schopný veľkých činov.

Vo vlaku, Rokfortskom exprese, sa prvýkrát stretol so Siriusom Blackom a Jamesom Potterom. Od začiatku sa nenávideli a táto nenávisť pretrvala počas celého štúdia na Rokforte. Severus postupne tiahol k čiernej mágii, kamarátil sa s budúcimi smrťožrútmi, a z tohto dôvodu sa s ním Lily prestala kamarátiť. On ju ale potajme miloval ďalej. Jeho patronus bola laň, rovnako ako patronus Lily Potterovej (lebo ju miloval).

Po vyštudovaní sa pridal k Voldemortovi, až kým nezistil, že Voldemort zabil Lily, aj keď Severus Voldemorta prosil o jej život. Voldemort chcel zabiť Harryho Pottera, no Lily sa obetovala aj s jej manželom Jamesom a tým Harrymu zachránila život. Po tomto sa Severus definitívne obrátil na dobrú stranu a požiadal Albusa Dumbledorea o milosť. Ten mu ju udelil a tak začal učiť na Rokforte. Najprv žiadal o miesto učiteľa obrany proti čiernej mágii, ale to nedostal, tak sa stalo až po niekoľkých rokoch (v rokoch 1996 a 1997). Učil elixíry a stal sa vedúcim Slizolinu. Po nástupe Harryho Pottera na Rokfort mu jasne naznačoval, ako sa podobá na svojho otca Jamesa a ako ho nenávidel. Svoju nenávisť k Jamesovi si vylieval na Harrym, rovnako ho aj vinil zo smrti Lily, ktorú tajne miloval, hoci ona mu city nikdy neopätovala - vždy ho brala len ako kamaráta. Po návrate Voldemorta Snape stále pracoval pre Dumbledora, aj keď všetci o ňom pochybovali. Pracoval ako dvojitý agent a donášal výhodné informácie pre Fénixov rád. Vďaka vynikajúcej znalosti oklumencie, mágie brániacej čítaniu myšlienok, Voldemort nikdy nezapochyboval o jeho vernosti temnej strane.

V šiestom ročníku Severus Dumbledora na jeho vlastnú žiadosť zabil, hoci pod tlakom a nie z vlastnej vôle. Stal sa riaditeľom Rokfortu, no naďalej pomáhal Harrymu zničiť horcruxy (doniesol mu Chrabromilov meč). Jeho život ukončil Voldemort s nádejou, že tým získa moc nad Bazovým prútikom - čo sa však nestalo, keďže on nebol jeho pravým majiteľom. Ešte pred smrťou však odovzdal Harrymu svoje spomienky, čím mu všetko vysvetlil a Harrymu zmenil mienku o ňom.