Severus Snape

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Severus Snape
Alan Rickman 2011.jpg
Alan Rickman, predstaviteľ Severusa Snapa
Základné informácie
Séria Harry Potter
Autor Joanne Rowlingová
Herec Alan Rickman
Slovenský dabing Peter Marcin (filmy 1-2)
Matej Landl (filmy 3-8)
Prvý výskyt Harry Potter a Kameň mudrcov
Posledný výskyt HP a dary smrti časť 2 (kapitola-bazový prútik)
O postave
Celé meno Severus Tobias Snape
Dátum narodenia 9. január 1960
Dátum úmrtia máj 1998
Miesto úmrtia Škriekajúca búda
Pohlavie muž
Druh bytosti Čarodejník
Povolanie profesor elixírov (1981-1996), profesor obrany proti čiernej mágii (1996-1997), riaditeľ (1997-1998)
Rodina otec- Tobias Snape(mukel) ,matka- Eileen Princová (čarodejnica)
Fakulta Slizolin

Severus Snape je postava zo série kníh Harry Potter od J.K. Rowling, kde vystupuje ako profesor na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej. V sérii ho stvárnil anglický herec Alan Rickman

Severus je synom mukla Tobiasa Snape a čarodejnice Eileen Snapeovej rodenej Princovej. Vyrastal v chudobnej rodine so zlým zázemím a býval na Pradiarskej uličke. Bol susedom Lily Potterovej, ktorú miloval a spolu nastúpili aj na Rokfort. Vo vlaku - Rokfortskom exprese, sa prvýkrát stretol so Siriusom Blackom a Jamesom Potterom. Od začiatku sa nenávideli a táto nenávisť pretrvala počas celého štúdia na Rokforte. Po vyštudovaní sa pridal k Voldemortovi, ale keď zistil, že zabil Lily (Voldemort chcel zabiť Harryho Pottera, no Lily sa obetovala aj s jej manželom Jamesom a tým mu zachránila život), aj keď ho prosil o jej život, požiadal Albusa Dumbledorea o milosť.

Ten mu ju udelil a tak začal učiť na Rokforte. Najprv žiadal o miesto učiteľa Obrany proti čiernej mágii, ale to nedostal, tak sa stalo až po niekoľkých rokoch. Učil Elixíry a stal sa vedúcim Slizolinu. Po nástupe Harryho Pottera na Rokfort mu jasne naznačoval, ako sa podobá na svojho otca Jamesa a ako ho nenávidel. Svoju nenávisť k Jamesovi si vylieval na Harrym. Po návrate Voldemorta stále pracoval pre Dumbledorea, aj keď všetci o ňom pochybovali. Pracoval ako dvojitý agent a donášal výhodné informácie pre Fénixov rád. V šiestom ročníku Dumbledora na jeho vlastnú žiadosť zabil. Pracoval pre Voldemorta a stal sa aj riaditeľom Rokfortu, no naďalej pomáhal Harrymu zničiť horcruxy (doniesol mu Chrabromilov meč). Jeho život ukončil Voldemort s nádejou, že tým získa moc nad Bazovým prútikom. Ešte pred smrťou však odovzdal Harrymu svoje spomienky, čím mu všetko vysvetlil a Harrymu zmenil mienku o ňom.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vysoký, s ohnutým orlím nosom, bledá až nažltkastá pleť, čierne oči a čierne mastné podlhovasté vlasy. Kvôli svojmu vzhľadu ho mnohí označujú ako "slizúňa" a "prerasteného netopiera".

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sarkastický, prísny, často uprednostňoval študentov svojej fakulty, odhodlaný pomôcť Dumbledoreovi za každú cenu. Nešťastne zamilovaný do Lily Potterovej. Navonok pôsobiaci ako slizký chladný muž, ktorý neznáša nečistokrvných, hoci on sám bol z polovice mukel a sám seba nazval Polovičný princ. Jeho patronus je laň, rovnako ako patronus Lily Potterovej (lebo ju miloval), hlboko v duši milujúci.