Severus Snape

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Severus Snape
Alan Rickman 2011.jpg
Alan Rickman, predstaviteľ Severusa Snapa
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecAlan Rickman
Slovenský dabingPeter Marcin (filmy 1-2)
Matej Landl (filmy 3-8)
Prvý výskytHarry Potter a Kameň mudrcov
Posledný výskytHarry Potter a Dary smrti (kniha)
O postave
Celé menoSeverus Tobias Snape
PrezývkaPolovičný princ
Dátum narodenia9. január 1960
Dátum úmrtia2. máj 1998
Miesto úmrtiaRokfortská lodenica
Pohlaviemuž
Druh bytostiČarodejník
Povolanieprofesor elixírov (1981-1996), profesor obrany proti čiernej mágii (1996-1997), riaditeľ Rokfortu (1997-1998)
Rodinaotec - Tobias Snape (mukel),
matka - Eileen Princová (čarodejnica)
Národnosťbritská
FakultaSlytherin colours.svg Slizolin

Prof. Severus Snape je postava zo série kníh Harry Potter od J.K. Rowling, kde vystupuje ako profesor na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej. Vo filmovej sérii ho stvárnil anglický herec Alan Rickman.

Severus je synom mukla Tobiasa Snape a čarodejnice Eileen Snapeovej rodenej Princovej. Vyrastal v chudobnej rodine so zlým zázemím a býval na Pradiarskej uličke. Vo vlaku - Rokfortskom exprese, sa prvýkrát stretol so Siriusom Blackom a Jamesom Potterom. Od začiatku sa nenávideli a táto nenávisť pretrvala počas celého štúdia na Rokforte. Po vyštudovaní sa pridal k Voldemortovi, ale keď zistil, že chce zabiť Lily (Voldemort chcel zabiť Harryho Pottera, no Lily sa obetovala aj s jej manželom Jamesom a tým mu zachránila život), aj keď ho prosil o jej život, požiadal Albusa Dumbledorea o milosť.

Ten mu ju udelil a tak začal učiť na Rokforte. Najprv žiadal o miesto učiteľa obrany proti čiernej mágii, ale to nedostal, tak sa stalo až po niekoľkých rokoch (v rokoch 1996 a 1997). Učil elixíry a stal sa vedúcim Slizolinu. Po nástupe Harryho Pottera na Rokfort mu jasne naznačoval, ako sa podobá na svojho otca Jamesa a ako ho nenávidel. Svoju nenávisť k Jamesovi si vylieval na Harrym, rovnako ho aj vinil zo smrti Lily, ktorú tajne miloval, hoci ona mu city nikdy neopätovala - vždy ho brala "len" ako kamaráta. Po návrate Voldemorta stále pracoval pre Dumbledora, aj keď všetci o ňom pochybovali. Pracoval ako dvojitý agent a donášal výhodné informácie pre Fénixov rád. V šiestom ročníku Dumbledora na jeho vlastnú žiadosť zabil, hoci pod tlakom a nie z vlastnej vôle. Pracoval pre Voldemorta - zároveň aj pre Fénixov rád - a stal sa aj riaditeľom Rokfortu, no naďalej pomáhal Harrymu zničiť horcruxy (doniesol mu Chrabromilov meč). Jeho život ukončil Voldemort s nádejou, že tým získa moc nad Bazovým prútikom - čo sa však nestalo, keďže on nebol jeho pravým majiteľom. Ešte pred smrťou však odovzdal Harrymu svoje spomienky, čím mu všetko vysvetlil a Harrymu zmenil mienku o ňom.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vysoký, s ohnutým orlím nosom, bledá až žltkastá pleť, čierne oči a mastné čierne dlhé vlasy. Kvôli svojmu vzhľadu ho mnohí označujú ako "slizúňa" a "prerasteného netopiera".

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sarkastický, prísny, často uprednostňoval študentov svojej fakulty, odhodlaný pomôcť Dumbledorovi za každú cenu. Nešťastne zamilovaný do Lily Potterovej. Navonok pôsobiaci ako slizký chladný muž, ktorý neznáša nečistokrvných, hoci on sám bol z polovice mukel a sám seba nazval Polovičný princ - je bývalým vlastníkom Učebnice elixírov pre pokročilých Polovičného princa. Jeho patronus je laň, rovnako ako patronus Lily Potterovej (lebo ju miloval), hlboko v duši milujúci Lily.