Severus Snape

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Prejsť na: navigácia, hľadanie
Severus Snape
Alan Rickman 2011.jpg
Alan Rickman, predstaviteľ Severusa Snapa
Základné informácie
Séria Harry Potter
Autor Joanne Rowlingová
Herec Alan Rickman
Slovenský dabing Peter Marcin (filmy 1-2)
Matej Landl (filmy 3-8)
Prvý výskyt Harry Potter a Kameň mudrcov
Posledný výskyt HP a dary smrti časť 2 (kapitola-bazový prútik)
O postave
Celé meno Severus Tobias Snape
Dátum narodenia 9. január 1960
Dátum úmrtia 2. máj 1998
Miesto úmrtia Škriekajúca búda
Pohlavie muž
Druh bytosti Čarodejník
Povolanie profesor elixírov (1981-1996), profesor obrany proti čiernej mágii (1996-1997), riaditeľ (1997-1998)
Rodina otec- Tobias Snape(mukel) ,matka- Eileen Princová (čarodejnica)
Fakulta Slizolin

Severus Snape je postava zo série kníh Harry Potter od J.K. Rowling, kde vystupuje ako profesor na Rokfortskej strednej škole čarodejníckej. Vo filmovej sérii ho stvárnil anglický herec Alan Rickman.

Severus je synom mukla Tobiasa Snape a čarodejnice Eileen Snapeovej rodenej Princovej. Vyrastal v chudobnej rodine so zlým zázemím a býval na Pradiarskej uličke. Bol susedom Lily Potterovej, ktorú miloval a spolu nastúpili aj na Rokfort. Vo vlaku - Rokfortskom exprese, sa prvýkrát stretol so Siriusom Blackom a Jamesom Potterom. Od začiatku sa nenávideli a táto nenávisť pretrvala počas celého štúdia na Rokforte. Po vyštudovaní sa pridal k Voldemortovi, ale keď zistil, že zabil Lily (Voldemort chcel zabiť Harryho Pottera, no Lily sa obetovala aj s jej manželom Jamesom a tým mu zachránila život), aj keď ho prosil o jej život, požiadal Albusa Dumbledorea o milosť.

Ten mu ju udelil a tak začal učiť na Rokforte. Najprv žiadal o miesto učiteľa Obrany proti čiernej mágii, ale to nedostal, tak sa stalo až po niekoľkých rokoch. Učil Elixíry a stal sa vedúcim Slizolinu. Po nástupe Harryho Pottera na Rokfort mu jasne naznačoval, ako sa podobá na svojho otca Jamesa a ako ho nenávidel. Svoju nenávisť k Jamesovi si vylieval na Harrym. Po návrate Voldemorta stále pracoval pre Dumbledorea, aj keď všetci o ňom pochybovali. Pracoval ako dvojitý agent a donášal výhodné informácie pre Fénixov rád. V šiestom ročníku Dumbledora na jeho vlastnú žiadosť zabil. Pracoval pre Voldemorta a stal sa aj riaditeľom Rokfortu, no naďalej pomáhal Harrymu zničiť horcruxy (doniesol mu Chrabromilov meč). Jeho život ukončil Voldemort s nádejou, že tým získa moc nad Bazovým prútikom. Ešte pred smrťou však odovzdal Harrymu svoje spomienky, čím mu všetko vysvetlil a Harrymu zmenil mienku o ňom.

Opis[upraviť | upraviť zdroj]

Vysoký, s ohnutým orlím nosom, bledá až nažltkastá pleť, čierne oči a čierne mastné podlhovasté vlasy. Kvôli svojmu vzhľadu ho mnohí označujú ako "slizúňa" a "prerasteného netopiera".

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sarkastický, prísny, často uprednostňoval študentov svojej fakulty, odhodlaný pomôcť Dumbledoreovi za každú cenu. Nešťastne zamilovaný do Lily Potterovej. Navonok pôsobiaci ako slizký chladný muž, ktorý neznáša nečistokrvných, hoci on sám bol z polovice mukel a sám seba nazval Polovičný princ. Jeho patronus je laň, rovnako ako patronus Lily Potterovej (lebo ju miloval), hlboko v duši milujúci.