Sirius Black

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sirius Black
GaryOldmanByAndreaRaffin2011.jpg
Gary Oldman, predstaviteľ Siriusa Blacka
Základné informácie
SériaHarry Potter
AutorJoanne Rowlingová
HerecGary Oldman
Slovenský dabingIvan Romančík
Prvý výskytHarry Potter a Väzeň z Azkabanu
O postave
Celé menoSirius Orion Black
PrezývkaTichošľap
Dátum narodenia1960
Dátum úmrtiajún 1996
Miesto úmrtiaMinisterstvo mágie - Oddelenie záhad
Pohlaviemuž
Druh bytostiČarodejník
RodinaOrion Black (otec), Regulus Arcturus Black (brat), Phineas Nigellus Black (pra-prastarý otec), Walburga Blacková (matka), Bellatrix Lestrangeová(sesternica), Narcissa Malfoyová(sesternica), Arndromea Tonksová (sesternica)
Národnosťbritská
FakultaGryffindorcolours.svg Chrabromil

Sirius Black (* 1960 – † jún 1996) je literárna postava 7-dielnej série o mladom čarodejníkovi Harrym Potterovi. Narodil sa v čistokrvnej rodine Blackovcov, kde sa po stáročia všetci členovia dostali do Slizolinu, no on bol v Chrabromile. Jeho rodičia sú Orion a Walburga Blackovci a mal brata menom Regulus Arcturus Black. Keď mal šestnásť, pridal sa k Voldemortovi a po roku chcel skončiť. Utopil sa a premenil na infeira. V Rokforte sa zoznámil s priateľmi Jamesom Potterom, Remusom Lupinom a Petrom Pettigrewom. Spolu si hovorili Záškodníci a vymysleli Záškodnícku mapu, ktorá ukazuje všetky tajné cesty a obyvateľov hradu. Z tejto štvorky bol najväčší frajer. Ako 16-ročný odišiel od rodiny a prichýlili ho Potterovci. Keď sa James oženil s Lily, išiel im za svedka a následne za krstného otca malému Harrymu. Po útoku na Potterovcov Harryho zachránil spod trosiek a keď prišiel Rubeus Hagrid, aby Harryho odviedol, dal mu svoju obľúbenú lietajúcu motorku. Hneď ako sa dozvedel o Petrovej zrade Voldemortovi, tak ho vyhľadal a chcel ho zabiť, no ten sa transfiguroval a unikol. Za túto neodohranú vraždu bol Sirius súdený a odsúdený na doživotie v Azkabane. Zomrel rukou svojej sesternice Bellatrix Lestrangeovej v Oddelení záhad na ministerstve.

Charakteristika[upraviť | upraviť zdroj]

Sirius bol pomerne štíhlej postavy, bol bohatý, po rodičoch zdedil honosný dom na Grimmauldovom námestí č. 12. Mal šedé oči a čierne vlasy. Keď zistil, že Remus sa mení na vlkolaka, spolu s priateľmi sa rozhodol, že sa stane animágusom. Vedel sa meniť na veľkého čierneho psa, odtiaľ vznikla aj jeho prezývka – Tichošľap. Neznášal, keď bol nepotrebný a to mu aj bolo osudné. Za svojich priateľov a za svojho jediného krstného syna bol ochotný položiť aj život. Sirius Black nebol hrdý na svoju rodinu, oveľa radšej mal Jamesa Pottera ako aj jeho rodinu. Harry ho neskôr označoval za jednu z najodvážnejších osôb akú kedy poznal.

Výskyt v knihách[upraviť | upraviť zdroj]

  • Harry Potter a Kameň mudrcov – Sirius je spomínaný Hagridom, že práve on mu neochotne podal malého Harryho, lebo sa chcel o neho postarať, no aspoň mu požičal motorku, aby ho rýchlejšie prepravil do bezpečia.
  • Harry Potter a Väzeň z Azkabanu – Jeho fotka je vo všetkých muklovských správach, ako väzňa, ktorý unikol. Prvé miesto, kam zamieri, sú Malé Neradostince, aby videl Harryho, no vystraší ho. Neskôr sa vydá na sever. Keď začne školský rok, presťahuje sa do Škriekajúcej búdy (kde sa premieňaval Lupin), aby mohol byť Harrymu nablízku a aby sa pomstil zradcovi – Petrovi Pettigrewovi, ktorý vystupuje ako Ronov potkan Prašivec. Sirius sa spriatelí s veľmi inteligentným Hermioniným kocúrom Krivolabom, ktorý sa mu bude snažiť doniesť Prašivca – neúspešne. Krivolab ukradne lístok z heslami od Chrabromilskej klubovne. Na Haloween sa pokúsil zabiť Petra Pettigruwa, no ten mu znova unikol.Nakoniec pohryzie Rona a odtiahne ho do úkrytu, kam ho nasledujú aj Harry a Hermiona, neskôr aj prof. Lupin a Snape. Tu sa Harry dozvedá pravdu a zabráni Siriusovi vo vražde Petra. Vydajú sa k dementorom na Rokforte, no Lupin sa mení na vlkolaka a Sirius ho chce zadržať. No vážne ho zraní a obkľúčia ho dementori, odvedú do veže, kde má čakať na bozk, ale zachránia ho Harry s Hermionou a stane sa vlastníkom odsúdeného hipogrifa Hrdozobca. Uniká preč.
  • Harry Potter a Ohnivá čaša – Albus Dumbledore nájde Siriusovi skrýš nad Rokvillom, v jaskyni,odkiaľ si dopisuje s Harrym a radí mu v úlohách Trojčarodejníckeho turnaju, rovnako ho varuje pred možnými nebezpečenstvami. Živí sa potkanmi a zbiera staré výtlačky Denného Proroka. Po návrate Voldemorta je poverený informovaním niektorých bývalých členov Rádu.
  • Harry Potter a Fénixov rád – Rádu poskytne ako hlavný stan svoj dom po rodičoch (na Grimmauldovom námestí č. 12) a venuje sa jeho sprítulneniu spolu s Weasleyovcami. V lete trpí mizernou náladou, dokonca takmer dúfa že Harryho vylúčia z Rokfortskej strednej školy čarodejníckej. Jeho nálada sa zlepší, keď sa všetci vrátia na Vianoce, no hneď ako majú odísť, opäť ho zmáha uzavretosť. Po tom, ako sa má Harry učiť Oklumenciu, mu Sirius dá zrkadlo, pomocou ktorého s ním môže komunikovať- Harry ho nepoužíva, nechce mu spôsobiť problémy. Snape mu stále vyhadzuje na oči, ako je nepotrebný a tak ide spolu s ostatnými do Oddelenia záhad zachrániť Harryho a spol., no zaklínadlom ho zasiahne Bellatrix a on padne za závoj v Sieni smrti. Pohreb nemá, lebo nie je telo, ktoré by bolo treba pochovať- jeho telo sa stratilo.
  • Harry Potter a Polovičný princ – Vystupuje iba ako Harryho spomienka. Jeho meno je však po smrti očistené bývalým ministrom mágie Korneliusom Fudgeom.
  • Harry Potter a Dary smrti – Za pomoci kameňa oživenia, jedného z Darov smrti, sa vráti ako tieň, aby pomohol Harrymu spolu s ostatnými duchmi zmieriť sa so smrťou a sprevádza ho Zakázaným lesom k Voldemortovi.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]