E-liquid

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

E-liquid (náplň) je tekutá zmes, ktorá sa používa do elektronických cigariet na tvorbu pary, chute a vône. Hlavnými zložkami v tejto tekutine sú propylénglykol, glycerol (glycerín) , príchute rôzneho druhu a dochucovadlá, prípadne nikotín a malé množstvo destilovanej vody. Existujú však aj e-liquidy vyrábané bez nikotínu alebo príchutí. Kvapalina môže obsahovať iba propylénglykol, iba glycerín, či propylénglykol a glycerín v rôznych pomeroch. Zložky propylénglykol a glycerín sa používajú na tvorbu pary, zatiaľ čo príchuť vytvára chuť a vôňu. E-liquid môže teda mať rôzne pomery zloženia jednotlivých prísad, záleží od spôsobu použitia elektronickej cigarety, výberu samotného zariadenia, spôsobu poťahovania, typu nikotínu, tekutiny bez nikotínu, množstva nikotínu, samotnej hustoty pary, intenzity chute, kvality chute.

E-liquid tobacco flavour BARLY
E-liquid Fruit arome FRUTIE
E-liquid premium DREAMIX

Legislatíva[upraviť | upraviť zdroj]

Dňa 20. mája 2017 vstúpila do platnosti Európska smernica o tabakových výrobkoch (TPD - Tobacco Products Directive), na základe ktorej sú výroba i predaj e-liquidov limitované na balenie s maximálnym objemom 10ml. Došlo tiež k zníženiu maximálneho množstva nikotínu v náplni, a to na 20mg/ml.

Výroba[upraviť | upraviť zdroj]

Momentálne sa vyrába na celom svete viac ako 8000 typov náplní. FDA Úrad pre potraviny a liečivá v Spojených štátoch amerických navrhol pred niekoľkými rokmi vytvoriť výrobné normy a regulácie na výrobu náplní do elektronických cigariet z dôvodu výroby kvalitných a zdraviu neškodných náplní. Priemyselné normy boli vytvorené a zverejnené Americkou asociáciou noriem pre výrobné normy E-liquid (AEMSA). V súčasnosti už v USA platí regulácia predávať a propagovať e-liquidy v obaloch pripomínajúcich džúsy alebo sladkosti, ktoré by mohli byť atraktívne pre deti a mládež.

Použitie[upraviť | upraviť zdroj]

Elektronické cigarety patria medzi skupinu výrobkov, ktorého súčasťou je žhaviace teleso, ktoré pri určitej teplote premieňa tekutinu na aerosol – paru. Para vzniká, ak dosiahne e-liquid teplotu od 100°C do 250°C , podľa typu náplne. Paru užívateľ inhaluje do pľúc. Táto para nahrádza cigaretový dym, poskytuje chuť a pocit podobný fajčeniu. Para je vytváraná kvapalnými časticami z tejto tekutej chemickej zmesi. Práve súčasti tejto zmesi vyvolávajú otázky ohľadom bezpečnosti a zdravia elektronických cigariet. Vdychovaná para alebo vydychovaná para môžu mať nepriaznivé účinky na samotných užívateľov, ako aj na v okolí prítomných ľudí. Existujú dôkazy, že e-cigarety okrem nikotínu obsahujú množstvo potenciálne toxických látok, ale existujú aj značné dôkazy, že okrem nikotínu je vystavenie sa potenciálnym toxickým látkam z e-cigariet výrazne nižšie v porovnaní s bežnými tabakovými výrobkami. Výpary alebo znečistenie z elektronických cigariet sa nedá porovnávať so znečistením cigaretovým dymom alebo znečistením životného prostredia.

Pozri aj[upraviť | upraviť zdroj]