Easter egg

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie

Easter egg alebo veľkonočné vajíčko/vajce je skrytá a oficiálne nedokumentovaná funkcia alebo vlastnosť počítačového programu, DVD alebo CD. Veľkonočnými vajíčkami môžu byť neškodné minihry, vtipné funkcie, neobvyklé, implicitne nedefinované správanie programu, rôzne animácie, grafické symboly, titulky s menami tímu programových tvorcov.

Veľkonočné vajíčko sa nevyvoláva bežným výberom z užívateľského menu programu, alebo funkčným klávesom. Skryté funkcie sa v niektorých prípadoch vyvolávajú na rôznych miestach rozhrania programu cez pravé, kontextové menu, rôznymi kombináciami klávesových skratiek, či príkazov, ale najčastejšie bývajú skryté pri použití klávesových skratiek, či dvojklikov na informačnom okne po vyvolaní programového menu „O programe“ (angl. „About“).

Niekoľko príkladov „easter eggov“[upraviť | upraviť zdroj]

V začiatkoch programovania bol termín veľkonočného vajíčka použitý pre skryté komentáre, či poznámky priamo v programovom kóde. Easter eggy je možné objaviť skryté aj v pamäti ROM osobných počítačov. Zvykne obsahovať zoznam mien členov vývojárskeho tímu, politické narážky, úryvky hudobných skladieb, či logo, alebo skupinový obrázok vývojárov.

Za najväčšie veľkonočné vajíčko je považovaná skrytá verzia hry Pitfall II: Lost Caverns pre počítačové herné konzoly Atari 400/800, ktorá bola komplexnejšia a náročnejšia ako originálny prezentovaný softvérový balík.

Veľkonočné vajíčko v Exceli, súčasti programového balíka Microsoft Office 1997 obsahuje aj skrytý letecký simulátor[1][2], vo Worde sa nachádza pinball[3] atď.

Referencie[upraviť | upraviť zdroj]

  1. Excel 97 Flight to Credits [online]. . Dostupné online.
  2. Excel 97 Flight Simulator – For later versions of Microsoft Excel [online]. . Dostupné online.
  3. Pinball in Word 97 [online]. . Dostupné online.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]