Microsoft Excel

z Wikipédie, slobodnej encyklopédie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Microsoft Excel
Microsoft Excel 2013 logo.svg
Logo
Základné informácie
VývojárMicrosoft
Posledná stabilná verziaExcel 2016
Operačný systémMicrosoft Windows, Mac OS a Mac OS X
Typ softvérutabuľkový procesor
Licenciaproprietárny softvér

Computer n screen.svg Pozri aj Informačný portál

Microsoft Excel je tabuľkový procesor od firmy Microsoft pre operačný systém Microsoft Windows a počítače Macintosh. Už od verzie 5 z roku 1993 má dominantné postavenie na trhu. Dnes sa predáva hlavne ako súčasť kancelárskeho balíka Microsoft Office.

Doteraz dostupné verzie Microsoft Excel pochádzajú z rokov 2003, 2007, 2010, 2013 a 2016. Najnovšia verzia, Excel 2016, je kompatibilná s Windows 10, Windows 8.1 a Windows 7. Microsoft ponúka Excel 2016 v dvoch modalitách – pri jednorázovej kúpe ako súčasť balíčka Microsoft Office 2016 alebo ako súčasť predplatného Office 3651.

Využitie[upraviť | upraviť zdroj]

Štandardne sa pracuje v rozhraní tabuľkového procesora, ktorý obsahuje bunky usporiadané do riadkov a stĺpcov. Riadky sú označované celými číslami od 1 a stĺpce písmenami abecedy A. Maximálny počet riadkov pre Excel 2016 je 1,048,576 a stĺpcov 16,384.

Prostredníctvom programu Microsoft Excel sa dajú prehľadne usporiadať a vyhodnocovať údaje alebo vytvárať grafy, diagramy, prognózy či tabuľkové hárky pomocou šablón. Na vykonávanie výpočtov slúžia moderné vzorce a široká škála funkcií (takmer 500)2, ktoré šetria čas a navyše zaručujú aj presnosť. Microsoft Excel môžu využívať jednotlivci i celé tímy spolupracujúce na spoločných projektoch. Zdieľaním zošitov možno rozdeliť úlohy medzi viacerých ľudí, čím sa práca stáva oveľa efektívnejšou.

Program umožňuje formátovať, filtrovať a importovať dáta, pracovať s Makrami a VBA, vytvárať rozličné prehľady a vizualizácie. Program je možné prepojiť s viacerými zdrojmi ako Microsoft Word alebo Access.

Makrá[upraviť | upraviť zdroj]

Neoddeliteľnou súčasťou Excelu sú makrá. Makrá fungujú na báze VBA a dajú sa vytvoriť buď nahraním priamo v hárku zošita alebo vytvorením procedúry vo VBA editore4. Makro je združenie príkazov, ktoré sa dajú opakovane využiť. Napríklad sa dá vytvoriť makro, ktoré označí bunku, vyplní ju modrou farbou a zmením písmo na hrubo-vytlačené. Používateľ následne môže využiť takéto makro jedným krokom, a vyvaruje sa tak opätovnému a zdĺhavému zadávaniu jednotlivých pokynov.

Makro sa dá vytvoriť aj priamo pomocou kódovania procedúr vo VBA editore, pričom je nevyhnutná znalosť jazyka VBA. Používateľ tiež môže nahrať makro priamo v hárku a následne jeho kód naštudovať prípadne pozmeniť vo VBA editore, čím sa dá výrazne zrýchliť tvorba makier5.

Bezpečnosť[upraviť | upraviť zdroj]

Excel sa dá zabezpečiť pomocou hesla. Heslom sa dajú zabezpečiť nasledovné úkony:

·      otvorenie zošita (heslo treba zadať pri otvorení súboru);

·      zmena zošita (zošit sa dá otvoriť, ale pre akúkoľvek zmenu je treba zadať heslo);

·      zmeny na hárku (dajú sa zaheslovať aj jednotlivé časti hárku);

·      zdieľanie zošita;

·      otvorenie a zmena makier vo VBA.

Niektoré zabezpečenia sa dajú uskutočniť aj priamo pomocou VBA, napríklad ochrániť všetky hárky naraz sa dá jednoduchým VBA kódom v editore Vývojár3.

Okrem bezpečnosti proti zneužitiu zošita by mal mať používateľ zošita neznámeho pôvodu na vedomí možný útok na samotného používateľa cez makrá. Microsoft Excel ponúka možnosť povoliť alebo vypnúť automatické spustenie makier pri práci s Excelom.

Externé odkazy[upraviť | upraviť zdroj]